Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.

Wi-Fİ Şifresi Nasıl Değiştirilir? Tüm Modemler İçin Geçerli

Wİ-Fİ şifresi, modem arayüzünde bulunan bir kablosuz güvenli bağlantı ağıdır. Yetkisiz kullanıcıların kablosuz bir ağa erişmemesi için kullanılan bir güvenlik önlemidir. Ayrıca, İnternet servis sağlayıcıları tarafından kullanıcıya sunulan modem Wİ-Fİ ağı şifresi varsayılan olarak iletilmektedir. Modem arka yüzünden kolaylıkla ulaşılabilir.

Wİ-Fİ şifresini değiştirmek isteyen internet aboneleri modem arayüzü ile bağlantı kurarak şifrelerini kolaylıkla değiştirebilmektedir. Fakat, Wİ-Fİ parolasını değiştirmek için ne yapmanız gerektiğini bilmiyor olabilirsiniz. Bu nedenle modem arayüzüne nasıl giriş yapabileceğinizi ve şifresinizi değiştirmeniz için uygulayabileceğiniz adımları sırasıyla açıkladım.

Wİ-Fİ Şifresi Değiştirme

1. İnternet tarayıcınıza yönlendiricinin IP adresini girin

Ağınıza bağlı bilgisayarınızdan veya telefonunuzdan bir web tarayıcısı (Google vb.) açın. Daha sonra, internet sağlayıcıları tarafından size verilen IP adresinizi web tarayıcısının adres çubuğuna yazın ve devam edin. Bu, işlem sizi modem (yönlendirici) giriş sayfasına yönlendirecektir.

Ek olarak, en yaygın kullanılan IP adresleri 192.168.1.1, 192.168.0.1, 192.168.2.1 veya 10.0.1.1’dir. Bu nedenle, herhangi bir IP adresini tarayıcınızın adres çubuğuna yazabilirsiniz.

Wifi Arama Geçmişi Nasıl Silinir? Modem ara yüzü girişi

2. Modeminizin kullanıcı adı ve şifresini giriniz

Modem (Yönlendirici), arayüzüne erişmeden önce her yönlendirici bir kullanıcı adı ve şifre gerektirir. Bununla birlikte, birçok internet servis sağlayıcılarının varsayılan kullanıcı adı ve şifresi ”admin” şeklindedir.

Ek olarak, Modem (yönlendirici) şifrenizi öğrenmek için internet sağlayıcılarının (TTNET, Superonline vb.) size sunmuş hizmetler kapsamında kısa mesaj yoluyla kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

3. Kablosuz Güvenlik Ayarı kısmını açın

Modem arayüzünde oturum açıktan sonra, birçok yapılandırma ayarları göreceksiniz. Burada, Kablosuz Güvenlik kısmını bulmanız gerekir. Ayrıca, Modem yönlendiricinize göre bu ayarlar farklılık gösterebilir. Bu nedenle, “Kablosuz güvenlik ayaları” veya “Kurulum > Güvenlik” kısımlarına da göz atmanız gerekir.

Kablosuz Güvenlik Ayarı

Kablosuz Güvenlik Ayarı Sayfası

Bu sayfa, modemin Kablosuz ağını yapılandırmanızı sağlar. Güvenliğiniz ile ilgili ayarları yapmak için kullanılmaktadır. Şifreleme bölümünden WEP, WPA veya WPA2 şifrelemelerinden birini seçerek kablosuz ağınıza izinsiz erişimleri engelleyebilirsiniz.

4. Wifi şifrenizi değiştirin

Kablosuz güvenlik ayarı sayfasına ulaştığımıza göre wifi şifresini artık değiştirebiliriz. Ayarlar kısmında, “Parola” veya “Paylaşılan Anahtar” seçenekli kutuyu bulunuz ve yeni şifreniz ile değiştirin. Ayrıca, bazı durumlarda yeni bir şifre seçerken daha önce kullanmış olduğunuz güvenlik şifresini onaylamanız gerekecektir.

Wifi şifresi değiştirme

Güvenli bir wifi şifresi nasıl oluşturulur?

Güvenli bir wifi şifresi oluşturmak için şifreniz bol miktarda özel karakterler (#, $, {, ), vb.) içermelidir.

5. Güvenlik türünüzü seçiniz

Üç temel kablosuz şifreleme türü vardır. Bunlar: WEP, WPA ve WPA2’dir. Birçok kullanıcı en güvenli ağ için yaygın olarak WPA ve WPA2 kullanmaktadır. Ek olarak, WEP güvenlik şifrelemesinin kırılması kolay olduğundan pek tercih edilmeyen bir seçenektir.

6. Ayarlarınızı güncelleyin ve kaydedin

Tüm işlemlerden sonra wifi şifresini güncellemek için Uygula veya Kaydet seçeneğine tıklamanız gerekir. Aksi taktirde wifi şifre değiştirme işleminiz gerçekleşmeyecektir. Bu, işlem sonucu modeminiz eski şifre ile bağlantılı olan tüm cihazları iptal edecektir. Bu nedenle, güncel şifrenizi akıllı cihazlarınız için tekrar girmeniz gerekecektir.

Çözüm

Bu makalede, Wifi şifresi değiştirme ile ilgili sorularınızı cevaplandırdık. Son olarak, Wifi arama geçmişinin nasıl silineceği hakkında bilgi edinmek isterseniz içeriğimizi ziyaret edebilirsiniz.

İlgili bağlantı: Wifi arama geçmişi nasıl silinir?

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu