Dropshipping Nedir, Nasıl Yapılır?

Dropshipping, üretici, satıcı ve alıcı arasında gerçekleşen bir ticaret türüdür. E-ticaret platformların da sıklıkla kullanılan bir satış yöntemidir. Bu yazıda, Dropshipping’in ne olduğunu ve E-ticaret platformlarında ne amaçla kullanıldığını örnekleri ile açıklayacağız.

Dropshipping Nedir?

Stoksuz satış olarak adlandırılan ”Dropshipping” perakendecinin malları stokta tutmadığı, bunun yerine müşterisinin siparişlerini ve sevkiyat ayrıntılarını üreticiye, başka bir perakendeciye veya bir toptancıya aktardığı ve daha sonra malları doğrudan müşteriye gönderen bir ticaret türüdür.

Dropshipping İş modeli nedir?

Dropshipping, satıcı, üretici ve tüketici arasında gerçekleşen bir iş modelidir. E-ticaret platformlarında bulunan işletmelerin yaygın olarak kullandığı bir ticaret türüdür.

Dropshipping İş modeli nedir?

İş modeli örneği nedir?

İşletme herhangi bir ürünü envanterinde bulundurmaz. Ürünler genellikle, tedarikçi (üretici) deposunda bulunur. Örneğin, müşteri işlemeden bir ürün satın aldığında, satıcı üreticiye bildirir ve ürünler tedarikçi deposundan doğrudan tüketiciye gönderilir.

Dropshipping nasıl çalışır?

Dropshipping, işletmenin ürünleri bir tedarikçi, toptancı, üretici veya alternatif bir satıcı aracılığıyla tüketicilerine satması ile gerçekleşir. Birçok üretici işletmelerin ürünlerini e-ticaret platformlarında listeleyip satmasına izin verir. Bu ticaret, işletme ve üretici arasında bir sözleşme ile gerçekleşir.

Dropshipping çalışma şekli:

  • İşletme ve tedarikçi arasında bir sözleşme imzalanır. (Bu, sözleşme ürün tedariği vb. durumları kapsar.)
  • İşletme ürünleri listeler ve satmaya başlar.
  • Tüketici bir ürün siparişi verir.
  • Satıcı ürün bilgilerini tedarikçisine bildirir.
  • Tedarikçi ürünü paketler ve belirtilen adrese işletme sahibi adına gönderir.
  • Müşteri siparişini teslim alır.

Tüm bu adımlar, stoksuz satışın bir parçasıdır.

Dropshipping Nasıl Yapılır?

Stoksuz satış işinde, satıcı bir e-ticaret mağazası kurar. Daha sonra, bir üreticiden ürün seçer ve bunları mağazasında listeler. Bununla birlikte, Stoksuz satış tedarikçileri, işletmeden her ürün için bir toptan satış fiyatı alır. Bu nedenle, satıcılar, her satıştan kar elde edebilmek için ürünlerine bir kâr marjı ekler.

Ek olarak, bir ürünü listelemeden önce ürünü kesinlikle kontrol etmeniz gerekir. Bundan dolayı, tedarikçiden bir ürün siparişi verin ve tüketicileriniz için uygun olup olmadığını kontrol edin.

Sonuç

Son olarak, bu içeriğimizde e-ticaret platformlarında kullanılan Dropshipping yönteminden bahsettik. Ek olarak, e-ticaret ile ilgili daha fazla bilgi için aşağıda vermiş olduğumuz konu başlıklarını takip edebilirsiniz.

Önerilen Kaynaklar:

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu