Resimleri Yeni Nesil Biçimlerde Yayınlayın Sorunu

Resimleri yeni nesil biçimlerde yayınlayın sorunu, PageSpeed Insights tarafından belirtilen bir görüntü formatı optimizasyonunu ifade etmektedir. Genellikle, site içerisinde bulunan resimlerin PNG veya JPG formatında yayınlaması ile birlikte ortaya çıkar.

Bu yazımda, web sitenizin performansını etkileyen ”Resimleri yeni nesil biçimlerde yayınlayın” sorununu nasıl çözebileceğinizden bahsedeceğim.

Resimleri yeni nesil biçimlerde yayınlayın nedir?

Resimleri yeni nesil biçimlerde yayınlayın. İfadesi Google PageSpeed Insights, performans aracının kullanılması ile birlikte ortaya çıkan bir sorundur. Genellikle, site içerisinde bulunan resimlerin yeni nesil görüntü formatı ile yayınlanmadığını belirtir.

Resimleri yeni nesil biçimlerde yayınlayın Nasıl Düzeltilir?

Performans denetimleri, sırasında karşılaştığımız yeni nesil biçimlerde yayınlayın sorunu için uygulayabileceğiniz birçok yöntem bulunmaktadır. Google geliştiricileri tarafından önerilen Görüntüleri modern biçimlerde sunun içeriğini takip ederek bu sorununuzu kolaylıkla çözebilirsiniz.

Resimleri yeni nesil biçimlerde yayınlayın sorunu

Ayrıca, resimlerin PNG, JPG veya diğer görüntü formatı ile yayınlaması daha iyi sıkıştırma sağlamadığı için oluşan bu sorunu, PNG ve JPG’ye kıyasla daha iyi sıkıştırma sağlayan WebP ve AVIF resimleri kullanarak kolaylıkla çözebilirsiniz. Yapmanız gereken, sitenizde bulunan resimleri yeni nesil görüntü formatı ile değiştirmektir.

  1. Site içerisinde bulunan resimler için bir eklenti kullanın. (WebP ve AVIF gibi resim dönüştürücü eklentileri, sitenizde bulunan tüm resimlerinizi yeni biçimde yayınlamanıza olanak tanır.)
  2. WebP ve AVIF formatı için bir dönüştürücü uygulaması kullanın.

Ek olarak, resim sıkıştırma, görüntü kalitenizi düşüreceği için doğru bir oranda yapılması gerekir.

İlgili makale: WebP Görüntüleri ile Site SEO Performansı Nasıl Arttırılır?

Sıkça sorulan sorular:

WebP nedir? WebP, Google’ın web ekibi tarafından oluşturulan, JPEG, PNG ve GIF biçimlerinin yerini alacak şekilde geliştirilen bir resim dosyası biçimidir.

AVIF nedir? AVIF (AV1 Image File Format), AV1 sıkıştırma algoritmalarını kullanan bir görüntü dosyası formatıdır.

Sonuç

Sonuç olarak, sitenizde bulunan görselleri optimize etmek site performansını nispeten arttıracaktır. Ancak, arama motoru sonuçlarınızı etkilemeyecektir. Fakat, görsel seo tekniklerini uyguladığınızda bu durum, değişecektir. Son olarak, aklınıza takılan herhangi bir sorunuz olursa yorumlar kısmından bize bildiriniz.

Önerilen kaynaklar:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu