G2E Nedir? (Devletten Çalışanlara)

G2E nedir? Government to employees’in kısaltması olan G2E, Devletten çalışanlara anlamına gelmektedir. Devletten Çalışana (G2E), Devlet birimleri ve çalışanları arasında çevrimiçi araçlar aracılığıyla anlık iletişim kurulmasını ve anlık bilgi paylaşımının sağlanmasına olanak tanır. Kısaca, G2E, E- yönetimi (Elektronik çevrimiçi yönetimi) ifade etmektedir.

  • G2E, yalnızca devlet ve çalışanları arasındaki ilişkiyi ifade eder.
  • Bu ilişkinin amacı, çalışanlara hizmet vermek ve diğer şeylerin yanı sıra, yıllık izin için çevrimiçi başvuru, izin bakiyesini kontrol etme ve maaş ödeme kayıtlarını inceleme gibi bazı çevrimiçi hizmetleri sunmaktır. 

Devletten Çalışana (G2E) Nasıl çalışır?

G2E’nin amacı, Devlet ile çalışanları arasında gecikmeleri ortadan kaldırabilmek için çevrimiçi kolay erişimi sağlamayı amaçlamaktadır. Örneğin, uzaktan erişim sağladığınız iletişim araçları ile devlet birimlerine veri veya bilgi aktarımı G2E örneğidir.

Bununla birlikte, G2E’nin asıl amacı vatandaşlara en hızlı ve en uygun şekilde yardımcı olmak, idari süreçleri hızlandırmak ve devlet çözümlerini optimize etmek için kendi çalışanlarını güçlendirmekle ilgilidir.

Devletten Çalışana (G2E) Hizmetleri:

Devletten Çalışana (G2E) Hizmetleri, çalışanlarına çevrim içi bilgi ve veri sağladığı bir e-yönetim hizmet türüdür. Bununla birlikte, G2E çalışanlara izin başvurusu yapma, maaş ödeme kayıtlarını inceleme ve kişisel bilgilerine erişme gibi birçok alanda çevrimiçi kolaylıklar sağlar.

Kısaca, devlet kurumlarının çalışanlarına birbirleriyle ve yönetimleriyle etkileşimde bulunmaları için sunduğu bilgi ve hizmetlerin birleşimidir.

G2E Nedir? Hakkında daha fazla bilgi

Devletten Çalışana (G2E), Devlet çalışanlarının çevrimiçi ortamlar aracılığıyla verilere ve bilgilere erişim sağladığı E-yönetim tabanlı hizmetler anlamına gelmektedir. Aynı zamanda, bu hizmetin amacı devlet çalışanlarının Elektronik ortamda işlemlerini daha hızlı gerçekleştirmesini için bilgi ve iletişim teknolojilerinin kullanmasını içerir.

NOT: Bazı araştırmacılar G2E’nin G2G sektörünün dahili bir parçası olarak görür. Ancak, diğerleri bunu ayrı bir e-devlet sektörü olarak ele almaktadır.

G2E, dört ana modelden birini temsil eder.

Devlet birimleri İş modelleri

KısaltmaTanım
G2EDevletten Çalışanlara
G2BDevletten İşletmeye
G2CDevletten Vatandaşa
G2GDevletten Devlete

Kısaca, G2E nedir?

Kısaca, Devlet kurumlarının çalışanlarına birbirleriyle ve yönetimleriyle etkileşimde bulunmaları için sunduğu bilgi ve hizmetlerin birleşimidir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu