Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.

GIF Nedir? Nasıl oluşturulur?

GIF Nedir? GIF’ler genellikle kısa videolara benzeyen ancak sesi olmayan animasyonlu (Hareketli) resimlerdir. Graphics Interchange Formatın kısaltması olan GIF, 15 Haziran 1987’de CompuServe’de bir ekip tarafından geliştirilen bir bitmap görüntü formatıdır.

GIF Dosyası Nedir?

GIF dosyası, Grafik Değişim Formatı uzantısına sahip bir görüntüdür. Aynı zamanda, GIF bir görüntü dosyasının hareket ediyormuş gibi görünmesine veya oynatılmasına verilen isimdir. Aşağıda gif dosyasının bazı özellikleri verilmiştir.

GIF Dosyalarının Özellikleri:

 1. Tek Dosyada Birden Fazla Görüntü:

Bir GIF Dosyasının en belirgin özelliği, birden fazla görüntü dosyasını tek bir animasyonlu görüntü dosyasında depolayabilmeleridir.

 1. Düzenleme Sırasında Şeffaflık:

Şeffaflık, GIF Dosyalarının video dosyalarında bile kullanılmasını sağlayan bir özelliktir. Şeffaflık, bir GIF dosyasının arka planı olmadığı ve kullanıcının arka plana istediğini yerleştirebileceği anlamına gelir.

 1. Sıkıştırma Oranı:

GIF Dosyaları Kayıpsız Veri Sıkıştırma kullanır, yani GIF oluşturulurken veriler asla kaybolmaz. Basit bir deyişle, bir GIF’de kullanılan tüm resimler, görüntü kalitesini korur.

GIF Nasıl Oluşturulur?

Günümüzde, bir gif oluşturmak için kullanabileceğiniz birçok program mevcuttur. Özellikle, bu programlar, Video ve görüntü düzenleyici olarak hizmet veren ücretli ve ücretsiz olarak sunulan uygulamaları ve yazılımları ifade eder.

Bununla birlikte, After effects, Photoshop, canva gibi uygulamalar gif oluşturmak için kullanabileceğiniz programlardan bazılarıdır.

Photoshop programı ile GIF nasıl yapılır:

 1. Resimlerinizi Photoshop’a yükleyin.
 2. Zaman Çizelgesi penceresini açın.
 3. Zaman Çizelgesi penceresinde “Çerçeve Animasyonu Oluştur”a tıklayın.
 4. Her çerçeve için yeni bir katman oluşturun.
 5. Sağdaki aynı menü simgesini açın ve “Katmanlardan Çerçeve Yap”ı seçin.
 6. Her karenin altında, sonraki kareye geçmeden önce ne kadar süre görüneceğini seçin.
 7. Araç çubuğunun alt kısmında, kaç kez dönmesini istediğinizi seçin.
 8. Oynat simgesine basarak GIF’inizi ön izleyin.
 9. GIF’inizi Kaydedin ve Dışa Aktarın.

Bir videodan nasıl animasyonlu GIF yapabilirim?

Bir videodan animasyonlu (hareketli) GIF oluşturmak için bir yardımcı program kullanmalısınız. Bu araçlara programlara uygulama marketleri veya arama motorlarından ulaşabilirsiniz.

GIF Dosyası Nasıl Açılır?

Hemen hemen tüm işletim sistemlerinde, çoğu web tarayıcısı (Chrome, Firefox, Edge vb.) çevrimiçi GIF’leri sorunsuz bir şekilde açar; bilgisayarınızda başka bir programa ihtiyacınız yoktur. Ayrıca bir GIF dosyasını açmak için dosyayı web tarayıcınıza sürükleyip bırakabilirsiniz.

GIF nedir? Sonuç

Son olarak, bu makale hakkında düşüncelerinizi yorum yaparak bize bildirebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu