Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.

Organik Sıralama Nedir? Tanımı ve Anlamı

Organik Sıralama Nedir?

Organik sıralama, bir web sayfasının arama motoru sonuç sayfasının ücretsiz listelerinde yer aldığı konumdur. Organik sıralamalar, arama motoru algoritmalarında kullanılan çeşitli faktörlere dayalı olarak arama terimiyle alaka düzeyine göre sıralanır.

Örneğin, Google’ın arama motoru algoritması, arama motoru sonuç sayfalarındaki (SERP’ler) her bir organik sıralama konumunda hangi web sitelerinin sıralanacağına karar vermek için 200’den fazla sıralama faktörü kullanır.

Organik Sıralama Nasıl Çalışır?

Bir web sitesinin organik sıralama için belirli anahtar kelimelerle alaka düzeyini etkileyen arama motoru optimizasyonu (SEO) faktörlerinden bazıları şunlardır:

  • Anahtar kelime sıklığı
  • Anahtar kelime belirginliği
  • Anahtar kelime yakınlığı
  • Geri bağlantı sayısı
  • Geri bağlantıların kalitesi
  • Dahili bağlantılar ve geri bağlantılar için kullanılan bağlantı metni
  • kullanıcı konumu
  • Yapılandırılmış veri işaretleme
  • Eşleşen kullanıcı arama amacı
  • Kanıtlanmış deneyim, uzmanlık, yetki ve güven (EEAT)

Organik Sıralama Faktörleri

Organik arama sıralamalarını etkileyen birkaç faktör vardır. Bunlar, orijinal içeriğin varlığı, web sitesinde iyi planlanmış ve uygulanmış gezinme, iyi seçilmiş geri bağlantılar, genel organizasyon ve kalitedir. Aşağıda, organik veya doğal çevrimiçi pazarlama teknikleriyle sayfa sıralamasını artırmak için birkaç öneri bulunmaktadır.

1. İçerik Kalitesi

Hem bilgilendirici hem de orijinal içerik, muhtemelen organik arama sıralamasında en önemli faktörlerden biridir. Bu nedenle, organik arama motoru sıralamalarını iyileştirmek için içerik kalitesi birincil hedefiniz olmalıdır.

Bir sitedeki metni / içeriği başka bir siteden kopyalamak ve yapıştırmak yalnızca hoş karşılanmaz, aynı zamanda algılandığında genel olarak sayfa sıralamasını düşürür ve çoğu kullanıcı tarafından hoş karşılanmaz.

Yeni içerik, tanıtılan veya satılan her şey için iyi yazılmış ve konuyla ilgili olmalıdır. Bu, kullanıcıları yalnızca bir siteye geri getirmekle kalmaz, aynı zamanda büyük arama motorlarına bir sitenin daha sık gözden geçirilmesi gerektiğinin sinyalini verir. Bu nedenle, daha iyi sıralamalar için kaliteli yeni içerikler üretmeniz gerekir.

2. Geri bağlantılar (Backlink)

Geri Bağlantılar: Harici bir web kaynağı siteniz bulunan bir sayfaya bağlantı verdiğinde, bu bir geri bağlantı olarak kabul edilir. Bu, organik arama sıralamalarını iyileştirmenin başka bir yoludur. Geri bağlantılar, arama motorlarının içeriğinizin ne hakkında olduğunu belirlemesine yardımcı olur ve arama motorlarının bir web sitesini sıralamak için kullandığı bir güven oylamasıdır. Ek olarak, geri bağlantılar ne kadar güvenilir olursa, bir sayfa veya site o kadar yüksek sıralanır.

İlgili Makale: Geri bağlantı (Backlink) Nedir?

3. Gezinme ve Organizasyon

Web sitesi sahipleri, ziyaretçilerinin sayfaları ve içeriği bulmasını için doğru bir yol izlemesi gerekir. Menüler ve bağlantılar kısa ve öz olmalı ve kullanıcıların hızlı ve kolay bir şekilde erişebileceği yerlerde olmalıdır. Ayrıca, Kırık link veya ölü bağlantılar arama sıralamalarını ve ziyaretçi gezintilerini etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Bu nedenle web sitesi yöneticilerinin sayfa ve harici bağlantıları incelemek için zaman ayırması ve bunların hala geçerli olduğundan emin olması gerekir.

İlgili Makale: Kırık Link Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu