Mobil Uyumlu Web Sitesi Nedir?

Mobil uyumlu web sitesi, Mobil (Akıllı telefonlar) için optimize edilen duyarlı web sayfalarıdır. Bu, bir web sayfasının bilgisayarda ve mobil cihazda kullanılabilir olduğu anlamına gelir. 

Mobil uyumlu bir web sitesine sahip olmak, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok önemli avantajı beraberinde getirir:

 • Gelişmiş arama görünürlüğü
 • Gelişmiş kullanıcı deneyimi
 • Artan potansiyel müşteriler
 • Gelişmiş marka kimliği

Aşağıda Mobil duyarlı tasarımların neden önemli olduğu konusunda bilgiler paylaştık.

Mobil uyumlu bir web sitesine sahip olmak ne anlama geliyor?

Mobil site, kullanıcının mobil cihazına (Tablet, iPad, Android veya akıllı telefon) uyacak şekilde değiştirilen ve kullanıcının yakınlaştırmasına veya ayarlarını manuel olarak yapmasına gerek kalmadan gezinmesini amaçlar.

Duyarlı ve mobil uyumlu tasarımlar arasında farklı yanlış anlamalar olabilir. Bu nedenle makaleyi sonuna kadar okuyunuz.

Mobil Uyumlu Tasarım Nedir?

Mobil uyumlu tasarım, bir mobil kullanıcısının bilgiye erişmek için ekranı sıkıştırmak ve yaklaştırmak zorunda kalmadan tüm işlemlerini gerçekleştirebildiği web sitelerini çeşitli cihazlarda kullanılabilir ve görüntülenebilir hale getirmeyi amaçlayan web tasarım yaklaşımlarıdır.

Mobil duyarlı Web Sitesi Nedir?

Aşağıda mobil uyumlu bir sitenin neden önemli olduğunu açıklıyoruz.

Mobil Uyumlu Bir Web Sitesi Neden Önemlidir?

Akıllı telefonların kullanımının artmasıyla birlikte aramaların %60 ila %70’i artık mobil cihazlarda yapılıyor. Bu nedenle web sitenizin mobil cihazlarda iyi göründüğünden ve performans gösterdiğinden emin olmanız gerekir.

Ayrıca web sitelerinin mobil uyumluluğu arama motorları için büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle, siteniz mobil uyumluluğu karşılamadığında arama sonuçlarında iyi bir sıralama elde edemezsiniz.

Web Sitesinin Mobil Uyumlu Olup Olmadığını Nasıl Anlarım?

Bir web sitesinin mobil uyumlu olup olmadığını, Akıllı telefon yardımı ile sitenizin mobil cihazlar için uyumlu olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Özellikle, bu denetim, site sayfalarını, site içeriklerini daha küçük ekranlarda kullanıcılar için nasıl bir şekilde optimize edildiğini anlama yöntemidir.

Bununla birlikte, sitenizin kullanıcı dostu olup olmadığından emin değilseniz Google arama motorunun sitenizi test etmeniz için hazırlamış olduğu mobil uyumluluk test aracını kullanabilirsiniz.

İlgili Bağlantı> Google ile Sitenizin Mobil Uyumluluğunu Test Edin

Mobil uyumlu sitelerin Google sıralamaları için önemi

Google’ın mobil cihazlar için optimize edilmiş bir siteyi daha üst sıralarda tuttuğu biliniyor. Daha yüksek arama motoru sıralamaları, artan site trafiği ve daha fazla satış yapmak istiyorsanız, web sitenizin mümkün olduğunca mobil cihazlar için optimize edildiğinden emin olmanız gerekir.

Duyarlı ve Mobil Uyumlu Ne anlama geliyor?

 1. Mobil cihazlarda yalnızca duyarlı web siteleri çalışır.
 2. Her web sitesinin duyarlı olması gerekir.
 3. Mobil uyumlu bir web sitesi duyarlıdır.

Duyarlı ve mobil uyumlu birbiri ile karıştırılan iki terimdir. Aşağıda tam olarak ne anlama geldiğini açıklıyoruz.

Duyarlı web tasarımı nedir?

Duyarlı web tasarım, kullanıcıların görüntüledikleri web sayfasının cihazlarına göre otomatik olarak yeniden boyutlandırılmasını ve uyum sağlamasını içerir.

Aynı zamanda, bir web sayfasının duyarlı olup olmadığını anlamak için bilgisayar tarayıcınızın pencere boyutunu tam ekrandan çok küçüğe indirerek bir sitenin yanıt verip vermediğini anlayabilirsiniz. Bununla birlikte, Metnin, resimlerin ve menünün görünümü küçüldükçe değişiyorsa, site duyarlıdır.

Duyarlı web sitelerinin temel özellikleri:

 • Tutarlılık
 • Uyumluluk
 • Doğru dolgu ve boşluk
 • Sezgisel gezinme
 • Optimize edilmiş görüntüler
 • Değişen dinamik içerik
 • Navigasyon düzeni

Mobil Dostu Tasarım

Mobil uyumlu bir web sitesi, cihazlar arasında tam olarak aynı şekilde çalışacak şekilde tasarlanmış bir web sitesidir. Bu, bir bilgisayarda veya mobil cihazda hiçbir şeyin değişmediği veya kullanılamaz olduğu anlamına gelir.

Aynı zamanda, gezinme açılır menüleri gibi özellikler, mobil cihazlarda kullanımları zor olabileceğinden sınırlıdır. Ayrıca hiçbir Flash animasyonu kullanılmamaktadır.

Mobil uyumluluğun temel özellikleri:

 • Değişmeyen statik içerik
 • Basit gezinme
 • Resimler daha küçük gösterilir
 • Düzgün çalışması için bir mobil işletim sistemine bağlı değildir.

Hangisinin sizin için doğru olduğunu nasıl bilebilirsiniz?

Duyarlı web tasarımı:

Responsive (duyarlı) tasarım ile daha kişiselleştirilmiş bir mobil deneyim elde edebilirsiniz. Ancak, uzmanlık, uygun planlama ve biraz daha büyük bütçe gerektirir.

Aşağıdaki durumlarda duyarlı olmayı düşünün:

 • Web trafiğinizin büyük bir çoğunluğu sitenizi bir mobil cihazdan görüntülüyorsa
 • Bir mobil cihazda kullanımı zor olan karmaşık site içeriğiniz veya özellikleriniz varsa
 • Web sitenizin daha uzun bir raf ömrüne sahip olmasını planlıyor ve daha uzun süre güncel görünmesini istiyorsanız.

Aşağıdaki durumlarda mobil uyumlu hale gelmeyi düşünün:

 • Sitenize mobil cihazlardan bakan çok büyük bir mobil kitleniz yoksa
 • Karmaşık işlevsellik içermeyen, çoğunlukla metin ve resim tabanlı basit bir siteniz varsa
 • Görsel boyutlarınız küçükse ve mobil bağlantılar üzerinden hızlı yüklemeye planlıyorsanız.

Sonuç

Mobil uyumlu ve duyarlı web siteleri birbiri ile karıştırılabilir. Özellikle her akıllı cihaz kullanımı için bir web sitesi planlıyorsanız duyarlı seçeneğini size tavsiye ediyoruz.

Başa dön tuşu