Teknoloji

NFT nedir?

NFT nedir? Değiştirilemez tokenler veya NFT’ler hakkında artan ilgi ve talep, insanları yatırım yapmaya değip değmediğini merak ediyor. Bununla birlikte, NFT piyasa değeri her geçen gün artmakta ve yatırımcıların ilgisini çekmektedir.

NFT nedir?

NFT, aşağıdakiler gibi gerçek dünya öğelerini simgeleyen sanal bir varlıktır:

 • Video
 • Çeşitli oyun içi öğeler
 • Müzik
 • GIF’ler
 • Resim
 • Sanat

Bunları NFT Market pazarları gibi birden fazla çevrimiçi yerde satın alabilir ve satabilirsiniz. NFT market pazarlarında herhangi bir NFT satın almak veya satmak için kripto para birimi kullanmanız gerekir. Ayrıca, NFT’ler blok zinciri teknolojisine dayanır ve kripto para birimi ile aynı şifreleme kodlarına sahiptir. NFT nedir? sorunuzu cevapladık şimdi nft ile ilgili bilmeniz gereken önemli konulara değinelim.

NFT’leri benzersiz yapan nedir?

NFT’nin yüksek değerinin arkasındaki neden kıtlıktır. Genellikle benzersizdirler veya ayırt edici bir tanımlama koduna sahiptirler. Talep ve arz yasası, NFT’lerin yüksek değerini açıklar. Yüksek talep ve düşük arz oldukları için NFT’ler yüksek bir değere sahiptir.

NFT ve Kripto Para Birimi Arasındaki Fark

Birçok insan NFT’leri ve kripto para birimini aynı şey olarak karıştırmaya meyillidir. İkisi de farklı olduğu için bu doğru değil. Kripto para ve NFT arasında ortak olan bir şey, her ikisinin de blok zinciri teknolojisi üzerinde olmasıdır. Bunun dışında aralarında hiçbir benzerlik yoktur.

Geçerlilik
NFT’leri, kripto para biriminin bir alt kümesi gibidir. NFT satın almak veya satmak için kripto grafik para türlerine sahip olmanız gerekir. Bu nedenle, NFT’leri kripto para biriminin bir alt kümesi olarak düşünebiliriz.

Değiştirilebilir
Kripto ile ilgili en önemli şey, takas edilebilir olmasıdır. Bu, belirli bir değere sahip olduğu ve blok zincirinde işlem yapmak için kripto para birimleri kullanabileceğiniz anlamına gelir. Dijital imzaları ve farklı değerleri olduğu için NFT’lerde durum böyle değildir.

Örnek
Bir ETH’nin değeri diğeriyle aynı olacaktır. Ancak, bir NBA şutunun NFT’si, belirli anın önemi nedeniyle bir diğeriyle aynı olmayacaktır.

NFT nasıl çalışır?

NFT’ler genellikle Ethereum blok zincirinde bulunur. Ancak bunları diğer blockchain sistemlerinde de bulabilirsiniz. İnsanlar NFT’leri tam mülkiyet haklarına sahip dijital varlıklar olarak kullanır. NFT’yi satmayı planlıyorlarsa belirteci transfer edebilirler.

Çeşitli NFT’ler

NFT Market pazarlarını kullanarak bir NFT oluşturabilir veya basabilirsiniz. Herhangi bir somut veya soyut nesnenin dijital bir temsili olabilir, örneğin:

 • Sanal avatarlar ve video oyunu görünümleri
 • Videolar ve önemli spor olayları
 • Tweetler
 • Tasarımcı spor ayakkabı
 • Koleksiyon
 • Sanat

Ayrıca, sahipler ve içerik oluşturucular, imzaları gibi belirli ayrıntılarını bir NFT’nin meta verilerine ekleyebilir.

NFT’ler ne için kullanılır?

NFT’ler, sanatçılara ve yaratıcılara zanaatları ve becerileri için para kazanmaları için eşsiz bir fırsat verir. Sanatçılar sanat eserlerini satmak için galerilere güvenmek zorunda kalmayacaklar. Bunun yerine Jungle pazarına gidip sanat ve zanaatlarını satabilirler.

En iyi yanı, sanatçının sıkı çalışması için herhangi bir komisyon vermek zorunda olmamasıdır. Tüm kârı kendilerine saklayabilirler. Ayrıca, sanatlarına para kazanmak için telif hakkını kullanabilirler. Ve NFT’ler aracılığıyla para kazanmanın tek yolu bu değil.

Charmin ve Taco Bell gibi markalar, hayır amaçlı para almak için NFT temalarını açık artırmaya çıkarıyor. Ayrıca, Snoop Dogg, Lindsay Lohan, vb. gibi ünlüler de NFT hype’ından yararlanıyor ve kendilerine bir tane alıyorlar.

NFT’ler nasıl satın alınır?

En değerli ve nadir NFT’leri nasıl elde edebileceğinizi merak edebilirsiniz. Bu nedenle, aşağıda size yardımcı olmak için NFT’leri satın alma prosedürünün tamamını basitleştiren adım adım bir işlemdir.

Adım 1 – Dijital bir cüzdan edinin Bir
NFT koleksiyonu oluşturmak istiyorsanız, ihtiyacınız olan ilk şey dijital bir cüzdandır. Paranızı ve kredi kartınızı sakladığınız geleneksel bir cüzdanla oldukça aynı işleve sahiptir. Yalnızca dijital cüzdan söz konusu olduğunda, onu NFT’leri ve kripto para birimlerini depolamak için kullanacaksınız.

Adım 2 – Para birimini seçin
Bir dijital cüzdan aldığınızda, ihtiyacınız olan bir sonraki şey NFT için kripto para birimini seçmektir. Genellikle, Ether NFT’ler için en yaygın para birimidir, ancak farklı sağlayıcılar başka bir para birimi türü isteyebilir. Herhangi bir borsaya gidebilir, ihtiyacınız olan para birimini satın alabilir ve dijital cüzdanınıza taşıyabilirsiniz.

Adım 3 – Pazaryerine gidin
Cüzdanınızı kurduktan ve içinde para bulunduktan sonra, herhangi bir NFT pazarına gidebilirsiniz. Bu pazarlarda sanal varlıkları satın almak veya satmak için fonları kullanabilirsiniz. Ancak, bu kadar çok seçenek mevcutken hangisinin en iyi NFT pazarı olduğunu düşünebilirsiniz.

Aşağıda, favori NFT’leriniz için alışveriş yapabileceğiniz en iyi NFT pazar yerleri bulunmaktadır.

En iyi NFT pazar yerleri

1. Binance NFT Market pazarı
Binance NFT Market pazarı, sanatçıların benzersiz ve ilginç NFT’leri ve diğer dijital sanatları bulması ve satın alması için en iyi yerdir. Kullanıcıların çok fazla güçlük çekmeden nadir NFT’leri satın almaları için kullanımı kolay bir kuruluma sahiptir. Ayrıca, herkesin kullanması için ideal hale getiren topluluk odaklı tasarımın keyfini çıkarabilirsiniz.

2. OpenSea
Başka bir NFT pazarı OpenSea’dir. Tek yapmanız gereken OpenSea’de bir hesap oluşturmak ve kapsamlı NFT koleksiyonlarında gezinmek. Ayrıca platform, farklı NFT’leri satışlarına göre sıralamanıza olanak tanır. Sonuç olarak, yeni sanatçıları ve NFT’lerini kolayca keşfedebilirsiniz.

3. Rarible
En popüler NFT pazaryerlerinden biri Rarible’dir. OpenSea ile aynı özelliklere sahiptir ve sanatçının sanatını dünyanın geri kalanıyla paylaşmasını sağlar. Hesap oluşturduktan sonra bu platform üzerinden NFT verebilir, satın alabilir, satabilir ve satın alabilirsiniz.

NFT satın almalı mısınız?

NFT dünyası devrim niteliğinde ve sürprizlerle dolu. Bu nedenle, sadece çoğunluğa atlamak için NFT’leri satın almayı planlıyorsanız, bu optimal bir karar olmayacaktır. Diğer tüm yatırımlar gibi, NFT de belirli risklerle birlikte gelir. Finansal desteği olmayan geleceğinin belirsizliği, onu değişken bir yatırım haline getiriyor.

Uzmanlar, çok fazla veri veya geçmiş olmadığı için performans yörüngesini analiz etmeyi zor buluyor. Ancak, NFT’lerin artan talebi ve değeri, ondan bir pay almanızı isteyecektir. Burada yapılacak ideal şey, takas edilemeyen tokenlere küçük bir miktar para yatırmaya başlamaktır.

Basitçe söylemek gerekirse, boş bir miktarda nakit paranız varsa, NFT’lere yatırım yapmayı düşünebilirsiniz. Bir süre saklayabilir ve NFT’yi kâr için satabilirsiniz. Ayrıca sanat eseri veya eser sizin için önemliyse bir NFT satın alabilirsiniz.

Ancak, NFT’nin değerini belirleyen şey onun talebidir. Hisse senetleri veya ETF’lerin aksine, değerlerini değerlendirmek için ekonomik veya teknik göstergeler yoktur. Bu nedenle, NFT’lerinizin değeri yalnızca talebe bağlı olacaktır. Satın almaya karar vermeden önce NFT’nin nadirliğini kontrol etmelisiniz.

NFT değeri talebe bağlı olacağından, en iyisini elde etmek için bir stratejiniz olması gerekir. Birine yatırım yapmadan önce yapmanız gerekenler:

 • NFT ile ilgili kapsamlı analizinizi yapın
 • Tüm riskleri kavrayın
 • İşler kötüye giderse bir yedekleme planı oluşturun

Blockchain NFT

Blok zinciri (Blockchain) hayatınızın birçok yönünü değiştirecek. Bu teknolojinin artan katılımı, NFT’nin daha yaygın hale geleceği anlamına geliyor.

NFT’nin anlamı nedir?

NFT’ler, blok zincirinde bulunan ayırt edici kriptografik belirteçleri temsil eder. Özellikle NFT takas edilemez tokenler, sanat eseri/gayrimenkul gibi gerçek hayattaki şeyleri temsil eder ve kopyalanamaz.

NFT nedir ve nasıl çalışır?

NFT, değiştirilemeyen jetonlar anlamına gelir. Gerçek dünyadaki nesneleri sergileyen sanal bir varlıktır. Ayrıca, bu NFT’leri kripto para birimleri aracılığıyla çevrimiçi olarak satın alabilir ve satabilirsiniz. Yaratıcılar, NFT Market’in yardımıyla NFT’leri yaratır veya basar.

NFT değeri ne kadar?

Herhangi bir NFT’nin net değerini değerlendirmenin net bir yolu yoktur. Değişmez tokeninizin değeri ve değeri hakkında bilgi sahibi olmak için benzersizlik, nadirlik, talep vb. gibi çeşitli faktörleri göz önünde bulundurmanız gerekecektir.

NFT aslında bir şeye değer mi?

NFT’ler benzersiz özellikleri nedeniyle değere sahiptir. Temelleri kriptografik teknoloji üzerinedir, bu da benzer bir şeyi kopyalamayı ve yaratmayı imkansız hale getirir. Kıtlık nedeniyle, insanlar NFT’ye değer atfetmektedir.

NFT’min nadir olup olmadığını nasıl anlarım?

Değiştirilemeyen jetonların nadirliği, kopyaların mevcudiyetine bağlıdır. Piyasada NFT’nin önemli kopyaları varsa, bu nadir bir NFT değildir.

NFT nedir? ve NFT ile ilgili sıkça sorulan soruları cevapladık yorumlarda NFT hakkında gözden kaçırmış olabileceğimiz konulara değinebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu