Görsel SEO Nedir? Nasıl Optimize Edilir?

Görsel SEO, herhangi bir web site sayfasında bulunan görsellerin Arama motoru optimizasyonu (SEO) kullanılarak içeriğe uygun hazırlanması ve düzenlenmesini içerir. Aynı zamanda, Görsel SEO optimizasyonu, web sitesinin performansını ve Görsel arama sıralamasını iyileştirmek için yapılan SEO çalışmalarını ifade eder.

Bu yazıda, Siteniz de bulunan görselleri nasıl optimize edebileceğiniz hakkında önemli bilgiler paylaşacağım.

Görsel SEO nedir?

Görüntü veya resim düzenleme anlamına gelen ”Görsel SEO” sayfa içerisinde bulunan resimlerin arama motorlarına ve site performansına uygun şekilde optimize edilmesini içerir. Ayrıca, Sayfa İçi SEO‘nun en önemli parçalarından biridir.

Görsel (SEO) optimizasyonu nedir?

Görsel optimizasyonu, Bir blogun veya sitenin kullanıcı katılımını arttırmak için ideal format, boyut ve çözünürlükte yüksek kaliteli görüntüler oluşturmayı ve sunmayı içerir. Ayrıca, arama motoru tarayıcılarının bunları okuyabilmesi ve sayfa bağlamını anlayabilmesi için görsellerin başlıklarını, alt etiketlerini ve açıklamalarını doğru bir şekilde yapılandırılmasını ifade eder.

Görsel SEO

Neden Görsel SEO Yapmalısınız?

Görüntüleri optimize etmenin birçok nedeni vardır. Resminiz çok büyükse, web sayfalarınızı yavaşlatır ve kullanıcı deneyimi üzerinde kötü bir etkisi olur. Görüntü Optimizasyonunda dosya boyutu küçültülür ve sayfa yükleme süresi hızlı hale getirilir.

Kaliteden ödün vermeden görüntülerin boyutunu küçültebildiğinizde, sayfa yükleme süreleri ve genel kullanıcı deneyimi iyileşir. Bunun arama motoru sıralamaları üzerinde olumlu bir etkisi olabilir ve bu da müşteri katılımını, dönüşümleri ve müşteriyi elde tutmayı daha da iyileştirir.

Görsel (SEO) optimizasyonu nedir?

Bunun dışında yazıda kullanılan görseller de SEO puanını yükseltmektedir. Resminiz için doğru adı ve Alt etiketini kullanırsanız, makalenizi daha SEO dostu hale getirir.

Sitenizin resimlerini düzgün bir şekilde optimize ederseniz, resimleriniz arama motorlarında (görsel aramalarda) daha iyi sıralanır.

İpucu: Optimize edilmiş görüntüler sunucunuzda daha az depolama alanı kaplar, bu nedenle site yedeklemeleri daha hızlı tamamlanır.

Arama Motorları için (SEO) Görsel Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

1. Görüntü İçin Doğru Dosya Adını Seçin

Sayfanıza veya makale içeriğinize resim yüklemeden önce uygun bir ad kullandığınızdan emin olun.

 • Resim dosya adınız yani URL’niz Görsel SEO için büyük önem taşımaktadır.
 • Bir resim dosyası yüklemeden önce içeriğinizle ilgili anahtar kelime içeren bir ad kullanın.

Görsel dosya adına dikkat etmeyen birçok web sitesi var. Özellikle resim için anahtar kelime kullanmak, görsel arama sonucunda daha üst sıralarda yer almanıza yardımcı olur.

Uygun yeniden adlandırma, arama motoru dostu haline getirir ve görsel arama kullanan kullanıcılara erişimizi büyük ölçüde arttırır.

2. Resmin boyutuna ve sıkıştırmasına dikkat edin

Sitenize görsel eklemeden önce görsel boyutunu ayarlamanız ve görselleri sıkıştırmanız gerekir. Özellikle makale içerisinde büyük görseller kullanmak sunucu yükünüzü arttırır. Bunun sonucunda sitenizin yükleme süresi artar ve daha yavaş çalışmaya başlar. Ayrıca Arama motorları (Google, Yandex, Bing) bir sıralama faktörü olarak web sitesi yükleme hızını kullanır.

Görüntü boyutu nasıl ayarlanır?

Görüntü boyutu, Temanıza ve makalenize bağlıdır. Çoğu blog temasının içerik alanı 600 ila 700 pikseldir. Ve bu görsel boyutları standart olarak kullanılmaktadır. Böylece temanıza göre en uygun görsel boyutunu seçip kullanabilirsiniz.

 • Makalenizde kullandığınız resim boyutlarını standart bir şekilde oluşturun.
 • Bir stok görsel indirdiğinizde boyutları çok yüksek olduğu için yeniden boyutlandırmanız çok önemlidir.
 • Resimleri yeniden boyutlandırmak resim dosya boyutunu düşürür ve daha kullanışlı hale getirir.

Bunun dışında, resimleri yeniden boyutlandırmak için bir program veya çevrim içi resim düzenleme platformlarını kullanabilirsiniz.

Görsel Sıkıştırma nasıl yapılır?

Görsel sıkıştırma, resmin kalitesi düşürülerek daha az yer kaplaması için dosya boyutunun düşürülmesini içerir. Özellikle, sayfanızda veya makale içeriğinizde yüksek kaliteli görseller kullanmak sunucunuza çok fazla yük bindirebilir.

Doğru sıkıştırma oranını seçin

Bir görüntünün ne kadar iyi sıkıştırıldığı hem dosya boyutunu hem de kaliteyi etkiler; dosya ne kadar küçükse, görüntü kalitesi de o kadar düşük olur.

 • Her görüntü için neyin en iyi sonucu verdiğini görmek için dosya türleri ve sıkıştırma oranlarıyla denemeler yapın.

Ayrıca, Adobe Photoshop gibi birçok görüntü düzenleme aracı, görüntü kalitesini optimize ederken dosya boyutunu otomatik olarak en aza indiren web için kaydetme seçeneğine sahiptir.

İpucu: Resimlerinizi optimize ettikten sonra, web sitenizin sayfa yükleme sürelerinin yeterince hızlı olup olmadığını Google PageSpeed Insights ile test edebilirsiniz.

3. Görsel Alt Metinlerini Optimize Edin

Görsel alt metinleri, içeriğinizi SEO dostu haline getirir ve Site İçi (OnPage) SEO’nun bir parçasıdır. Kısaca, görsel alt metinleri arama motorlarına resminizin ne hakkında olduğunu ifade eder.

 • Alt metinler arama motorları tarafından sitenizin en iyi şekilde sıralanmasına yardımcı olur.
 • İyi bir alt etiketi bağlam sağlar ve görme engelli kullanıcılara da yardımcı olur. 

Alt metinler nasıl kullanılır?

 • Görsel alt metni için odak anahtar kelimelerinizi kullanın. (Bu görsel arama sonuçlarında daha iyi bir sıralama elde etmenize yardımcı olur.
 • Alt metinleriniz makalenizle ilgili olmalıdır. (Alakasız görsel metinleri SEO’için geçerli değildir.)

4. Görüntüleri mobil uyumlu hale getirin

Google arama motoru algoritması, mobil öncelikli dizine eklemeyi kullanır. Bu nedenle tarayıcılar çoğunlukla bir sitenin mobil uyumluluğunu kontrol eder. Böylelikle, bir resim yüklemeden önce temanızın mobil sürümünde nasıl göründüğünü kontrol etmeniz gerekir.

 • Resimlerinizin mobil cihazlarda duyarlı olmasını sağlayın.

Bazı web sitesi temaları görüntüleri otomatik olarak yeniden boyutlandırır ve mobil duyarlı hale getirir. Ancak bazı özel kodlama ile yapılan şablonlar bu özelliği içermeyebilir. Bu durumda bir yazılım uzmanına danışabilir ve sitenizin görüntüler için mobil duyarlı olmasını sağlayabilirsiniz.

5. Görsel başlığını optimize edin

Görsel başlıkları SEO için daha az önemlidir, ancak alternatif metne ek bağlam sağlayabilirler. Resim başlıkları, kullanıcı etkileşimi açısından daha faydalıdır, bu nedenle “şimdi satın alın” veya “bugün indirin” gibi kısa bir harekete geçirici mesaj eklemeyi düşünün.

6. Resimlerinize Altyazıları Dahil Edin

Görsel altyazıları, SEO’yu doğrudan etkilemeyebilir. Ancak dosya adlarının ve alternatif metnin aksine, altyazılar görünürdür ve web sitesi deneyimine katkıda bulunur.

 • Alt yazı eklemek, SEO üzerinde dolaylı bir etkiye sahip olmasada kullanıcı ve okuyucu deneyimini iyileştirir.

7. Benzersiz görüntüler kullanın

Stok fotoğrafları kullanmak iyidir, ancak diğer web siteleri muhtemelen aynı görselleri kullandığından, arama sıralamanıza yardımcı olmazlar. Aynı şekilde, benzersiz yazılı içerik SEO için daha iyidir. Böylelikle yazılarınızda benzersiz görseller kullanmak iyi bir fikirdir.

8. Metnin resimleri tamamlamasını sağlayın

Bir makale içerisinde metniniz görselinizi açıklamak için yeterli bilgi içermiyorsa kullanmanızı önermiyoruz. Özellikle bir görsel metni arama motorlarının resimlerinizin alaka düzeyini belirlemesine yardımcı olur ve iyi bir sıralama elde edersiniz.

9. Görüntü yapılandırılmış verileri ekleyin

Sayfalarınıza yapılandırılmış veriler eklemek, arama motorlarının resimlerinizi zengin sonuçlar (Öne çıkanlar) olarak göstermesine yardımcı olur. Google Görseller, ürün resimleri, videolar ve yemek tarifleri için yapılandırılmış verileri destekler.

Arama motorunun parametreleri dahilinde sayfalarınıza yapılandırılmış verileri nasıl ekleyeceğinizi öğrenmek için Google’ın yapılandırılmış veri genel yönergelerini kullanın.

İlgili bağlantı: Genel yapılandırılmış veri yönergeleri

10. Görseller için Site haritalarını kullanın

Google, site haritasını “site içeriğinizin organizasyonu hakkında Google’a ve diğer arama motorlarına bildirmek için sitenizin web sayfalarını listeleyebileceğiniz bir dosya” olarak açıklar. Başka bir deyişle, sitenizin içeriğinin haritasını içeren bir dosyadır.

Site haritaları, arama motorlarına sayfalarınız ve web sitenizin yapısı hakkında bilgi verdiği için SEO’nun önemli bir parçasıdır. Arama motoru tarayıcılarının her görseli (bir bilgi grafiği, fotoğraf, video küçük resmi vb.) fark etmesini sağlamak için bunları site haritanıza ekleyin.

Her resim girişi için başlık, açıklama, URL konumu, resim yazısı ve lisans bilgilerini ekleyin. Video girişleri için başlık, açıklama, URL konumu, küçük resim URL’si ve ham video dosyası URL’sini ekleyin.

11. Görüntü Formatı JPEG, PNG, GIF veya Webp?

JPEG (JPG), PNG veya GIF gibi birçok resim formatı vardır ve bunların çoğu JPEG formatını kullanır.

 • JPEG Formatı: JPG, kayıplı sıkıştırılmış bir dosya formatıdır. En yaygın kullanılan görüntü formatıdır ve fotoğrafçılık için en iyisidir.
 • PNG Formatı: Bu kayıpsız bir dosya formatıdır. Çizgi çizme, metin, ikonik grafikler için en iyisidir.
 • GIF Formatı: Bu bir tür animasyon görüntüsüdür ve çeşitli çözünürlük ve renkleri destekler. Bu aynı zamanda dünya çapında kullanılan çok popüler bir formattır.
 • WebP formatı: WebP, Google tarafından sunulan bir görüntü formatıdır.

Bu dört görüntü formatı çok popüler ve en iyi görüntü formatlarıdır.

Google’ın Web Görüntü Formatı Webp

Webp, çevrimiçi görüntüleri daha verimli hale getirmek için Google tarafından geliştirilen görüntü formatıdır. Web sitesi hızının ve performansının önemli bir yönüdür. Özellikle, daha küçük bir dosya boyutuna sahip olduğu için web sitelerinin daha hızlı yüklenmesini sağlar.

 • Webp formatı Arama motoru optimizasyonu (SEO) uzmanları tarafından en çok kullanılan ve tercih edilen görüntü formatıdır.

İlgili makale: WebP Nedir?

Görsel SEO (Görüntü optimizasyonu)

Görüntü optimizasyonu, web sitesi hızının ve performansının önemli bir yönüdür. Görüntüleri optimize etmenin en iyi ve en etkili yollarından biri, sıkıştırma yoluyla dosya boyutlarını küçültmektir.

Görsel SEO Sonuç

Blogunuzda çok iyi makaleler yayınlıyorsunuz ama Görseller SEO’sunu görmezden geliyorsunuz, o zaman kesinlikle yanlış yapıyorsunuz. Görüntü trafiğini kaybediyorsunuz. Görseli Optimize Ederek hem web sitenizin trafiğini hem de sıralamanızı artırabilirsiniz.

İçeriğinizin fark edilmesini sağlamakta zorlanıyorsanız, herhangi bir resim yüklemeden önce bu stratejileri aklınızda bulundurun. Bu görsel optimizasyon teknikleri, içeriğinizin hem arama motorları hem de insan kullanıcılar tarafından beğenilirliğini artıracaktır.

Son olarak, bu yazı hakkında aklınıza takılan herhangi bir soru olursa yorum yaparak bizi bilgilendirebilirsiniz.

Önerilen Kaynaklar:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu