Sosyal Medya Pazarlaması Nedir?

Sosyal Medya Pazarlaması, bir işletmenin, markanın veya bireyin hizmetlerini ve ürünlerini tanıtmak için sosyal medyayı kullandığı bir pazarlama tekniğidir. Aynı zamanda, Sosyal medya pazarlaması, dijital pazarlamanın bir parçasıdır.

Bu makale yanlış başlangıçlar ve yanlış adımlar olmadan sosyal medya pazarlama planınızı en iyi şekilde oluşturmak ve geliştirmek için hazırlanmıştır.

Sosyal Medya Pazarlaması Nasıl Çalışır?

Sosyal medya pazarlaması yapmak için bir şirket, çeşitli sosyal medya platformlarında bir işletme hesabı oluşturur ve daha sonra orada düzenli olarak içerik yayınlar. Özellikle Sosyal medyadaki içeriğin çoğu resim, video, ses ve infografik şeklinde oluşturulur.

 • Şirketler, hedef kitlelerine hızlı bir şekilde ulaşmak için sosyal medyada ücretli reklamlar yayınlar.
 • Şirketler birçok farklı teknik yardımıyla markalarının sosyal medyada bilinirliğini arttırırlar.
 • Sosyal medya pazarlaması, İşletmelerin ve markaların sosyal medya platformlarında ürün veya hizmetlerinin tanıtımını içerir.

Sosyal medya pazarlaması neden önemlidir?

Akıllı telefonların ve internet kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte tüketicilerine ulaşmak isteyen herhangi bir şirket veya işletme için sosyal medya pazarlamasını çok önemli hale getirdi, gelin nasıl olduğunu anlayalım.

 • Sosyal medya pazarlaması geleneksel pazarlamaya göre daha uygun maliyetlidir.
 • Marka bilinirliğinin artmasına yardımcı olur.
 • Sosyal medya, yardımıyla işletmeler ürünleri ve hizmetleri ile ilgili hedef kitlelerini belirleyebilir.
 • Ürün ve hizmet yorumları takip edebilir ve geliştirebilir.

Özellikle İnternet kullanıcıları günün büyük bir bölümünü sosyal medya platformlarında geçiriyor. Bu nedenle ürünlerinizi ve hizmetinizi sosyal medyada tanıtmak işletmenizin bir pazarlama stratejisi oluşturması için iyi bir seçenektir.

Ayrıca, sosyal medya pazarlamasını kullanan şirketler işlerinde daha hızlı büyüdüğü ve kazançlarını arttırdığı bilinmektedir.

Sosyal Medya Pazarlama Platformları

Dijital medyada ürün ve hizmetlerinizi tanıtabileceğiniz birçok sosyal medya platformu bulunmaktadır. Aşağıda sizlere en popüler bazı sosyal medya platformlarından bahsettik.

Sosyal Medya Pazarlama Platformları

1. Facebook

Facebook, dünyanın en büyük sosyal medya sitelerinden biridir ve 3 milyar kullanıcıya sahiptir. Aynı zamanda Facebook Meta for Business ile ücretli reklam kampanyası oluşturabilir ve bunları yayınlayabilirsiniz.

Bunun dışında Facebook’ta ücretsiz olarak işletme sayfanızı oluşturabilir ve ürününüz ile ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

2. İnstagram

İnstagram, İşletmenizin bilinirliği ve marka değerini arttırmak için kullanabileceğiniz bir sosyal medya platformudur.

 • Bu platformda ürününüzle ilgili fotoğraf ve videolar paylaşarak ürün ve hizmetlerinizi bir ücret ödemeden organik yöntemle tanıtabilirsiniz.
 • İnstagram’da bir ürün veya hizmet tanıtmadan önce hedef kitlenizin takip ettiği popüler hashtag (etiket)’leri kullanmalısınız.
 • Aynı zamanda ücretli olarak Facebook Meta for Business üzerinden İnstagram’da Reklam yayınlayabilirsiniz.

Ayrıca, ürün ve hizmet tanıtımı veya marka bilinirliğini arttırmak için profili mavi tikli herhangi bir sosyal medya kullanıcı ile iş birliği yapabilirsiniz. Bu adım hem takipçi sayınızı hem de bilinirliğinizi arttırır.

3.YouTube

YouTube, Google tarafından işletilen bir video paylaşım platformudur. YouTube’da işletmeniz için bir kanal oluşturabilir ve düzenli olarak video yükleyebilirsiniz. Bunun dışında Google üzerinden YouTube’da işletmeniz için reklam yayınlayabilirsiniz.

 • İşinizle ilgili bir video oluşturarak Youtube platformuna yükleyebilirsiniz.
 • Youtube üzerinden ürün ve hizmetleriniz dahil olmak üzere birçok tanıtım oluşturabilirsiniz.
 • Yüksek abone sahibi bir youtube içerik üreticisi ile iletişime geçebilir ve ürünlerinizi tanıtabilirsiniz.

4. Linkedln

LinkedIn sosyal medya platformun da ücretsiz ve ücretli reklamlar yayınlayarak ürün ve hizmetlerinizi tanıtmanıza olanak tanır. LinkedIn, B2B İşletmeler Arası (Business to Business) için çok güçlü bir sosyal medya platformudur.

 • Herhangi bir hizmet veriyorsanız, LinkedIn’i kullanarak daha fazla müşteri kazanabilirsiniz.

5. Twitter

Twitter aynı zamanda çoğunlukla büyük ünlüler tarafından da kullanılan güçlü bir sosyal medya platformudur. Twitter’da, paylaşım yaparak insanlara ürününüz hakkında bilgi verebilirsiniz. 

Ayrıca Twitter, ücretli reklamlar yayınlamanıza da izin verir.

6. Pinterest

Bir e-ticaret işletmeniz varsa, Pinterest sizin için çok faydalı bir sosyal medya platformudur. Pinterest’te 400 milyon aktif kullanıcı bulunmaktadır.

 • Pinterest, ürünlerinizin resimlerini paylaşabileceğiniz bir resim paylaşım sitesidir. 
 • Görsellerin yanı sıra kısa videolar şeklinde de içerik yayınlayabilirsiniz.

Bunların dışında sosyal medya pazarlaması yapabileceğiniz birçok sosyal medya platformu bulunmaktadır. Ayrıca bu 6 sosyal medya platformu en popüler ve karlı olanıdır.

Sosyal Medya Pazarlaması Nasıl Yapılır?

Sosyal medya pazarlamasının nasıl yapılacağı hakkında bir fikir sahibi olmak istiyorsanız, aşağıda belirtilen bazı önemli adımlara dikkat etmelisiniz.

Sosyal Medya Pazarlaması Nasıl Yapılır?

Son olarak, sosyal medya pazarlamasından iyi sonuçlar almak için ürününüzün veya hizmetinizin iyi ve kaliteli olması gerektiğini unutmayın.

1. Bir İşletme Profili Oluşturun

İlk yapmanız gereken sosyal medya platformlarında işletme kategorinizle alakalı profesyonel bir sayfa oluşturmanız. Özellikle işletme sayfasını profesyonel hale getirmek için tüm sayfalarda işletmenizin logosunu, kapak resmini, işletme web sitesini, iletişim bilgilerini vb. bilgileri eklemelisiniz.

2. Kaliteli İçerik oluşturun

Sosyal medyada bir işletme sayfası oluşturduktan sonra ürün ve hizmetlerini tanıtan iyi bir içerik yayınlamalısınız.

 • İçeriklerin kaliteli olması marka güvenirliği sağlar ve iyi bir takipçi elde etmenizi sağlar.
 • İçerik yayınlamak, sosyal medya sayfanızı iyi bir şekilde optimize edecek ve sosyal medyanızda iyi bir varlık yaratacaktır.

3. Düzenli içerik yayınlayın

Düzenli içerik yayınlamaya devam edin, Tutarlılık, hedeflerinize ulaşmanız için başarının anahtarıdır, düzenli olarak içerik yayınlamalısınız.

 • Düzenli içerik paylaşımları kullanıcılar ile aranızdaki etkileşimi ve bağı artırır.
 • Günde en az bir paylaşımda bulunun.
 • Kaliteli içerik paylaşımları ile iyi bir organik trafik elde ederseniz.

Özellikle içerik paylaşımlarında yapmamanız gerekenler:

Sayfa aktifliği kullanıcılar için çok önemlidir. Böylelikle ayda bir veya iki defa içerik paylaşımında bulunmak takipçilerinizin gözünde güvenilirliğinizi zedeler. Bu durum takipçilerinizin takipten çıkmasına ve müşteri kaybına neden olur.

Bu nedenle içeriğinizi yayınlamadan önce doğru bir strateji uygulayın ve aylık içerik programları oluşturun.

4. Ücretli Reklamlar ve Kampanyalar Oluşturun

Sosyal medya pazarlamasında başarı elde etmek için ücretli kampanyalar çok önemlidir. Hemen hemen tüm sosyal medya platformları ücretli reklam yapma olanağı sağlamaktadır.

Aynı zamanda, doğru strateji ile ücretli kampanya yürüterek hedef kitlenize hızlı bir şekilde ulaşabilir ve iyi bir organik trafik elde edebilirsiniz.

5. Test Etmeye Devam Edin

Test, sosyal medya pazarlamasında ücretli reklamların yayınlanmasında çok önemli bir rol oynar.

Özellikle bir ücretli reklam ve kampanya yayınladığınızda sürekli test etmeniz gerekir. Eğer bir reklam sizin için doğru bir geri dönüş sağlamıyorsa, başka bir reklam oluşturmanız gerekir.

Reklam ve kampanya yayınlarınızda sosyal medya platformları hedef kitlenizi belirlemenize olanak sağlar. Bunun dışında aynı ürün ve hizmeti farklı kitleler oluşturarak test edebilir ve dönüşüm sağlamayan kitleye reklam göstermeyi durdurabilirsiniz.

İyi bir geri dönüş elde edene kadar sürekli test etmeye devam etmelisiniz.

6. Rakiplerinizi Araştırın

Rakip analizi sosyal medya pazarlamasında büyük bir öneme sahiptir. Rakibinizin ne tür içerikler sunduğunu, şu anda kaç reklam yayınladığını, stratejilerinin ne olduğunu sürekli araştırmalısınız.

Tüm bunları analiz ettikten sonra hedef kitlenize rakibinizden daha iyi bir içerik sunabilirsiniz.

7. Sosyal medyada aktif olun

Sosyal medya pazarlama hedeflerinizde başarılı olmak için sosyal medya sayfalarında aktif olmanız, hedef kitlenizin sorularını yanıtlamanız, sorunlarını çözmeniz, gönderilerinize yapılan yorumları kontrol etmeniz gerekir.

Özellikle kitlenizle etkileşim halinde olmak size daha fazla müşteri getirecektir.

Sosyal Medya Pazarlamasının Avantajları

Aşağıda size sosyal medya pazarlamasının bazı önemli avantajlarından bahsettik.

 • Sosyal medyada tamamen ücretsiz olarak hesabınızı oluşturabilir ve organik yöntemlerle ürününüzün satışını artırabilirsiniz.
 • Küçük bir bütçeyle ücretli reklamlar yayınlayabilir ve ürününüzü hızlı bir şekilde doğru hedef kitleye ulaştırabilirsiniz.
 • Sosyal medya pazarlaması, geleneksel pazarlamadan daha ucuzdur.
 • Sosyal Medya Pazarlamasında, farklı ürün ve hizmet türleri üzerinde Kampanya oluşturabilir ve pazarlama hedeflerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 • Müşteri sorunlarını öğrenebilir ve ürününüzü geliştirebilirsiniz.

Sosyal Medya Pazarlamasının Dezavantajı

Aşağıda size sosyal medya pazarlamasının bazı dezavantajlarından bahsettik.

 • Kullanıcılar gönderinize olumsuz yorum yaparsa, o zaman sizin için büyük bir sorun ortaya çıkabilir.
 • Yanlış strateji ile sosyal medya pazarlaması yapmak hem paranızı hem de zamanınızı boşa harcayabilir.
 • Kızgın müşterileriniz, ürün veya hizmetinizin eksikliklerini vurgulayabilir.
 • Sosyal medya pazarlaması yoluyla iyi sonuçlar elde etmek için uzun süre ücretli kampanya yürütmeniz gerekir.

Sosyal medya pazarlaması nasıl öğrenilir?

Sosyal medya pazarlamasını hem çevrimiçi hem de çevrimdışı olarak öğrenebilirsiniz.

 • Çevrimiçi olarak, blogları okuyarak veya YouTube videoları aracılığıyla sosyal medya pazarlamasını ücretsiz olarak öğrenebilirsiniz. Ancak sertifika için çevrimiçi kurs için ödeme yapmanız gerekir.
 • Çevrimdışı olarak, herhangi bir dijital pazarlama enstitüsüne kabul alarak sosyal medya pazarlamasını öğrenebilirsiniz. Ancak Çevrimdışı kurslarda ücretler yüksektir.

Son düşünceler

Bu makale Sosyal Medya Pazarlaması Nedir? hakkındaydı. Son olarak, bu yazıyla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, yorum yaparak bize iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu