Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.

Favicon Nedir, Neden Önemlidir ve Nasıl Eklenir?

Favicon nedir? ”Site simgesi” anlamına gelen favicon, bir web sitesinin sayfa adının veya başlık etiketinin yanında görünen küçük simgelerdir.

Bu simgeler, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok yerde görünür.

 • Tarayıcı sekmesi
 • Yer imleri
 • Araç çubuğu
 • Son ziyaret edilen
 • Arama sonuçları
 • Mobil aramalar

Gibi URL’lerin yanında görüntülenen küçük grafiklerdir. 

Aynı zamanda, Favicon’lar genellikle küçültülmüş logolardır ve bir markayı temsil etmek için hazırlanır. Bu simgeler marka bilinirliği arttır ve kullanıcı deneyimini açısından büyük bir rol oynar.

Bu yazıda, site simgeleri’nin ne olduğunu, nerede kullanıldığını, örnekleri, boyutları ve nasıl oluşturulacağı hakkında önemli bilgilere değineceğiz.

Favicon’un amacı nedir?

Favicon’un amacı, özellikle birden fazla sekme açıkken veya bir listede belirli bir markanın URL’sini bulmanız gerektiğinde, bir web sitesini hızlı bir şekilde tanımlamanıza yardımcı olmasıdır.

 • Bu küçük simge, web sitenizin arayüzünün önemli bir bileşenidir. 
 • Web sitenizle ilişkili basit, tanınabilir bir resme sahip olmanızı sağlar.
 • Kullanıcıların markanızı tanımasına yardımcı olur.

Birçok şirket, favicon olarak logoları gibi basit bir görsel kullanır.

Favicon’un boyutu nedir?

“Site simgesi” Favicon için ideal boyut 16×16 veya 48×48 piksel olarak bilinmektedir. Bununla birlikte Favicon boyutları, tarayıcıya veya bir web sitesi barındırıcısı kullanmanıza bağlı olarak değişecektir.

Favicon boyutu

Favicon Formatı: ICO, PNG ve SVG

En sık kullanılan favicon Formatı ICO, PNG ve SVG’dir.

Peki, en iyi favicon formatı nedir:

 • ICO’nun Avantajı: Tüm tarayıcılar ICO’yu destekler ve geriye dönük uyumluluk sunar, bu nedenle örneğin biri hala Internet Explorer 5 (IE 5) kullanıyorsa, site simgenizi görmeye devam eder.
 • PNG’nin Faydası: Boyutu küçüktür ve tüm tarayıcılarla uyumludur (IE’nin bazı eski sürümleri dışında). PNG, pikselli kenarları olmayan yüksek kaliteli bir görüntü verir.
 • SVG’nin Avantajı: SVG çoğu tarayıcı tarafından desteklenen bir formattır. Ayrıca PNG’den farklı olarak, bir görüntüyü kalite kaybı olmadan ölçeklendirebilirsiniz.

Bununla birlikte, Kullanıcıların çoğu Google Chrome kullanıyorsa, PNG dosya türü ve 512×512 piksel favicon görüntü boyutu uygundur. Aynı zamanda, PNG yüksek kaliteli olduğundan, tüm tarayıcılar ve uygulamalar tarafından desteklenmektedir ve site simgeniz için en güvenli seçimdir.

Neden bir web sitesi favicon’u oluşturmalıyım?

Faviconlar, işletmeniz için aşağıdakiler de dahil olmak üzere çok sayıda avantaj sunar:

 • Favicon’lar marka bilinirliği sağlar: İşinizi yansıtan bir favicon kullandığınızda, insanlar onu görür ve şirketinizi daha yakından tanır.
 • Favicon (site simgeleri) sitenize gerçeklik katar: Çevrimiçi alanda profesyonel görünmenize yardımcı olur.
 • Favicons, arama motoru optimizasyonuna (SEO) yardımcı olur. Ayrıca, Faviconlar, SEO’nun önemli bir bileşeni olan kullanıcı dostu bir web sitesi oluşturmanıza yardımcı olur.
 • Site simgesi, hedef kitlenizin sayfanızı işaretlemesine yardımcı olur.
 • Faviconlar, hedef kitlenizin web sitenizi favorilerine eklediklerinde bulmasını kolaylaştırır.
 • Sık kullanılanlar alanında birden çok sekme açıkken kişilerin işletmenizi bulmasını kolaylaştırır.

Bunlar, bir web sitesi favicon’u kullanma nedenlerinden sadece birkaçı.

Favicon nasıl oluşturulur?

Web siteniz için bir simge oluşturmaya hazırsanız, nasıl favicon oluşturacağınıza ilişkin bu dört yararlı ipucuna göz atın.

1. Alanı akıllıca kullanın

İşletmeniz için bir favicon oluşturduğunuzda, alanı akıllıca kullanmalısınız. Kullanıcıların göremediği kadar az alan kullanan bir simge oluşturmak istemezsiniz, ancak yeterli boş alana da ihtiyacınız vardır. Birçok şirket, logolarını web sitesi favicon’ları olarak kullanır.

2. Basit tutun

Favicon’unuzu tasarlarken basit tutun. Site simgeniz, işletmenizin tanınmasında büyük bir rol oynar. Ancak, karmaşık tasarlanan bir site simgesi bu bilinirliği sağlamaz.

Favicon markanızın görsel yüzü olsa da tasarımınızı olabildiğince basit tutmak gerekir. En iyi faviconlar en basit olanlardır. Favicon’un küçük boyutu ve kullanılan şekillerin sadeliği nedeniyle renkler, potansiyel tüketicilerin dikkatini çekmek ve öne çıkmak için hayati önem taşımaktadır. Çok fazla ayrıntı, yalnızca favicon’un darmadağın ve dağınık görünmesine neden olur.

3. Markanızı yansıtın

Bunu birkaç kez vurguladık, ancak favicon’unuzun markanızı yansıttığından emin olun. Hedef kitleniz, işletmenizi arama sekmelerinde veya yer imlerinde bulmak için bu simgeyi kullanırlar.

Favicon Google

Google, işini yansıtan parlak bir favicon örneğidir. Gördüğünüz gibi Google site simgesi olarak kırmızı, sarı, yeşil, mavi renkleri ve G harfini kullanıyor. İşleriyle büyük bir ilişki içindedir ve markalarını yansıtır. Bu basittir ve insanların onları tanımasına yardımcı olur. 

 • Marka bilinirliğini desteklemek için logonuzun ve site simgenizin markanızla aynı renkte olması önemlidir.

4. Bir tasarımcıya danışın

Favicon tasarımınızı nasıl yapacağınız konusunda emin değilseniz, her zaman bir web tasarımcına danışabilirsiniz. Bir web tasarımcısı mükemmel bir seçenektir çünkü size benzersiz bir site ikonu sunarlar.

Bununla birlikte, bir site simgesi oluşturmak için herhangi bir program kullanabilirsiniz.

Favicon Tasarım İpuçları

Favicon tasarımı, tam doğru renk ve tanımlanabilir grafik kombinasyonunu aradığınız bir şeydir. Web siteniz için en iyi görüntüyü oluşturmak için bazı favicon tasarım ipuçları:

 • Basit tutun; yoğun, karmaşık bir tasarımdan kaçınırsanız site simgeniz daha fazla öne çıkacaktır.
 • Logonuzu küçültün veya logonuzun tanımlanabilir bir bölümünü, bir kısaltmayı, hatta logonuzun tamamı sığmıyorsa veya küçük görünmeyecek kadar ayrıntılıysa tek bir harfi kullanın.
 • Favicon’unuzu görsel olarak öne çıkarmak için zıt renkler de dahil olmak üzere markanızın renklerini kullanın.
 • Aşırıya kaçmayın: En iyi favori simgeler açık ve tanımlanması kolay olandır.
 • Favicon’unuzun herhangi bir tarayıcı sekmesinde yalıtılmış görünmesini sağlamak için şeffaf bir arka plan kullanın.

Sık Sorulan Sorular (SSS)

Faviconlar Neden Önemlidir?

Bir favicon oluşturmak, bir işletme web sitesi kurmak için küçük ama önemli bir adımdır. Sitenize marka bilinirliği katar ve çevrimiçi markanızın yanı sıra potansiyel tüketicilerin güvenini artırmaya yardımcı olur.

Faviconlar SEO İçin Önemli mi?

Faviconlar (site simgeleri), Arama Motoru Optimizasyonunuzdan doğrudan sorumlu değildir, ancak dolaylı olarak sorumludurlar ve arama motorlarındaki sıralamanızı iyileştirmek için önemli bir araçtır. 

Favicon Olmadığında Ne Olur?

Bir site simgeniz yoksa, URL’nizde genel bir gri küre yer tutucusu veya boş simge görüntülenir.

Ücretsiz olarak nasıl favicon oluşturabilirim?

Grafik tasarım yazılımınız yoksa, çevrimiçi grafik tasarım uygulaması Canva’yı kullanarak ücretsiz bir site simgesi oluşturabilirsiniz. Bazı web sitesi oluşturucuların logo oluşturucuları vardır, bu nedenle logonuzu ve site simgenizi aynı anda tasarlayabilirsiniz ve bunun size fazladan bir maliyeti olmaz.

Favicon nereye yüklenir?

Bir tarayıcı sekmesinin sol üst köşesinde bir favicon görünür, ancak oraya ulaşmak için resminizi doğru noktaya yüklemek için (Web site sunucusu) CMS’nizi kullanmanız gerekir. Tipik olarak, herhangi bir kodu düzenlemeniz gerekmez ve çoğu web sitesi oluşturucu ve WordPress sayfa oluşturucu, basit bir yükleme ile site ayarları menüsüne favicon’unuzu eklemenize izin verir.

WordPress Web Sitesine Favicon Nasıl Eklenir?

 • WordPress sitenize site ikonu eklemek için Görünüm > Özelleştire gidin.
 • Ardından, sol kenar çubuğunda bulunan menüye gidin; Site Kimliğini bulun ve tıklayın.
 • Site Simgesi bölümü, resminizi seçebileceğiniz ve görüntülenmesini istediğiniz site simgesini ekleyebileceğiniz yerdir.
 • Favicon resminizi seçin’e tıklayın.
WordPress Web Sitenine Favicon Nasıl Eklenir?

Sonuç

Favicon, web tarayıcılarında, tarama geçmişlerinde, yer imi çubuklarında ve hem masaüstü hem de mobil cihazlarda arama sonuçlarında bulunan küçük bir resimdir. Çoğu işletme, marka bilinirliğini ve görünürlüğünü artırmak için bir logonun daha küçük bir sürümünü favicon olarak kullanır. Kullanıcı deneyimini ve dolayısıyla SEO’yu iyileştirmenin ücretsiz bir yolu olarak web sitenize bir favicon eklemenizi şiddetle tavsiye ederiz.

Son olarak, bu makale hakkında sorularınız ve görüşleriniz için yorum yapabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu