Yoast SEO Ayarları – Kurulum ve Yapılandırma

Yoast SEO ayarları, sitenizi en iyi şekilde konumlandırmanız için gerekli olan bir arama motoru optimizasyon uygulamasıdır. Bu içeriğimizde, Yoast SEO ile ilgili bilinmesi gereken tüm konulara değineceğiz.

Yoast SEO Nedir?

Yoast SEO, Team Yoast tarafından geliştirilen, bir Wordpress SEO eklentisidir. Özellikle, site içi SEO optimizasyonu konusunda birçok özelliğe sahiptir. Örneğin, içerik analizi, meta anahtar kelimeler, Meta açıklama, XML site haritaları, sosyal özellikler, zengin snippet’ler gibi birçok optimizasyonu büyensinde barındırır.

İlgili Makale: Site İçi SEO Nedir?

Yoast SEO’nun Özellikleri Nelerdir?

Yoast SEO eklentisi, ücretli ve premium olmak üzere birçok gelişmiş özelliğe sahiptir. Bu nedenle, aşağıda vermiş olduğumuz özellikler ücretsiz ve premium sürümlerinide kapsamaktadır.

Ücretsiz Yoast SEO Özellikleri:

 • Gönderinin SEO başlığını ve meta açıklamasını değiştirebilirsiniz.
 • Makale için odak anahtar kelimesi oluşturabilirsiniz.
 • Site haritaları oluşturmanıza izin verir.
 • robots.txt ve .htaccess dosyalarınızı düzenleyebilirsiniz.
 • Kategori ve etiketler için SEO başlığı ve meta açıklaması yazmanızı sağlar.

Premium Yoast SEO Özellikleri:

 • [Premium] Yönlendirme yöneticisi
 • [Premium] Otomatik dahili bağlantı önerileri
 • [Premium] Eşanlamlılar ve ilgili anahtar sözcükler bulmanıza yardımcı olur.
 • [Premium] Haber SEO, Video SEO, Yerel SEO ve WooCommerce SEO uzantıları sunar.

Yoast SEO Eklentisi Kurulum

Yoast SEO eklentisini yüklemek son derece kolay bir işlemdir. İlk olarak, WordPress site kontrol panelinize giriş yapın. Daha sonra, aşağıda vermiş olduğumuz adımları sırasıyla takip ediniz.

 1. Eklentiler > Yeni Ekle’ye gidin.
 2. Şimdi, “Yoast SEO’yu aramak için arama kutusunu kullanın.
 3. Yükleme işlemini başlatmak için ilk sonuçtaki Yükle düğmesine tıklayın.
 4. Eklenti yüklendikten sonra, eklentiyi etkinleştirmek için Etkinleştir düğmesine tıklayın.
 5. Yoast SEO kurulumunu tamamladınız.

Yoast SEO Panosu

Eklentiyi yükledikten sonra, WordPress yönetici kenar çubuğunuzda yeni bir menü öğesi göreceksiniz.

Kurulum işlemine başlamak için yönetici kenar çubuğunuzdaki SEO menü öğesini tıklayın. Bu sizi Yoast SEO Panosuna götürecektir.

Yoast SEO eklentisinin Gösterge Tablosu sayfasında iki kutu göreceksiniz:

İlki, herhangi bir SEO sorunu hakkında sizi uyarmaktır. Eklenti, sitenizin SEO’su ile ilgili sorunlar tespit ederse, bu kutuda görünecektir.

İkinci kutu bildirimler içindir. Bu bildirimler, eklentiyi daha iyi yapılandırmanıza yardımcı olacaktır.

Yoast SEO Ayarları

Bu eklentinin gelişmiş ayarlarına dalmadan önce temel seçenekleri yapılandırmamız gerekiyor. Eğitimin bu bölümünde, Yoast SEO panosundaki tüm sekmelerde size rehberlik edeceğim.

Kontrol panelinde 3 sekme bulunur: Başlangıç, Özellikler ve web yöneticisi araçları.

Yoast’ın Özellikler Sekmesi

Bu sekme 8 özelliğe sahiptir (açıp kapatabileceğiniz):

 1. SEO Analizi: SEO analizi, metninizin SEO’sunu geliştirmek için öneriler sunar.
 2. Okunabilirlik Analizi: Okunabilirlik analizi, metninizin yapısını ve stilini geliştirmek için öneriler sunar. Devam etmek istiyorsun. Bu, içeriğinizin kalitesini artırmaya çalışırken çok yardımcı olur.
 3. Köşe Taşı İçeriği: Köşe Taşı İçeriği özelliği, web sitenizdeki Köşe Taşı içeriğini işaretlemenize ve filtrelemenize olanak tanır. Köşe Taşı içeriğini işaretlemek ve filtrelemek istiyorsanız (bununla ilgili daha sonraki bir bölümde), bu seçeneği etkin durumda tutmanız gerekir.
 4. Metin Bağlantı Sayacı: Yoast SEO, anahtar kelime bağlantı metinleri için daha iyi önerilerde bulunmak için web sitenizdeki tüm genel bağlantıları saymalıdır.
 5. XML Site Haritaları: Yoast SEO’nun oluşturduğu XML site haritalarını etkinleştirin (aşağıdaki XML site haritaları hakkında daha fazla bilgi).
 6. İmtiyaz Entegrasyonu: Sitenizin hala arama motorları tarafından dizine eklenip eklenmediğini haftalık olarak kontrol edecek ve değilse Yoast SEO sizi bilgilendirecektir.
 7. Yönetici Çubuğu Menüsü: Yoast, yönetici çubuğuna SEO ayarları ve anahtar kelime araştırma araçları için kullanışlı kısayollar içeren bir menü ekler.
 8. Güvenlik: Yazarlar için gelişmiş ayar yok: Yoast SEO meta kutusunun Gelişmiş bölümü, kullanıcının gönderileri arama sonuçlarından kaldırmasına veya standart olanları değiştirmesine olanak tanır. Bunlar bir yazarın yapmasını istemeyeceğiniz şeyler. Bu nedenle, varsayılan olarak bunu yalnızca editörler ve yöneticiler yapabilir. “Kapalı” olarak ayarlamak, tüm kullanıcıların bu ayarları değiştirmesine izin verir.

Soru işaretine tıklamak, özellik hakkında daha fazla bilgi verir. SEO ‘ya yeni başlıyorsanız, tüm bu seçenekleri etkin tutmanızı tavsiye ederim.

Yoast Web Yöneticisi Araçları

Bu sekme, Google ve diğer arama motoru web yöneticisi araçlarını kullanarak web sitenizin sahipliğini kolayca doğrulamanıza yardımcı olur. Bu özellik, ana sayfanıza bir doğrulama meta etiketi ekleyecektir. Çeşitli web yöneticisi araçlarının bağlantılarını takip edin ve doğrulama kodunu almak için meta etiket doğrulama yöntemine ilişkin talimatlara bakın.

Web yöneticisi araçları nelerdir?

Tüm büyük arama motorları, web sitesi sahiplerine web siteleri için arama verilerini görüntülemeleri için ücretsiz araçlar sağlar. Google Analytics gibi ama arama için düşünün.

Bu sekmeyi kullanarak sitenizi nasıl doğrulayacağınızı daha sonraki bir bölümde ele alacağım. Sitenizi Web Yöneticisi Araçları ile zaten doğruladıysanız, bu ayrıntıları boş bırakabilirsiniz. Doğrulama yalnızca bir kerelik bir işlemdir.

Web Yöneticisi Araçlarını Doğrulayın

 • Google Arama Konsoluna kaydolun.
 • Sitenizi ekleyin.
 • HTML etiketi doğrulama yöntemini seçin.
 • Kodu kopyalayıp buraya yapıştırın (Yoast Google Arama Konsolu alanı).
 • Yoast’ta Değişiklikleri kaydet düğmesine tıklayın.
 • Google Arama Konsolu aracında “Doğrula” ya tıklayın.
 • Artık sitenizi Google Arama Konsolu aracında başarıyla doğruladınız.
 • Aynı işlemi Bing / Yandex için tekrarlayın.

Ayrıca okuyun: Google Arama Konsolu Rehberi

Yoast SEO Sayfa başlığını ve meta açıklamayı yapılandırma

Sayfalarınızın ve gönderilerinizin başlığını ve meta etiketlerini düzenlemeye gelince, WordPress’in kendisi fazla işlevsellik sunmaz.

Yoast SEO, tüm web sitesi sayfalarınızın başlığı ve meta üzerinde büyük bir kontrol sağlar.

Bu bölümde, site genelindeki başlık ve meta etiket ayarlarını yapılandırma konusunda size rehberlik edeceğim.

Arama Görünürlüğü

Bu ayarlar sadece varsayılanlar olarak hareket edecek ve bunları yazı/sayfa düzenleyicisinden geçersiz kılabileceksiniz.

Site çapında başlık ve meta etiket ayarlarını yapılandırmak için Yoast SEO> Arama Görünümü’ne gidin.

Arama Görünümü Ayarları yapılandırma sayfasında 7 farklı sekme göreceksiniz:

Site genelinde başlık ayarları

Başlık ayracı varsayılan başlık ayırıcıyı seçmenize olanak tanır. Seçtiğiniz ayırıcı, yazı/sayfa düzenleyicide geçersiz kılmadığınız sürece varsayılan olarak kullanılacaktır.

Yoast SEO İçerik Türleri

Şimdi, Arama Görünümü ayarının ikinci sekmesi olan İçerik Türleri, web sitenizdeki tüm gönderi türleri için varsayılan ayarları yapılandırmanıza olanak tanır.

Bu sekmede varsayılan bir başlık şablonu, meta açıklama şablonu ve diğer meta ayarları seçebilirsiniz. Unutmayın, bu ayarları her zaman yazı/sayfa düzenleyicisinden geçersiz kılabilirsiniz.

Özellikle Siteniz yapım aşamasında ise Yazılarınızın ve sayfalarınızın arama motorlarında indekslenmesini (Görünmesini) engelleyebilirsiniz.

Yoast SEO Ortam

Yoast SEO Kategoriler İçin Önerilen Ayarlar

Kategoriler sekmesindeki Arama Görünümü ayarı, Kategoriler, Etiketler ve Gönderi Biçimleri için varsayılan başlık ve meta ayarlarını yapılandırmanıza olanak tanır:

Bu yüzden arama sonuçları için etiketleri, kategorileri, biçimleri arama sonuçlarında gösterilsin mi? seçeneğinin Kapalı olarak işaretlenmesini tavsiye ederim.

Etiketler ayarı için önerilen ayar:

Biçimler için önerilen ayar:

Arama sonuçlarında etiketler, kategoriler, biçimler vb. gösterirseniz yinelenen içerikle karşılaşabilirsiniz. Bu, arama sıralamanızı düşürür ve Google ayrıca sitenizi cezalandırabilir.

Wordpress category adı nasıl değiştirilir?

Birçok kişinin merak ettiği sorunun cevabı Yoast SEO category isminin Türkçe karşılığı olarak kategori şeklinde nasıl değiştirilir?

Ayarlar> Kalıcı bağlantılar kısmına gidin resimde görmüş olduğunuz kategori temeli kısmına Kategori veya konu şeklinde bağlantı ekleyebilirsiniz.

Özellikle siteniz çok eski bir siteyse ayarlarınızı hiç değiştirmeyin bu yaptığınız URL hatasına dönecektir ve index alan yazılarınızı 404 hatası ile karşılaşacaktır.

Yoast SEO Kategori bağlantıları

Aynı zamanda, Yoast SEO Kategori bağlantılarını devre dışı bırakmak URL yapınızı ‘Category’ yerine yalnızca sayfa adınızın görünmesini sağlar.

Yoast SEO Arşivler için önerilen ayarlar

Arama Görünümü ayarlarının Arşivler sekmesinde yalnızca dört seçenek vardır.

Yalnızca bir yazar varsa, yazar arşivlerini devre dışı bırakmanızı öneririm.

Blogunuzda birden fazla yazar varsa ve yazar arşivlerini etkinleştirmeye karar verdiyseniz, Meta Robotları da Kategoriler ve Etiketlerle yaptığınız gibi kurduğunuzdan emin olun.

Burada verilen seçenekleri etkinleştirirseniz, sitenizde yinelenen içeriğe neden olabilir. Bu yüzden onları devre dışı bırakın.

Son iki seçeneği, Arama Sayfası ve 404 Sayfa Başlığı Şablonunu varsayılan ayarda bırakmanızı öneririm.

Yoast SEO Bağlantı haritası için önerilen ayarlar

Bağlantı haritası dahili bağlantı için en iyisidir. Arama motorlarının ve kullanıcıların içeriğinizi ve site yapınızı anlamasına yardımcı olur. Böylelikle, olduğu gibi bırakabilirsiniz.

RSS ayarları

Gelişmiş Ayarların son bölümü RSS ‘dir. Burada hiçbir şeye dokunmanız gerekmez, bu yüzden olduğu gibi bırakın.

sosyal ayarlar

Google’ın profilinizi bilmesi için Facebook, Twitter Kullanıcı Adı, Instagram URL’si, LinkedIn URL’si, Google+ URL’si vb. gibi sosyal medya profilinizi buraya ekleyin.

Ayrıca Facebook, Twitter, Instagram ve Google Plus’a özel veriler yüklemenizi sağlar.

Araçlar

Toplu düzenleyici: Toplu düzenleyici, gönderi başlıklarını ve açıklamaları toplu olarak düzenlemenize olanak tanır. Ancak açıklamalar ve başlıklar oluşturduğu için SEO için iyi değildir.

Dosya Düzenleyici: Bu seçenekle robots.txt ve .htaccess dosyalarınızı burada düzenleyebilirsiniz. cPanel’e gitmenize gerek kalmayacak.

Son olarak, Yoast SEO Ayarları ile ilgili aklınıza takılan veya düzenlenmesini istediğiniz herhangi bir konu hakkında yorum yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu