MOV Dosyası Nedir, Nasıl Açılır?

MOV dosyası, Apple tarafından geliştirilen bir video formatıdır. Bu makale de mov dosyalarının ne olduğunu ve çalışacak bir biçime nasıl dönüştürüleceğini açıklayacağım.

MOV Dosyası Nedir?

MOV dosyası, Apple tarafından geliştirilen multimedya içerik dosya biçimidir. Genellikle medya verilerini (video, görüntü, ses vb.) depolamak ve senkronize etmek için kullanılır. Kısaca mov dosyası, video, görüntü ve ses formatlarını çalıştırmak için kullanılan bir dosya uzantısıdır.

Mov dosya uzantısı

Ayrıca, Mac Os işletim sisteminin bir parçasıdır. Ancak windows işletim sistemleri içinde kullanılan bir dosya biçimidir.

Not: İphone ve ipad gibi İOS cihazları, mov dosyalarını varsayılan dosya biçimi olarak kullanır.

MOV Dosya Uzantısı Nedir?

Mov dosya uzantısı, QuickTime Dosya Biçimi (QTFF) kap dosyasında depolanan bir Apple QuickTime Film dosyasıdır. Ayrıca, MOV ve MP4 dosyaları benzerdir ve her ikisi de QuickTime tarafından oynatılabilir. Ancak, MP4 dosyaları uluslararası bir standart olarak tanınır ve MOV dosyalarından daha yaygın olarak kabul edilir.

Not: Apple QuickTime Movie dosyaları genellikle .MOV dosya uzantısını kullanır, ancak bazıları .QT veya .MOVIE uzantısıyla kaydedilebilir.

MOV Dosyası Nasıl Açılır?

Apple’ın iTunes ve QuickTime programları, VLC, Windows media player ve Elmedia programları mov dosyalarını çalıştırmak ve açmak için kullanabileceğiniz en iyi seçimlerdir. Ayrıca, MOV dosyalarını bir bilgisayarda açmanın başka bir yolu da Google Drive‘ı kullanmaktır. 

Mov dosyasını açmak için izlemeniz gereken adımlar:

  • Açmak istediğiniz Mov dosya uzantısına sağ tıklayın.
  • Birlikte Aç bağlantısına tıklayın.
  • Diğer seçeneklerden yardımcı programı seçin.
  • Tamam ‘a tıklayın ve dosyanızı tekrar açın.

Bir MOV Dosyası Nasıl Dönüştürülür?

MOV dosyasını dönüştürmenin en iyi yolu, Any Video Converter gibi ücretsiz bir dosya dönüştürücü kullanmaktır. Çoğu, MOV’u MP4, WMV, AVI ve diğer dijital medya dosya biçimlerine ve hatta doğrudan DVD’ye dönüştürmenize izin verir.

MOV Dosyaları Hakkında Daha Fazla Bilgi

MOV ve MP4 dosyaları benzerdir ve her ikisi de QuickTime tarafından oynatılabilir. Ancak, MP4 dosyaları uluslararası bir standart olarak tanınır ve MOV dosyalarından daha yaygın olarak kabul edilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu