Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.

Mikroekonomi nedir?

Mikroekonomi, bireylerin ve işletmelerin davranışlarıyla ilgilenen ve sınırlı kaynakları tahsis etmeye dayalı kararlar veren bir ekonomi dalıdır. İnsanların hangi seçimleri yaptığını, hangi faktörlerin seçimlerini etkilediğini ve kararlarının fiyatı, arzı ve talebi etkileyerek iyi piyasaları nasıl etkilediğini incelemeyi içerir. 

Mikroekonomi Teorileri

Arz ve talep

Arz ve talep ekonomik analizin en temel araçlarıdır. Talep ve arz, bir piyasanın işleyişini belirleyen iki güçtür. Bu iki güç, bir ürün veya hizmetin fiyatını ve pazar büyüklüğünü tahmin etmede önemli bir rol oynar. Bir piyasada, talep kavramı alıcı davranışını analiz eder. Talep, çeşitli olası ürün fiyatları ile tüketicilerin her bir fiyattan satın aldıkları miktarlar arasındaki ilişkidir.

Talep teorisi alıcıların davranışlarını analiz ederken, arz teorisi satıcıların davranışlarını analiz eder. Bir ürünün arzı, bir satıcının belirli bir zaman diliminde belirli bir fiyattan sunmaya istekli olduğu miktardır.

Fırsat maliyeti

Fırsat maliyeti, başka bir şey seçmek için vazgeçmeniz gereken değeri ifade eden ekonomik bir terimdir. Aşağıdaki en iyi alternatifin vazgeçilen maliyetidir. Fırsat maliyetleri, davranış üzerindeki kaçınılmaz kısıtlamalardır. Çünkü kişi en iyi olanı seçmek ve bir sonraki en iyi alternatiften vazgeçmek zorundadır.

Tüketici Talep Teorisi

Mikroekonomideki temel kavramlardan biri talep teorisidir. İnsanların malları ne kadar güçlü bir şekilde arzuladıkları ve memnuniyet (fayda) ve gelir seviyelerinin talebi nasıl etkilediğine dair temel açıklamalar sağlamaya çalışır. Şirketler, tüketicilerin ürün ve hizmetlerin faydasını nasıl değerlendirdiğine bağlı olarak mevcut arzı ve ücretlendirilen oranları değiştirir.

Tüketici tercihleri, zevkleri ve seçimleri talebi yönlendiren faktörlerdir. Bir firmanın kıyasıya bir pazarda gelişmesi ve genişlemesi için, talebi mikroekonomi kapsamında ele alınan en önemli karar alma faktörlerinden biri olarak görmesi gerekir.

Azalan Marjinal Fayda Yasası

Azalan Marjinal Fayda Yasası (DMU), mikroekonomideki önemli yasalardan biridir. Bir malın tüketilen miktarı arttıkça birbirini izleyen her bir birimden elde edilen faydanın azaldığını ve diğer tüm malların tüketiminin aynı kaldığını belirtir.

Fiyat Teorisi

Fiyat teorisine göre, arz ve talep piyasa güçleri belirli bir mal veya hizmet için uygun fiyatı belirleyecektir. Serbest piyasa ekonomisinde, üreticiler normalde yüksek bir fiyat talep ederken, tüketiciler bunları satın almak için en az tutarı ödemek ister. İki taraf eninde sonunda piyasa güçleri nedeniyle hem tüketicilerin hem de üreticilerin kabul ettiği bir fiyatla bir araya gelecek.

Üretim Teorisi

Tüketim için bir çıktı oluşturmak üzere birkaç girdiyi birleştirmek üretim sürecidir. İster mal ister hizmet olsun, insanların kullanabileceği bir şey üretme süreci onların faydasına katkıda bulunur. İşletmelerin her bir maldan ne kadar satacaklarına, ne kadar üreteceklerine, ne kadar sabit sermaye ve emek kullanacaklarına veya ne kadarının kullanılmayacağına karar verebilecekleri kavramlar iktisattaki üretim teorisi ile açıklanmaktadır.

İlgili Makale: Üretim Yönetimi Nedir?

Denge

Piyasa teorisi iki güç tarafından yönlendirilir, yani talep ve arz. Bunun nedeni, bu iki faktörün, bir ürünün piyasada satıldığı fiyatı analiz etmede çok önemli olmasıdır. Arz ve talep arasındaki etkileşim piyasanın fiyatını belirler. 

İktisat teorisine göre, bir ürünün fiyatı, arz ve talep güçlerinin buluştuğu noktada değerlendirilir. Arz ve talep güçlerinin buluştuğu noktaya denge noktası denir. Kavramsal olarak, dinlenme halidir. Yani kar yoksa zarar da yok durumu. 

Pazar Yapısı

Pazar yapısı, birkaç satıcı ve alıcı, rekabet düzeyi ve türü, ürün farklılaştırma derecesi ve zaman içinde pazara giren ve çıkan şirketlerden oluşan bir endüstriler grubudur. Ayrıca, pazar yapılarının incelenmesi, firmaların farklı koşullar altında farklı firmaların işleyişini anlamalarına yardımcı olur.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu