WordPress Yazı Tipi Boyutu Nasıl Değiştirilir?

WordPress Yazı Tipi Boyutu nasıl ayarlanır? Bir sitenin yayımlamış olduğu makalelerin yazı boyutu okuyucular için çok önemlidir. Yazı boyutunun ufak olması ziyaretçilerin okumasını zorlaştırdığı gibi arama motoru sıralamalarınızı da kötü yönde etkileyecektir.

Wordpress yazı boyutunuzu değiştirmek için kullanabileceğiniz birçok yöntem vardır. Birçok wordpress teması yazı boyutunuzu ve yazı tipinizi değiştirebileceğiniz Tipografi Ayarları özelliği içermektedir.

Bu makalede, WordPress gönderilerinde ve temalarında yazı tipi boyutunu nasıl kolayca değiştireceğinizi göstereceğiz.

WordPress Temasında yazı tipi boyutu nasıl değiştirilir?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi birçok wordpress teması tipografi ayarları içermektedir. Aşağıda yazı tipi boyutunuzu tema ayarlar kısmından nasıl ayarlayabileceğinizi anlattık.

WordPress Temasında yazı tipi boyutu nasıl değiştirilir?

Wordpress teması yazı boyutu değiştirme:

 1. Wordpress admin panelinize giriş yapın.
 2. Tema ayarlar kısmına tıklayın.
 3. Gösterge Panelinden → Yazı tipi (Tipografi Ayarları) seçeneğini bulun ve tıklayın.
 4. Tipografi ayaları Yazı Tipi Boyutları, Genişlikleri ve Satır Yükseklikleri ayarlarını göreceksiniz.
 5. Yazı boyutlarınızı ayarların ve değişiklikleri kaydet düğmesine tıklayın.

Yukarıda bahsettiğimiz tipografi ayaları temalar arasında farklılık göstermektedir. Ancak tüm özellikleri kısmen birbirine benzerdir.

Wordpress Blok düzenleyici ile yazı tipi boyutu değiştirme

Wordpress blok düzenleyici Yazı tipi boyutunuzu değiştirmek için kullanabileceğiniz paragraf ve tipografi ayarları sunmaktadır. Bu ayalar sayesinde metniniz boyutunu kolaylıkla değiştirebilirsiniz.

Wordpress yazı tipi boyutu değiştirme Blok

Herhangi bir paragraf bloğuna tıklayın, ardından sağ taraftaki ‘Tipografi’ altında yazı tipi boyutunu seçin. Aynı zamanda, size en uygun boyutu bulmak için taslağı kaydedin ve ön izleyin. Fikrinizi değiştirirseniz, paragrafınızı varsayılan metne geri döndürmek için ‘Sıfırla’ düğmesini tıklamanız yeterlidir.

Bu seçenekler, WordPress için eski klasik düzenleyicide mevcut değildir.

Not: Bu yazı tipi boyutu ayarları kalıcı ve kesin bir çözüm değildir. Ancak olası çözümlerde kullanabileceğiniz en iyi yöntemlerden biridir.

Aşağıda, CSS ile site genelinde yazı tipi boyutunuzu nasıl değiştirebileceğiniz hakkında bilgi verdim.

CSS Kullanarak Site Genelinde Yazı Tipi Boyutunu Değiştirme

Bir diğer yazı tipi boyutunu değiştirme yöntemi ise CSS kodu kullanımıdır. Bu yöntem metin içeriğinizde bulunan tüm yazıları kolaylıkla boyutlandırmanıza olanak tanır.

CSS Kullanarak Site Genelinde Yazı Tipi Boyutunu Değiştirme

Css kodu ile yazı tipi boyutunuzu değiştirmek için admin panelinden Görünüm » Özelleştir altındaki Tema Özelleştirici’yi kullanmaktır. Bununla birlikte, CSS kodunu nasıl ekleyeceğinizi detaylı bir şekilde anlatalım. Özelleştir » Ek CSS panelini açın. Daha sonra, aşağıda vermiş olduğumuz Css kod parçasını bu panele ekleyin.

Yazı boyutu CSS kodu:

 • p {
 • font-size:16px;
 • }

”P” harfi paragraf metin boyutunu ifade eder. Ancak, başlıklarınız için bir boyut ayarlamak isterseniz ‘P’ harfini H1, H2, H3 veya H4 ile değiştirmeniz gerekir. Aynı zamanda, font-size:16px; seçeneğini istediğiniz piksel boyutu ile değiştirebilirsiniz.

Başlık boyutu CSS kodu:

 • h2 {
 • font-size:32px;
 • }

Sonuç

Son olarak, Wordpress yazı tipini değiştirme ile ilgili aklınıza takılan herhangi bir sorunuz olursa yorumlar kısmından bizi bilgilendirebilirsiniz.

Önerilen Kaynaklar:

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu