Wordpress Category ve Tag URL’si Nasıl Değiştirilir?

Wordpress sitenizde bulunan, Category ve Tag URL’sini Türkçe olarak değiştirmek isteyebilirsiniz. Ancak, Kategorilerin ve etiketlerin URL’sini değiştirmek sitenizde birçok soruna neden olabilir. Bu nedenle, bir bağlantının URL’sini değiştirmeden önce nelere dikkat etmeniz gerektiğinden bahsedelim.

Bir url değişimi yapmadan önce her şeyi göz önünde bulundurmanız gerekir. Category ve Tag URL’sini değiştirmek daha önce yayımlamış olduğunuz içeriklerin URL’sini etkilemektedir. Bu değiştirme dizine eklenmiş içeriğinizin Kategori URL’sini değiştirdiği için ‘404 sayfa bulunamadı’ hatasına neden olur. Aynı zamanda, arama motoru sıralamalarınızı büyük ölçüde etkiler.

Yeni bir site için kategorilerin ve Etiketlerin URL’sini değiştirmekte bir sorun yoktur. Ancak, eski bir site için 404 hatasına neden olacağı için mutlaka bir uzmana danışılmalıdır.

Bu makalede, Kategorilerin ve etiketlerin URL’sini nasıl değiştirebileceğinizi anlatacağım. Aşağıda vermiş olduğumuz adımları sırasıyla takip ediniz.

WordPress’te kategori ve Etiket URL’sini nasıl değiştiririm?

Wordpress’te bulunan kategori ve etiketler bir URL’nin özel yapısını ifade eder. Kalıcı bağlantılar olarak bilinen URL’nin yapısı https://reklobit.com/konu/kategori/ şeklindedir.

Etiket ve kategori URL’nizi değiştirmek için yönetici panonuza giriş yapın ve Ayarlar » Kalıcı bağlantılar‘a gidin:

İsteğe bağlı bölümünün altında, Kategori temeli ve Etiket temeli adında iki yapı göreceksiniz. Mevcut bağlantınızı kendi isteklerinize göre değiştirin ve Değişiklikleri Kaydet butonuna tıklayın.

Bu işlem sonucu sayfanızda bulunan tüm Kategori ve etiket temeli seçmiş olduğunuz bağlantı adı ile değişecektir.

Wordpress Category ve Tag URL’si Hakkında daha fazla bilgi

Wordpress Category ve Tag URL’sinin Bağlantısını değiştirmek sitenizde bulunan sayfaların 404 hatası almasına sebep olur. Bu nedenle, Kategori ve etiket temelini değiştirdiğinizde sayfalarınız için 301 yönlendirmesi kullanabilirsiniz.

301 yönlendirmesi nedir?

Kalıcı yönlendirme olarak da bilinen 301 yönlendirmesi, URL’nin değiştirilmesi veya başka bir sayfaya taşındığında kullanılır. Bu yönlendirme bağlantılarına tıklayan kişiler ”400 sayfa bulunamadı hatası” sayfası yerine yönlendirmiş olduğunuz sayfayı ziyaret ederler.

Ek olarak, bir url’nin bağlantısını değiştirdiğinizde kaldırdığınız veya sitenizi taşıdığınızda mutlaka 301 yönlendirmesi kullanmalısınız.

Son olarak, bu makale hakkında aklına takılan soru veya düşünceniz olursa yorum yaparak bizi bilgilendirebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu