Wİ-Fİ Modem Arama Geçmişi Nasıl Silinir?

Birçok internet kullanıcısı, arama motorları tarafından (Google, Bing, Yandex vb.) yaptıkları gezintilerin kayıt altında tutulduğunu ve bunların istenmeyen kişiler tarafından görüntülenebileceğini düşünebilir. Bu nedenle, Wİ-Fİ Modem Arama Geçmişi Nasıl Silinir? sorusunu sormanız normal karşılanacaktır.

İlgili Makale: İnternet Arama Geçmişi Nasıl Silinir?

Bu içeriğimizde, İnternet servis sağlayıcılarının kayıt altına aldığı arama verileri ile ilgili önemli açıklamalarda bulunacağız.

Modem Geçmişi Nedir?

Wİ-Fİ veya Modem arama geçmişi, internet sorgularında ve uygulamalarda kullandığınız arama terimlerinin kayıt altına alındığı bir veri alanıdır. Ayrıca, Wİ-Fİ arama geçmişi sorunuz aslında modem yönlendiriciniz ile alakalıdır. Örneğin; Telefonunuza modeminiz ile internet bağlantısı sağlıyorsanız bu kayıtları Wifi değil modem ve internet sağlayıcınız kayıt altında tutar.

Modem Geçmişi Kaydeder mi?

Modem geçmişi

Varsayılan olarak, tüm yönlendiriciler (Modemler) kullanım günlükleri oluşturur. Ancak depolanan bilgiler çok sınırlıdır.

 • Varsayılan olarak, yalnızca İnternet bağlantısı kurulduğunda ve ne kadar süreyle çevrimiçi olduğunuz kaydedilir.
 • Varsayılan olarak, yönlendirici (Modem) hangi web sitelerinin ziyaret edildiğini kaydetmez.
 • Yönlendiricinizde ebeveyn denetimlerini etkinleştirdiyseniz bir istisna vardır. Bu durumda, ebeveyn denetim kayıtları engellenen bir web sitesine erişme girişiminde bulunulup bulunulmadığı kaydeder. Bu bilgiyi yönlendirici ayarlarında görüntüleyebilirsiniz.
 • Bazı yönlendiricilerde biraz bilgi ve birkaç ek ayar ile İnternet aktivitelerini kaydetmek mümkün olsa da değerlendirme için ayrı programlar gerekir.
 • Uygun ayarları yapmadıysanız, yönlendiriciniz sörf (gezinti) davranışınızı izlemeyecektir.
 • Buna bakılmaksızın, internet geçmişiniz sağlayıcı tarafından yasaya göre 6 ay süreyle saklanır. Bu, İnternet’teki suç faaliyetlerinin izlenebilmesini sağlamak içindir. Ancak bu detayları görmeniz çok zordur.
 • Veriler, soruşturma makamları için daha alakalıdır. Bir reklam görüntülenirse, örneğin hangi PC’de hangi sayfada ve ne zaman bulunduğunuz açıkça kanıtlanabilir.

Sonuç olarak, modem geçmişiniz yukarıda belirttiğimiz durumlar dışında hiçbir kullanıcı tarafından görüntülenemez.

Modem Geçmişine Nasıl Bakılır?

Wİ-Fİ veya Modem geçmişine bakmak için bazı koşulları ve şartları yerine getirmeniz gerekir. Bu nedenle, ebeveyn denetim ayarlarınızın aktif olması gerekir. Ayrıca, modem geçmişini görüntüleme tam bir veri kontrolü sağlamaz. Örneğin, internet kullanıcısının aramış olduğu sorgu ifadesini sınırlı bir düzeyde ”yasaklı siteye giriş denemesi” olarak görüntüleyebilirsiniz.

Modem geçmişine bakma:

 • Modem arayüzüne giriş yapın.
 • Güvenlik Ayarları > sistem seçenekleri kısmına tıklayın.
 • Olay günlükleri > sistem kayıtları seçeneğini bulun.
 • Sistem günlüklerini görmek için bağlantıya tıklayın.
 • Burada, herhangi bir IP ile yapılan işlemleri veya arama geçmişini görebilirsiniz.

Ayrıca, modem geçmişini görüntülemek için yukarıda bahsettiğimiz koşulları yerine getirmeniz gerekir.

Modem Geçmişi Silme Hızlı Adımlar:

 1. Web tarayıcınız aracılığıyla modeminizde oturum açın.
 2. Gelişmiş bağlantısına tıklayın.
 3. Sistem kısmına tıklayın.
 4. Sistem Geçmişi kısmına tıklayın.
 5. Modem geçmişi arama geçmişini göreceksiniz.
 6. Hepsini temizle bağlantısına tıklayın.

Modem Geçmişi Nasıl Silinir?

İnternet kullanımında, bazen kimsenin öğrenmesini istemediğiniz kişisel araştırmalarda uygulaya bileceğiniz modem geçmişi silme işlemi sadece yetkili abone tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle, modem kullanıcı adı ve parolasına sahip olmanız gerekir. Ayrıca, aşağıda vermiş olduğumuz modem geçmişi silme adımları internet servis sağlayıcılarının kayıtlarını silmez.

Ek olarak, bir suç faaliyeti bulunmadığı sürece internet servis sağlayıcıları (Türk Telekom, Superonline, UyduNet, Türk Net vb.) arama geçmişinizi görüntüleyemez.

 • 1. Bilgisayarınızdan veya Telefonunuzdan Herhangi bir tarayıcıya bağlanın. (Google, Bing, Yandex vb.)
 • 2. Herhangi bir tarayıcı adres çubuğuna yönlendiricinizin IP adresini yazın. (URL kısmına yazın)
 • 3. 192.168.1.1, 192.168.0.1, En yaygın IP adresleridir. (birini girin)
Modem arayüzü

Yapmış olduğunuz adımlar sonucunda benzer bir modem giriş ekranı sayfasına yönlendirileceksiniz. Ayrıca, giriş bilgilerinize modemin arka yüzünde bulunan kullanıcı adı ve parola kısmından ulaşabilirsiniz.

 • 4. Sistem seçenekleri > Güvenlik ayarları bağlantısına tıklayın.
 • 5. Günlükler > Olay günlükleri kısmını bulun.
 • 6. Yönetici Günlükleri ve Sistem Günlükleri seçeneğine tıklayın.
 • 7. Günlüğü temizleme seçeneğini seçin.
 • 8. Modem geçmişinizi silmek için ”temizle” bağlantısına tıklayın.

Bu işlem tüm göz atma (arama geçmişi) ve etkinlik geçmişinizi silecektir.

Modem Geçmişi Görünür mü?

Modem (Router) geçmişiniz sadece internet servis sağlayıcılarınız tarafından görüntülenebilir. Ancak, ebeveyn denetim kontrolü olan bir modem de geçmişi görüntülemek mümkündür. Fakat bu görüntüleme ziyaret edilen sitelere yönelik tam bir veri kontrolü sağlamamaktadır.

Modemi Açıp Kapatmak Geçmişi Siler mi?

Bu modeminize bağlıdır. Çoğu yönlendirici, fişini çekerseniz günlük geçmişinizi saklamaz. Ayrıca yönlendiriciyi tekrar prize taktığınızda çalışır durumda tutmak için yalnızca önemli yapılandırma dosyalarını saklarlar. Fakat, bu işlem internet servis sağlayıcınız ile ilgilidir.

Modem Önbelleği Nasıl Temizlenir?

Modeminizin (Yönlendiricinizin) tarama verilerini temizlemenin bir yolu, önbelleği temizlemektir. Önbellek, yapılandırma talimatlarının depolanmasından sorumlu olan yönlendiricinin bir bölümünü ifade eder. Önbelleğinizi temizlemek için tüm yönlendiriciyi sıfırlamanız gerekir. Ancak, bu işlem sonrasında internetinize bağlanma sorunu yaşayabilirsiniz.

Modem Nasıl Resetlenir (Sıfırlanır)

Modem resetleme veya sıfırlama modeminizin arka yüzünde bulunan bir bağlantı tuşu aracılığıyla yapılmaktadır. Aşağıda görmüş olduğunuz resimde açma > kapama işlemi yapılmaktadır. Ancak, fotoğrafın sağ kısmında ise ufak bir delik görünmekte sıfırlama işlemini bu kısımdan gerçekleştireceksiniz.

Ek olarak, bu işlem tüm ayarlarınızı ilk kurulum aşamasına yani fabrika ayarlarına sıfırlayacaktır. Bu yüzden, internet bağlantısı sorunu yaşayabilirsiniz.

 1. Modeminizin çalışır durumda olduğundan emin olun.
 2. Modem > arka kısmında bulunan reset tuşunu kontrol edin.
 3. Bir iğne veya ataç yardımıyla bağlantı kısmına basılı tutun.
 4. Modem üzerinde bulunan tüm ışıklar sönene kadar bekleyin.
 5. Daha sonra bağlantı kısmından elinizi çekin.
 6. Bu işlem sonucu modeminiz yeniden başlatılır ve ilk kurulum aşamasına döner.

Sonuç

Son olarak, Wİ-Fİ Modem geçmişi ile ilgili aklınıza takılan herhangi bir sorunuz olursa yorumlar kısmından bizi bilgilendirebilirsiniz.

Önerilen Kaynaklar:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu