WebP Görüntüleri İle Site SEO Performansı Nasıl Arttırılır?

Google arama motoru optimizasyonu (SEO), söz konusu olduğunda site sahiplerinin uygulaması gereken birçok faktör bulunmaktadır. Bunlar: Teknik SEO, Yerel SEO, Site içi SEO, Site dışı SEO ve Görsel SEO’dur. Bu içeriğimizde, Görsel SEO çalışmalarında uygulanan ”Webp Görüntü Formatı” ile ilgili önemli bilgiler paylaşacağız.

Webp Formatı, Google tarafından geliştirilen üstün kayıpsız ve kayıplı sıkıştırma sağlayan bir görüntü formatıdır. Web siteleri için geliştirilen bu görüntüler, site yöneticileri tarafından kullanılmaktadır.

WebP SEO nedir?

Webp SEO, PNG, JPG vb. görüntü formatlarının web uyumlu hale getirilmesini ile birlikte ortaya çıkan bir SEO optimizasyon ifadesidir. Site performans optimizasyonu sırasında sıkça karşılaşılan bir sorundur. Bu nedenle, site yöneticileri veya SEO uzmanları tarafından uygulamalı bir şekilde optimize edilir.

SEO İçin Webp Resimleri Ne anlama Geliyor?

Webp resimleri, Google tarafından benimsenen bir görüntü formatıdır. Bu nedenle, sitelerimizi Google SEO araçları ile analiz ettiğimizde karşımıza çıkan bir terimdir. Webp resimleri, PageSpeed Insights performans optimizasyonun’da sıklıkla görülen bir teknik performans sorunudur.

Resimleri yeni nesil biçimlerde yayınlayın sorunu ve çözümü

Resimleri yeni nesil biçimlerde yayınlayın sorunu ve çözümü

Google PageSpeed Insights, performans aracının kullanılması ile birlikte ortaya çıkan ‘Resimleri yeni nesil biçimlerde yayınlayın sorunu görüntülerin yeni bir biçimde oluşturulmasını ifade etmektedir. Bu nedenle, site hızı performansınızı iyileştirmek için web içeriğinizde WebP ve AVIF görüntülerini kullanmanız gerekir.

SEO için Webp Görüntüleri Nasıl optimize edilir?

Görsel SEO, uygulamasının bir parçası olan Webp görüntülerinin optimize edilmesi veya site içerisinde kullanılması önerilmektedir. Bu nedenle, sitenizde bulunan PNG ve JPG görüntülerinin doğru bir şekilde nasıl optimize edilmesi gerektiğini açıklayalım.

1. Webp Görüntüleri İçin Bir Dönüştürücü kullanın.

Sitenizde bulunan görselleri (PNG ve JPG), bir görüntü dönüştürücü aracılığıyla kolaylıkla Webp formatına dönüştürebilirsiniz. Böylelikle, google veya herhangi bir arama motoruna ”Webp dönüştürücü” yazmanız yeterli olacaktır.

Webp dönüştürücü
  • Herhangi bir dönüştürücüyü tarayıcınızda açın.
  • Dönüştürmek istediğiniz görüntü formatını yükleyiniz.
  • Resim formatını dönüştürmek istediğiniz biçime ”Webp” formatına ayarlayınız.
  • İşlemi tamamlamak için ”Dönüştür” butonuna tıklayın.
  • Daha sonra ”İndir” Butonuna tıklayın ve kaydedin.

Bu adımlar sonucu görüntülerinizi yeni biçimde web sitenize yükleyebilirsiniz.

2. Webp Görüntüleri İçin bir eklenti kullanın

Wordpress site sahiplerinin kullanabileceği bir diğer yöntem ise Webp dönüştürücü eklentisidir. Bu nedenle, herhangi bir eklenti yardımıyla sitenizde bulunan tüm görüntüleri kolaylıkla Webp görüntüsüne dönüştürebilirsiniz.

Sonuç

Sonuç olarak, Webp görüntülerini SEO için optimize etmek site hızınızı olumlu yönde etkileyecektir. Son olarak, aklınıza takılan herhangi bir sorunuz olursa yorumlar kısmından bize bildiriniz.

Önerilen Kaynaklar:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu