Modeme (Wİ-Fİ’ye) Virüs Bulaşır mı? Nasıl Anlaşılır?

Modem veya Wİ-Fİ ağına virüs bulaşması mümkündür. Ayrıca, Modemlere ve Wİ-Fİ ağlarına virüs bulaşmasının en yaygın nedeni kullanıcıların yönetici parolasını varsayılan olarak bırakmasıdır. Bu içeriğimizde, modeminiz de virüs olup olmadığını nasıl anlayacağınızı ve nelere dikkat edilmesi gerektiğini açıklayacağız. 

Modeme Virüs Bulaşır mı?

Evet, modem veya Wİ-Fİ ağınıza virüs bulaşabilir. Bununla birlikte, İnternet ağına bağlı diğer cihazlara da yayılabilir.

Neden Modem virüsü

Modem virüslerinin tercih edilmesi genellikle, kötü amaçlı yazımlara karşı geliştirilen programlar tarafından tespit edilmesinin zor olmasıdır.

Modem (Wİ-Fİ) Virüsü Nasıl Bulaşır ?

Bu virüsler önce bir cihaza bulaşır. Bu cihaz bir Wi-Fi ağına bağlandığında, virüs varsayılan şifreyi kullanarak veya kötü oluşturulmuş bir şifreyi kontrol ederek yönlendiricide oturum açmaya çalışır.

Modem (Wİ-Fİ) Virüsü Nasıl Bulaşır

Virüsler Modemi Nasıl Etkiler ?

Virüsler genellikle, E- posta ve kötü amaçlı siteler tarafından kullanıcıların ağına bulaşmaktadır. Örneğin, bir link bağlantısı veya PDF dosyası yoluyla virüs gönderilmektedir. Genellikle, bir kurumun, işletmenin veya şirketin bilgilerine ve verilerine sızmak için kullanılmaktadır.

Modem virüsleri, bir uygulama aracılığıyla veya bir kimlik avı e-postasındaki tıklama yoluyla bir Android akıllı telefona bulaşır. Bu virüslü Android telefon herhangi bir Wi-Fi ağına bağlandıktan sonra:

 • Kötü amaçlı yazılım, bu ağın kimliğinin adını bildirmek için merkezi bir sunucuyla iletişim kurar.
 • Ardından, yönlendirici (modem) markasının varsayılan yönetici parolasını kullanarak ve diğer parolaları test ederek yönlendiricide oturum açmaya çalışır.
 • Kötü amaçlı virüs, oturum açarsa, varsayılan DNS sunucusu adreslerini virüs üreticisinin kontrolü altındaki bir DNS sunucusuna değiştirir.
 • Alternatif DNS sunucusu, bu Wi-Fi ağından gelen tüm internet trafiğini, banka hesabı ve kredi kartı bilgileri, oturum açma kimlik bilgileri ve daha fazlası gibi hassas bilgileri soymaya çalışan yeni sunucular aracılığıyla yönlendirir.
 • Bazen sahte DNS sunucuları, oturum açma ayrıntılarınızı sıyırmak için alternatif bir web sitesi (Paypal veya bankanızın web sitesi gibi) döndürür.

Not: İnternet servis sağlayıcısının (Türk Telekom, Superonline, UyduNet, Türk Net vb.) size teslim etmiş olduğu modemde bulunan varsayılan kullanıcı adı ve yönetici parolanızı değiştirmek virüslere karşı en etkili çözümdür.

Ek olarak, Modeminizi fabrika ayarlarına sıfırlamak DNS sunucularını ve sonradan eklenen tüm kötü amaçlı değişimleri kaldıracaktır. Ayrıca, bu işlem şifre ve parolanızı da sıfırlayacağı için işlemden hemen sonra şifrenizi bulunması zor olan bir parola ile değiştirin.

Modem (Wİ-Fİ) Virüsü Nasıl Anlaşılır ?

Genel olarak, tüm kötü amaçlı yazılımlar benzer özelliklere sahiptir.

1. Bağlantınıza Dikkat Edin

 • İnternet kullanımında bulunduğunuz cihazlarınızda kendiliğinden gerçekleşen işlemler.
 • Cihazlarınıza sizin dışınızda yüklenen uygulamalar ve yazılım belirtileri.
 • İnternet kullanımında (Google, yandex, yahoo vb.) farklı sitelere ve arayüzlerine yönlendirmeler.

Bilgisayarınızdan veya Akıllı telefonlarınızdan giriş yaptığınız banka ve diğer önemli sitelerin web sayfalarının doğruluğunu kesinlikle kontrol edin. Siber suçlular benzer ara yüzü ile bire bir eşleşen web sayfaları tasarlar ve işlemlerinizi sahte siteden gerçekleştirmenizi sağlar.

2. DNS Sunucusu Adresini Kontrol Edin

 1. Bilgisayar korsanları, trafiği virüslü hizmetlere yönlendirmek için DNS sunucu adresinizi değiştirmek için ara sıra kötü amaçlı yazılım kullanır.
 2. DNS sunucusu adresini arayarak yönlendiricinizin kontrol panelinde veya ayarlar sayfasında oturum açın.
 3. Adres tanınmıyor mu? Kötü amaçlı yazılım, adresi bilgisayar korsanları tarafından işletilen bir adresle değiştirmiş olabilir.

Modem ve Wİ-Fİ Ağınızı Nasıl Korursunuz?

Ev ve işletme ağınızın güvenliğini sağlamak ve verilerinizi güvende tutmak istiyorsanız:

 • Modeminizin yazılım güncellemeleri için üreticinin web sitesini kontrol edin. Son güncelleştirmeleri kullandığınızdan emin olun. (Bazı modem güncelleştirmeleri otomatik olarak yüklenir. Ancak, bazılarını manuel olarak kurmanız gerekir.)
 • Modeminiz için uzun, güçlü bir yönetici parolası oluşturun.
 • Wi-Fi’yi doğru şekilde yapılandırın : benzersiz bir parola bulun, güçlü kablosuz şifreleme standardı kullanın.

Çözüm

Modem virüsleri ile ilgili ele almış olduğumuz bu içeriğimizde herhangi bir bilginin eksik olduğunu düşünüyorsanız iletişim sayfamızdan bizi bilgilendiriniz.

Önerilen Kaynaklar:

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu