Nasıl Yapılır?

Wifi Modem Arama Geçmişi Nasıl Silinir?

Birçok internet kullanıcısı Arama motorları tarafından (Google, Bing, Yandex) yaptıkları gezintilerin geçmişini sildiğinde bu araştırmaların görünmeyeceğini veya birisi tarafından ulaşılmadığını düşünse de internet sağlayıcıları bu bilgileri verilerine depolar.

NOT: Arkadaşlar Wifi arama geçmişi nasıl silinir? Sorunuz aslında Modem (Yönlendiriciniz) ile alakalıdır. Örneğin; Telefonunuza modeminiz ile internet bağlantısı sağlıyorsanız bu kayıtları Wifi değil modem ve internet sağlayıcınız kayıt altında tutar.

Bu yazımda sizlere Arama Geçmişi Nasıl Silinir? konusunda bazı adımları anlatacağım.

Wifi Geçmişi Nedir?

Türkçe karşılığı Kablosuz internet bağlantısı olan ‘Wifi’ internet sağlayıcıları tarafından mobil veri olarak kullanıcıların arama motorlarına veya internet kullanımı gerektiren tüm mecralara erişmesine olanak tanır.

Wifi arama geçmişi internet sağlayacıları tarafından Kullanıcı verisi olarak depolama işlemi sağlar. Bu işlem kullanıcının daha önce girmiş olduğu sitelerin bir kaydını yedekler.

Wifi Arama Geçmişi Nasıl Silinir

Wifi Geçmişi Nasıl Silinir?

İnternet kullanımında bazen kimsenin öğrenmesini istemediğiniz kişisel araştırmalarda uygulaya bileceğiniz geçmiş silme işlemini adım adım anlatacağım.

Dipnot: Bu anlatacağım yöntem Modem geçmişini nasıl sileceğinizi kapsar. Aynı zamanda mobil wifi internet verisini bir sonraki adımlarda anlatacağım.

Modem arama geçmişi silme işlemi

Modem geçmişini silme işlemine başlamadan önce yapmanız gereken bazı işlemler bulunmakta adımları eksiksiz uygulayın.

 1. Bilgisayarınızdan veya Telefonunuzdan Herhangi bir tarayıcıya bağlanın. (Google, Bing, Yandex)
 2. Herhangi bir tarayıcı adres çubuğuna yönlendiricinizin IP adresini yazın. (URL kısmına yazın)
 3. 192.168.0.1, 192.168.1.1 En yaygın IP adresleridir. (birini girin)
Modem arayüzü

Yapmış olduğunuz adımlar sonucunda benzer bir modem giriş ekranı sayfasına yönlendirileceksiniz. Ayrıca giriş bilgilerinize modemin arka yüzünden ulaşabilirsiniz.

Arama geçmişini silme işlemi adımları:

 • Günlükler
 • Olay Günlükleri
 • Yönetici Günlükleri ve Sistem Günlükleri
 • Günlüğü temizleme seçeneğini seçin.

Bu işlem tüm göz atma (arama geçmişi) ve etkinlik geçmişinizi silecektir.

Farklı bir ara yüzde silme işlemi:

 • Gelişmiş bağlantısına tıklayın.
 • Sistem kısmına tıklayın.
 • Sistem Geçmişi kısmına tıklayın.
 • Modem geçmişi arama geçmişini göreceksiniz.
 • Hepsini temizle bağlantısına tıklayın.

Silme işlemi bu şekilde

Modemi Açıp Kapatmak Geçmişi Siler mi?

Bu modeminize bağlıdır. Çoğu yönlendirici, fişini çekerseniz günlük geçmişinizi saklamaz. Ayrıca yönlendiriciyi tekrar prize taktığınızda çalışır durumda tutmak için yalnızca önemli yapılandırma dosyalarını saklarlar.

Bu işlem internet sağlayıcısınız ile ilgilidir.

Alternatif Modem Önbelleğini Temizle

Yönlendiricinizin (Modemin) tarama verilerini temizlemenin bir yolu, önbelleği temizlemektir. Önbellek, yapılandırma talimatlarının depolanmasından sorumlu olan yönlendiricinin bir bölümünü ifade eder. Önbelleğinizi temizlemek için tüm yönlendiriciyi sıfırlamanız gerekir.

Dikkat! Bu işlem sonrasında internetinize bağlanma sorunu yaşayabilirsiniz.

Modem sıfırlama:

Yukarıda görmüş olduğunuz resimde Açma/kapama işlemi yapılmakta fotoğrafın sağ kısmında ise ufak bir delik görünmekte sıfırlama işlemini bu kısımdan gerçekleştireceksiniz.

 • Modeminizin tüm ışıkları sönene kadar Ataç veya iğne benzeri bir nesne yardımı ile deliğe basılı tutun.
 • Önbellek temizlendi.

Modem Geçmişi Ne Kadar Süre Tutar?

Yönlendiricinizin geçmişinizi saklama süresi cihaza göre değişir. Belirtildiği gibi, çoğu yönlendirici yalnızca sistem günlüklerinizi depolar, bazıları da ziyaret edilen web sitelerinin ve hizmetlerin IP adreslerini depolar. 

Bir tür geçmiş depolayan yönlendiriciler, aynı zamanda, bu tür bilgileri ne kadar süreyle saklamalarını istediğinize ilişkin seçeneklere de sahiptir. Ayrıca, yukarıda açıklandığı gibi, gerektiğinde bilgileri silmek de mümkündür. 

Özellikle Sistem günlüklerini veya IP adreslerini depolamak için varsayılan ayarın ne kadar sürdüğünü görmek için yönlendiricinizi ve Kullanma kılavuzunu kontrol edin. Ne sıklıkta kullandığınıza bağlı olarak, saatler ila haftalar hatta aylar arasında değişebilir.

Son olarak, İlgili makale Telefondan wifi şifresi nasıl öğrenilir? İçeriğimize göz atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu