Sertifika Yetkilisi (CA) nedir?

Sertifika Yetkilisi (CA), işletmelerin çevrimiçi güvenliğini sağlamak adına SSL sertifikaları hizmeti sağlayan bir işletmedir. SSL sertifikaları, çevrimiçi hizmet sağlayan işletmelerin güvenilirliği konusunda bilgi veren dijital şifreleme sertifikalarıdır.

Bu makale, Sertifika Yetkilisi (Certificate Authority) CA’nın ne anlama geldiğini ve ne için kullanıldığı hakkında önemli bilgiler içerir.

Sertifika Yetkilisi (CA) Nasıl çalışır?

Site sahipleri, hizmetlerinin güvenliği için dijital şifreleme sertifikası sağlayan bir CA’dan SSL/TLS sertifikası talebinde bulunur. Sertifika Yetkilisi (CA) talepte bulunan web yöneticisinin kimliğini doğrulmasını ister. İnceleme sürecinden sonra, kimliğini doğrulayan site sahibine SSL sertifikası anahtarı atanır.

Bununla birlikte, verilen dijital şifreleme sertifikaları sunucu ve web sunucusu aracılığıyla birbirine bağlanır. Bu bağlantı tarayıcılar ve sunucular arasında gerçekleşen veri trafiğini şifreler ve site kullanıcılarının web sayfası ile güvenli bir şekilde iletişim kurmasını sağlar.

  • CA’lar, hassas verileri şifreleme algoritmaları kullanarak bilgisayar korsanları tarafından okunamaz hale getirir.

Şifrelemenin temelleri: CA’nın Rolü nedir?

Sertifika Yetkilisi (CA) Nasıl çalışır?

İşletmelerin ve kuruluşların güvenliği söz konusu olduğunda, SSL sertifikaları vazgeçilmez hale geldi. Bu nedenle, İnternet güvenliği söz konusu olduğunda müşterileriniz için güven işaretine sahip olmanız çok önemlidir. Ayrıca, güven sinyaline sahip olan bir web sunucusu ”https” olarak adlandırılmaktadır. Ek olarak, SSL’in bir parçası olan https asma kilidi işareti olarak url’nin sol kısmında görünür.

Sertifika Yetkilisi (CA) Hizmeti nasıl alınır?

SSL veya TLS sertifikaları hizmeti almak istiyorsanız, dikkate alınması gereken birçok faktör vardır.

Barındırma hizmeti

Birçok barındırma hizmeti sağlayan hosting şirketleri, hizmet kapsamında daha önce oluşturulan SSL sertifikaları sağlamaktadır. Ancak bu, bireysel işletmeler, küçük markalar ve şirketler için iyi bir seçenektir. Bununla birlikte, barındırma hizmetiyle eşleştiren CA’ların çoğu standarttır ve genişletilmiş doğrulama sağlamayabilir.

Genişletilmiş Doğrulama (EV)

Daha yüksek bir güven markası arayan bir işletme veya kuruluşsanız, genişletilmiş doğrulama sertifikaları çok önemlidir. Standart bir SSL sertifikasıyla, doğrulama etki alanıyla sınırlıdır. Bu nedenle, müşterileri arasında güven oluşturmak isteyen markalar için Genişletilmiş Doğrulama (EV) sertifikası şarttır.

Bu güçlü şifreleme türü, kuruluşun kimlik, yasal veriler, konum vb. gibi birkaç kritik bilgisini doğruladığı yerdir.

PKI uzmanlığı

Ortak Anahtar Altyapısı (PKI), verileri işlemler, araçlar ve ilkeler aracılığıyla şifrelemenize veya imzalamanıza olanak tanıyan bir sistemdir. Tüm şifreleme sürecini kolaylaştıracağı için uygun sertifika yetkilisinin PKI konusunda uzmanlığa sahip olması gerekir.

PKI uzmanlığı, bir CA’nın dijital sertifikalar vermesine ve kullanıcıların, cihazların ve ağ hizmetlerinin kimliğini doğrulamasına olanak tanır.

Müşteri desteği

7/24 destekli sertifika yetkilisi işletmenize ve kuruluşunuza fayda sağlar. Bu nedenle, herhangi bir sorunla karşılaştığınızda her zaman destek alabileceğiniz bir sertifika yetkilisi seçiniz.

En İyi Sertifika Yetkilileri (CA)

Güvenilir bir sertifika yetkilisi ararken göz önünde bulundurmanız gereken bazı koşulları yukarıda belirttik ancak, güvenlik protokolleri sürekli gelişmekte ve birçok özellik taşımaktadır. Bu nedenle arama motorları tarafından size uygun olan ve güvenilirliğini kanıtlamış işletmelerden hizmet almanızı öneririz.

Certificate Authority nedir?

Sertifika Yetkilisi anlamına gelen Certificate Authority (CA), SSL/TLS sertifikası hizmeti sağlayan bir kuruluştur.

Önerilen Kaynaklar:

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu