Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.

İletişim Nedir, İletişim Becerileri Nasıl Geliştirilir?

İletişim, bir bireyin iletmek istediği bilginin, duygunun ve düşüncenin hem gönderici hem de alıcı tarafından anlaşıldığı bir bilgi aktarma eylemidir.

Bu makalede iletişim ile ilgili bilmeniz gerekenleri ve iletişim becerilerinizi nasıl geliştirebileceğiniz konusunda önemli bilgiler içerir.

İletişim Nedir?

İletişim (kısaca), bilgiyi bir yerden başka bir yere aktarma eylemidir. Her iletişim en az bir gönderici, bir mesaj ve bir alıcı içerir.

İletişim Kategorileri

İletişim, kendi içinde farklı kategorilere ayrılır. Özellikle iletişim kurmanın bir çok çeşitli yolları vardır.

İletişim kategorileri şunları içerir:

 • Sözlü veya sözlü iletişim: yüz yüze, telefon, radyo veya televizyon ve diğer iletişim araçları.
 • Sözsüz iletişim: beden dili, jestler, giyinme veya hareket tarzımız – hatta parfümümüz.
 • Yazılı iletişim: mektuplar, e-postalar, kitaplar, dergiler, İnternet veya diğer iletişim araçları.
 • Görseller: Grafikler ve çizelgeler, haritalar, logolar ve diğer görseller mesajları iletebilir.

İlgili Kategori: İletişim Türleri

İletişim süreci

İletişim süreci, gönderici tarafından bir iletişim kanalı aracılığıyla bir veya daha fazla alıcıya mesaj gönderimi olarak ifade edilir.

 • Gönderici, mesajı (iletilen bilgiyi) iletişim kanalına uygun bir biçimde göndermelidir.
 • Yanlış anlamalar iletişim sürecinin herhangi bir aşamasında ortaya çıkalabilir.

Etkili iletişim, yanlış anlama potansiyelini en aza indirmeyi ve iletişim sürecenin her aşamasında engellerin üstesinden gelmeyi içerir.

 • Etkili bir iletişimci, dinleyicilerini anlar, uygun bir iletişim kanalı seçer, mesajını bu kanala sunar ve alıcının yanlış anlamalarını azaltmak için mesajı doğru bir şekilde kodlar.

Ayrıca alıcıdan mesajın nasıl anlaşıldığına dair geri bildirim isteyecek ve herhangi bir yanlış anlama veya karışıklığı mümkün olan en kısa sürede düzeltmeye çalışacaktır.

 • Alıcılar, gönderilen mesajın doğru anlaşılmasını sağlamak için Açıklama ve Yansıtma gibi teknikleri etkili yollar olarak kullanabilirler.

İletişim kanalları

İletişim kanalı, bir kanal aracılığıyla bilgi ileten bir gönderici veya alıcıyı içerir. Günümüzde birçok iletişim kanalı bulunmaktadır.

İletişim kanalları şunları içerir:

 • Yüz yüze konuşmalar
 • Telefon görüşmeleri
 • Metin mesajları
 • E-posta
 • İnternet (Facebook ve Twitter gibi sosyal medya dahil)
 • Radyo ve Televizyon
 • Yazılı mektuplar, broşürler ve raporlar

Bunlar iletişim kanallarından sadece birkaçını içerir.

Her iletişim kanalının farklı güçlü ve zayıf yönleri olduğundan, uygun bir iletişim kanalı seçmek etkili iletişim için hayati önem taşır.

Örneğin, yaklaşan bir olayın haberini yazılı bir mektupla yayınlamak, mesajı bir veya iki kişiye net bir şekilde iletebilir, ancak mesajın çok sayıda kişiye iletilmesinde etkili olmayacaktır. 

Öte yandan, karmaşık teknik bilgilerin iletilmesi, sözlü bir mesajdan ziyade basılı bir belge aracılığıyla daha iyidir, çünkü alıcı bilgiyi kendi hızında özümseyebilir ve tam olarak anlamadığı unsurları gözden geçirebilir.

İletişim Becerisi Nedir?

İletişim yetenekleri olarak da adlandırılan iletişim becerileri, etkili iletişimi teşvik eden ve yaşam boyu geliştirilebilen iletişimi ifade eder.

İlgili makale: Önemli iletişim Becerileri

İletişim Becerileri Nelerdir?

İletişim becerileri, bireylerin başkalarını anlamalarını ve kendilerini anlamalarını sağlar. Bu beceriler bağlamında dinleme, konuşma, gözlemleme ve empati gibi çeşitli yönler önemlidir.

Günlük yaşamda bu beceriler, fikirleri başkalarına iletmek, kendinden emin bir tutum geliştirmek, başkalarına saygı duymak ve topluluk önünde konuşmak için gereklidir. Bu becerileri geliştirmek, birçok insanın işyerinde ilerleme kaydetmesine yardımcı olur.

İletişim Becerilerinin Önemi

İletişim becerileri, bireylerin başkalarını anlamalarını ve kendilerini anlamalarını sağlar. Bu beceriler bağlamında dinleme, konuşma, gözlemleme ve empati gibi çeşitli yönler önemlidir.

Günlük yaşamda bu beceriler, fikirleri başkalarına iletmek, kendinden emin bir tutum geliştirmek, başkalarına saygı duymak ve topluluk önünde konuşmak için gereklidir.

İletişim Becerisi Nasıl Geliştirilir?

İletişim becerilerinizi geliştirmek için uygulamanız gereken bazı özel iletişim türleri vardır. Bu teknikler etkili bir iletişim kurmanızı sağlayacak bilgiler içerir.

İletişim becerilerinizi geliştirmek için uygulayabileceğiniz bazı adımlar:

1. Göz Teması Kurun

İster konuşuyor ister dinliyor olun, konuştuğunuz kişinin gözlerine bakmak etkileşimi daha başarılı hale getirebilir. 

 • Göz teması, ilgiyi iletir ve konuşmacıyı sizinle ilgilenmeye teşvik eder.

2. Beden dilinizi Kullanın

Beden dili, bir düşünceyi, hissi veya fikri fiziksel hareketler, duruş ve yüz ifadeleriyle iletme eylemidir.

 • Açık bir duruş, kollarınız yanlarınızda rahat bir şekilde, etrafınızdaki herkese ulaşılabilir ve söyleyeceklerini duymaya açık olduğunuzu söyler.

İlgili makale: Beden Dili Nedir? Nasıl Geliştirilir?

3. İyi bir dinleyici olun

Birçoğumuz görüşlerimizi ifade etmeye o kadar alışkınız ki, diğer insanların söylediklerini göz ardı etme eğilimindeyiz. Daha iyi bir iletişimci olmak istiyorsanız, ilk adım nasıl aktif bir dinleyici olunacağını öğrenmek olmalıdır. Bu (şaşırtıcı olmayan bir şekilde) daha fazla dinlemeyi ve daha az konuşmayı gerektirir.

Aktif dinleme, tam bağlamı duymadan önce otomatik olarak kendi konuşmanızı oluşturmak yerine mesajı daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır.

 •  Mesajın tamamını anlayarak, konuşma zamanınız geldiğinde daha kaliteli bir yanıt da verebilirsiniz.

4. Tekrar etmekten kaçının

Açıkça konuşun ve mırıldanmayın. İnsanlar sizden her zaman kendinizi tekrarlamanızı istiyorsa, kendinizi daha iyi ifade etmek için daha iyi bir iş çıkarmaya çalışın.

5. Kelime dağarcığınızı geliştirin

İnsanlar yeterliliğinizi kelime dağarcığınız aracılığıyla değerlendireceklerdir. Bir kelimeyi nasıl söyleyeceğinizden emin değilseniz, kullanmayın.

 • Günlük rutinde yeni kelimeler okuyarak kelime dağarcığınızı geliştirin.

6. Ayrıntılara dikkat edin

Bir kelimenin anlamından emin değilseniz, kullanmayın. Özellikle bir sözlük alın ve her gün yeni bir kelime öğrenme alışkanlığı edinin. 

7. Bilgiyi ifade etmek için her zaman doğru kelimeler kullanın

Doğruluk, yazılı veya sözlü olsun , herhangi bir iletişim biçiminde bir zorunluluktur . Her mesaj iletmeniz istendiğinde, öncelikle paylaşmak istediğiniz noktaları anladığınızdan ve ana hatlarıyla belirttiğinizden emin olun. 

 • Doğruluk, yanlış anlaşılmayı önler ve hedef kitlenize doğru mesajı göndermenize yardımcı olur.

8. Mesaj tesliminde eksiksizlik ve netlik alıştırması yapın

Bu doğrulukla el ele çalışır. Dinleyicinize, onları asılı bırakan yarım yamalak bilgiler veremezsiniz. Hala takip edilecek ayrıntılar olsa bile, her zaman mevcut olan tüm gerekli bilgileri sağladığınızdan emin olun. 

 • Söylemeye gerek yok, açık ve anlaşılır kelimelerin kullanılması, kimsenin yanlış anlamamasını sağlamak için önemlidir.

8. Sesinizin, tonunuzun ve perdenizin kalitesini not edin

Konuşurken, duyulabilir bir ses ve doğru ton ve perdeyi kullanmanız önemlidir. Yanlış tonlama, mesajınızın iletmeye çalıştığı duyguyu potansiyel olarak etkileyebilir. Ayrıca, dinleyicilerin mesajı nasıl duyduklarına göre yargılama eğilimi vardır. 

 • Ne kadar iyi seslendirme kullanırsanız, dinleyicinizle bağlantı kurmak için o kadar avantajlıdır.

9. Konuşurken doğru hızı veya tempoyu kullanın

Etkili iletişime sahip kişiler ne çok hızlı nede çok yavaş konuşurlar. Özellikle iyi bir iletişime sahip kişiler vurgulamak için nasıl duracaklarını ne zaman hızı artıracaklarını ve ne zaman kasıtlı olarak yavaşlayacaklarını iyi analiz ederler.

 • Hız, hedef kitlenizin dinleme deneyimini etkileyebilir. Mesajınızı iyi anlamalarını istiyorsanız, doğru hızda konuştuğunuzdan emin olmalısınız.

Ayrıca hızlı bir konuşma tutumu sergilerseniz, insanlar sizi gergin ve kendinizden emin olmayan biri olarak algılayacaktır.

12. Kiminle konuştuğunuzu tam olarak kavrayın

Son olarak, kiminle konuştuğunuz konusunda net olun. Dinleyicilerinizin profili, konuşurken daha iyi bağlantı kurmak için yapmanız gereken tonu ve yaklaşımı etkileyebilir. Örneğin, yaratıcı yazarlık öğrencilerinin önündeyken bir grup tıp uzmanıyla konuşmak kulağa farklı gelebilir.

 • Konuşmanıza geçmeden önce, dinleyicilerinizi değerlendirmek için biraz zaman ayırın. Bu, konuşmanızı doğru yapmanıza ve dinleyicilerinizin dikkatini çekecek güçlü bir ivme oluşturmanıza yardımcı olacaktır.
 • Diğer insanlarla iletişim kurmak beceri ve güven gerektirir, bunlar pratik yaparak edinebileceğiniz şeylerdir. 

Becerilerinizi olabildiğince erken geliştirin ve hayalinizdeki kariyere ulaşın!

Sonuç

Etkili iletişim kurmak öğretilebilir bir beceridir, bu nedenle yukarıda özetlenen birkaç ipucunu takip etmek, iletişim becerilerinizi geliştirmenizi sağlayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu