MP4 Nedir? (Video Dosya Formatı)

MP4 dosyası nedir? Mp4, bir MPEG-4 video dosya biçimidir. Bu dosya biçimi, video, ses, hareketsiz görüntüler ve altyazı bilgilerini içerir. MP4 dosyaları, ISO/IEC ve Motion Picture Experts Group (MPEG) tarafından ISO/IEC 14496-12:2001 standardı ile geliştirilmiştir. Ayrıca, MP4 görsel ve işitsel kodlama yapısı ile uluslararası bir standarda sahiptir.

MP4 dosya formatı:

MP4 formatı, dijital multimedya kapsayıcı biçimi olarak kabul edilmektedir. Özellikle, MP4 formatı, sıkıştırılan bir grup veriyi içerir. Aynı zamanda, Standart, verilerin kapsayıcı içinde nasıl depolandığını belirtir.

Video Sıkıştırma Özellikleri:

MP4 videolarında kullanılan yüksek derecede veri sıkıştırma yöntemi ile bu dosyaların diğer video formatlarından çok daha küçük boyutta olması sağlanır. Bu sıkıştırma (küçültme) işlemi sırasında video görüntü kalitesi hasar görmez. Ayrıca Orijinal kalitenin neredeyse tamamı korunur. Bu nedenle, MP4 dosya biçimi kullanıcı dostu web video formatı haline gelmiştir.

NOT: MP4 dosyaları ses dosyalarını içerebilir. Ancak, bunlar yalnızca ses içeren dosya biçimleri olduğundan M4A ve MP3 ile karıştırılmamalıdır.

Bu içeriğimiz de MP4 dosyası ile ilgili sıkça sorulan soruları yanıtlayacağız. Daha fazla bilgi için okumaya devam edin.

MP4 nedir?

MP4

MP4 dosya uzantısı, MPEG-4 Part 14’ün kısaltmasıdır. .Mp4 bir film veya video klibi depolayan ve ayrıca altyazılar, resimler ve meta veriler içerebilen bir dijital multimedya dosyasıdır. Ayrıca, videoları çevrim içi olarak paylaşmak için kullanılan en yaygın dosya biçimlerinden biridir.

 • MPEG-4 Part 14 dosyaları için tek resmi dosya adı uzantısı .mp4’tür. 
 • MPEG-4 Bölüm 14 (resmi olarak ISO/IEC 14496-14:2003), MPEG-4’ün bir parçası olarak belirtilen bir standarttır.

Ek olarak, aşağıda MP4 dosyalarının avantajlarından ve dezavantajlarından bahsedilmiştir.

Mp4 dosyalarının avantajları ve dezavantajları nelerdir?

MP4 dosyalarının Avantajlar:

 • İnternet üzerinden video akışı için uygundur. Bu, içeriğin daha iyi paylaşılmasını ve genel olarak görüntülenmesini sağlar.
 • Daha yüksek sıkıştırma derecesi ile daha az kalite kaybı. Daha yüksek kalite, genellikle kullanıcı için daha zevkli ve akılda kalıcı bir deneyim anlamına gelir. MPEG 4 formatı ile daha yüksek sıkıştırma, kullanıcıların daha az alanda daha fazla dosya depolayabileceği anlamına gelir.
 • Nesne tanımlayıcıları, sahne tanımlayıcıları ve diğer nesne yönelimli dosya yapıları ve MPEG özellikleri gibi video ve ses dışındaki veri türlerini depolayabilir.
 • MP4 bilgilerinin akışını kodlamak için ayrı bir ipucu izi kullanılır.
 • MP4 dosyaları neredeyse tüm büyük medya oynatıcılarda ve ses kartı sürücülerinde çalıştırılabilir. Bu, MPEG4 dosya biçimini oldukça güvenilir kılar ve yine daha geniş dağıtımı destekler. Nispeten, MOV gibi diğer formatlar bu kadar çok platformda kullanılamaz.
 • MP4 video dosya formatı ile görüntüleme keskin, net ve kesindir.

Aşağıda MP4 dosyalarının dezavantajlarından bahsedilmiştir.

MP4 dosyalarının dezavantajları:

MP4 dosya formatının tek dezavantajı, düzenlemedir. Kısaca, MP4 dosyalarının düzenlenmesi veya güncellenmesi kolay değildir.

Örneğin, MP4 formatındaki dosyaları video düzenleme programlarına aktarmak bazen bu programların çökmesine, sesin kaybolmasına veya videonun görüntü göstermemesine neden olur.

Ayrıca, ses video ile senkronizasyondan çıkabilir veya video bozulabilir. Bu genellikle codec sorunlarıyla ilgilidir. Düzenleyiciler ayrıca MPEG dosya biçimini hiç tanımayabilir veya içe aktarmayabilir. Yine başka bir sorun, MP4 kapsayıcı biçimindeki dosyaların oynatılması ve düzenlenmesi için çok fazla kaynak gerektirebilmesidir.

Temel olarak, bunlar ana MP4 dezavantajlarıdır.

Bir MP4 Dosyasını Nasıl Açarım?

MP4, videolar için standart olarak kullanılan bir dosya biçimidir ve neredeyse tüm video oynatıcılar tarafından desteklenir. Bir dosyayı açmak için tek yapmanız gereken videonuza çift tıklamak ve işletim sisteminizin varsayılan video görüntüleyicisiyle açılacaktır.

MP4 Dönüştürücü nedir?

MP4 Dönüştürücü, kullanmış olduğunuz standart ses ve video formatlarını .MP4 dosya formatına dönüştürmeyi içerir. Bu dönüştürme işlemi bir çevrim içi yazılım programı ile gerçekleştirilir.

Bir video ve ses dönüştürücüsü nasıl çalışır?

 • İnternet üzerinden kolaylıkla ulaşabileceğiniz bir video dönüştürücüsü sitesini ziyaret edin.
 • Uzantısını değiştirmek istediğiniz video veya ses dosyasını siteye yükleyin.
 • Yükleme işleminden sonra dönüştürmek istediğiniz formatı seçin ve bilgisayarınıza kaydedin.

Çevrim içi arama motorlarında bulunan programlar yukarıda anlatmış olduğum işlemleri kullanmaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

M4V ve MP4 dosyaları arasındaki fark nedir?

M4V dosyası, MP4’e çok benzeyen Apple tarafından geliştirilen bir MPEG-4 video dosyası biçimidir.

MP3 ve MP4 arasındaki fark nedir?

MP3 dosyaları , öncelikle müzik veya sesli kitaplar için kullanılan yalnızca sesli bir dosya biçimidir. Buna karşılık, MP4’ler video, resim ve metne ek olarak sesi de depolayabilen bir multimedya kapsayıcı görevi görür.

MOV ve MP4 arasındaki fark nedir?

MOV dosyaları, video, ses ve metin depolayan Apple QuickTime dosyalarıdır. Ayrıca, MOV dosyaları QuickTime Dosya Formatında (QTFF) olduğundan, en iyi Apple cihazları ve QuickTime medya oynatıcıları ile çalışırlar ve MP4 dosyaları kadar farklı cihazlar ve yazılımlarla geniş çapta uyumlu değildirler.

MP4 nasıl çalışır?

MP4 dosya formatı hemen hemen her yerde kullanılan, standart bir video formatıdır. Genel olarak, tüm akıllı telefonlar ve işletim sistemleri varsayılan dosya biçimi olarak MP4 dosya biçimini kullanır.

Sonuç

MP4 dosya formatı, ses ve video içeriği için en iyi video dosyası formatı seçenekleri arasındadır. Bu büyük ölçüde olağanüstü kalite, küçük boyut, çoklu platform desteği ve akış uyumluluğunun birleşiminden kaynaklanmaktadır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu