Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.

Çevrimiçi Satışa Nasıl Başlanır?

Çevrimiçi Satışa Nasıl Başlanır? Bir işletme sahibiyseniz veya kendi işinizi kurmayı planlıyorsanız, çevrimiçi ürün ve mal satmayı öğrenmek çok önemlidir. Bu makale, çevrimiçi ürün satmak isteyen bireyler ve işletme sahipleri içindir.

Çevrimiçi bir iş kurmanın birçok faydası vardır. Evden çalışabilir, kendi programınızı planlayabilir, ilgilendiğiniz bir alana odaklanabilir ve genellikle önemli başlangıç ​​maliyetlerinden kaçınabilirsiniz.

İnternetten ürün satmak her zamankinden daha popüler. İşte e-ticaret kervanına nasıl gireceğinizi öğrenmek için bu adımları izleyin.

 • Çevrimiçi ürün satmaya başlamanın birkaç yolu vardır. Bir pazar yeri, bir e-ticaret platformu kullanabilir veya mevcut bir web sitesine alışveriş sepeti ekleyebilirsiniz.
 • Yeni satıcılar için Etsy ve Amazon Marketplace gibi pazar yerleri kolay ve uygun fiyatlı seçeneklerdir.
 • E-ticaret platformları, hızlı bir şekilde çevrimiçi mağaza kurmayı kolaylaştırır. Ödemeleri kabul etmenize ve envanteri yönetmenize yardımcı olacak yerleşik araçlara sahiptirler.

Çevrimiçi satış yapmak, bir web sitesi kurmaktan ve ürün resimlerini yüklemekten daha fazlasıdır; başarılı olmak için tutku, uzmanlık ve pazarlama teknikleri gerekir. İyi haber şu ki, çevrimiçi mağazanızın başarılı olmasına yardımcı olacak çok sayıda araç var. 

Çevrimiçi ticarete nasıl başlanır?

Çevrimiçi satış yapmaya başlamadan önce, bunu nasıl iyi yapacağınıza dair bir plan oluşturmalısınız. Başarısız olmanın en hızlı yolu, bir web sitesine veya çevrimiçi pazara rastgele ürünler atmak ve en iyisi için dua etmektir.

İyi bir e-ticaret işi iki disiplinin bir kesitidir.

Hangi ürünü veya ürünleri satmak istediğinizi öğrendikten sonra, e-ticaret işinizi kurmakla meşgul olabilirsiniz. İşte çevrimiçi satış yapmaya başlamak için izleyeceğiniz adımların bir listesi.

1. İşletmenize ve alan adınıza bir ad verin.

Web sitenizin ve alan adınızın adlarını seçmek, satacağınız ürünleri seçmek kadar önemlidir.

Potansiyel müşterilerin internette bulmasının kolay olmasını istiyorsunuz.

Potansiyel müşterilerin, sorgularda yanlış heceleyerek veya Alexa’ya yanlış telaffuz ederek kafalarının karışmasını istemezsiniz.

Ayrıca okuyun: Alan adı nedir? (Domain name)

İpucu: Trafiği artırmanın bir yolu, alan adınıza arama motoru optimizasyonu anahtar kelimeleri eklemektir. Spor ayakkabı satıyorsanız, adına bunu alın. 

2. Mekanınızı seçin.

Bir e-ticaret platformu veya Amazon pazar yeri gibi bir çevrimiçi pazar kullandığınızda, çevrimiçi ürün satmak daha kolaydır. Küçük işletmelerin mağaza kurmasına ve satmaya başlamasına yardımcı olmak için varlar. Kendi web sitenizde oluşturduğunuz bağımsız mağazalar da vardır.

3. Hangi ödemeleri kabul edeceğinize karar verin.

Çevrimiçi mağazanızda ödeme kabul etmek, ne kadar yapmak istediğinize bağlı olarak kolay veya karmaşık olabilir.

Kendi web sitenizi yönetiyorsanız ve ödemeleri işlemek istiyorsanız, alışveriş sepeti, ödeme sayfası veya ödeme formu eklemek için bir ödeme işlemcisi ile çalışabilirsiniz. Bu, bir müşteri çevrimiçi bir satın alma işlemi yaptığında ödeme işlemini gerçekleştiren üçüncü bir taraftır. Birkaç saniye içinde, ödeme işlemcisi, satın alma işlemini gerçekleştirmek için yeterli paranın bulunduğundan emin olmak için sizinle banka arasında iletişim kurar. Ayrıca, sahte bir ödeme yöntemi olmadığından emin olmak için güvenlik önlemleri alır. Çevrimiçi işletmeler için popüler ödeme işlemcileri arasında Square, Stripe ve PayPal bulunur.

Shopify gibi bir e-ticaret platformu kullanıyorsanız, ödemeler genellikle yerleşiktir. Bazıları üçüncü taraf bir ödeme işlemcisiyle çalışmanıza izin verir, ancak sizden ek ücret alabilir.

Halihazırda kredi kartlarını kabul ettiğiniz bir fiziksel mağazanız varsa, mevcut ödeme işlemciniz çevrimiçi satışlarınızı destekleyebilmelidir. Ve onlarla bir sözleşme imzaladıysanız, aslında onları çevrimiçi işlemciniz olarak kullanmakla sözleşmeye bağlı olarak yükümlü olabilirsiniz.

E-ticaret mağazanızın kabul etmesi gereken ödeme yöntemleri söz konusu olduğunda, ne kadar çok olursa o kadar iyidir. Kredi kartlarını ve banka kartlarını kesinlikle kabul etmek istiyorsunuz ancak Apple Pay, PayPal ve Google Pay gibi dijital ödemeleri de göz önünde bulundurmalısınız.

4. Gönderinizi belirleyin.

Amazon, ücretsiz kargo ve hızlı teslimatı olağan hale getirdi, ancak her e-ticaret mağazası bunu sunmayı göze alamaz. Ücretlerinizi listelemeden önce nakliye maliyetlerini ve bunun kar üzerindeki etkisini anlamak önemlidir. Bu bir dengeleme eylemidir. Nakliye çok pahalı olduğu için bir satışı kaybetmek istemezsiniz, ancak herkese ücretsiz nakliye verdiğiniz için para kaybetmek istemezsiniz.

Müşterileri yakalamak ve elde tutmak kesinlikle çok önemlidir, özellikle şu anda insanlar hız ve rahatlığa her şeyden önce değer veriyor.

5. Çevrimiçi mağazanız hakkında bilgi alın.

Dünyanın en iyi e-ticaret sitesine sahip olabilirsiniz ama kimse bilmiyorsa bunun bir değeri yoktur. Facebook, Instagram, Pinterest ve Twitter gibi sosyal medya sitelerinin tümü, mağazanız hakkında farkındalık oluşturmak için harika platformlardır. Marka oluşturma, çevrimiçi satış başarısının büyük bir parçasıdır.

Hangi platformlar çevrimiçi satış için en iyisidir?

Çevrimiçi satış yaparken seçenekler boldur. Bir çevrimiçi pazaryerine katılabilir, bir e-ticaret platformu kullanabilir veya web sitenize bir alışveriş sepeti ekleyebilirsiniz. Sizin için doğru seçim, işinizde bulunduğunuz yıl sayısına ve girişiminiz için belirlediğiniz hedeflere bağlı olabilir.

Küçük bir işletme olduğunuzda ve çevrimiçi satmak istediğiniz benzersiz bir ürün grubunuz olduğunda, bir e-ticaret platformu seçebilirsiniz.

Halihazırda web siteleri olan köklü perakendeciler, bir alışveriş sepeti kullanarak sitelerinde bir web mağazası kurarak işlemleri kendi elleriyle yapabilirler, ancak zaman çok önemliyse, bir e-ticaret platformu hızlı bir şekilde çalışmaya başlamanızı sağlayacaktır. Karma bir seçenek, iki veya daha fazla seçenek yapmaktır; örneğin, ürünleri kendi web sitenizde ve bir pazaryerinde satabilirsiniz.

Trend olan ürünleri satabileceğiniz birkaç farklı e-ticaret pazarı var. Bazıları nişlere hitap ederken, diğerleri genelcidir. İşte en popüler seçeneklerden üçü.

Amazon Pazarı

Amazon, işletmelerin 150 milyondan fazla ABD müşterisine ürün satmalarını sağlayan bir e-ticaret pazarı işletiyor. Bu erişim karşılığında Amazon, aylık bir ücret alır ve ayrıca ürün başına bir yönlendirme ücreti alır. Çevrimiçi mağazalar, Amazon’un nakliye işlemlerini gerçekleştirmesi için ekstra ödeme yapabilir.

 • Amazon’un Profesyonel satış planının maliyeti aylık 39,99 ABD dolarıdır.
 • Bireysel satış planı, satılan birim başına 0,99 ABD dolarıdır. Bu plan, ayda 40’tan az ürün satan işletme sahipleri içindir.
 • Ayrıca ürün başına bir referans ücreti vardır. Ücret, ürün kategorisine göre belirlenir.

Etsy

El işi, mücevher ve diğer ev yapımı eşyaların satıcılarına yönelik Etsy, satıcılara 40 milyondan fazla kişiye erişim sağlayan büyük bir pazar haline geldi.

 • Etsy, öğe başına 0,20 $ listeleme ücreti alır. Listeler dört ay boyunca veya satılana kadar yayında kalır.
 • Ayrıca %5 işlem ücreti ve %3 + 0.25$ ödeme işlem ücreti vardır.
 • Etsy’nin site dışı reklamlarından birinden satış yaparsanız, %15’lik bir indirim alırlar.

Walmart Pazarı

Daha köklü tüccarlara yönelik Walmart Marketplace, ürünlerinizi milyonlarca tüketicinin önüne çıkarır. Walmart, tüccarları pazara dahil etmeden önce tarar ve tıpkı Amazon gibi, yerine getirme hizmetleri sunar.

 • Walmart Marketplace, ürün başına bir tavsiye ücreti alır. Ücret, ürün kategorisine göre değişmektedir. Giyim ve aksesuarlarda, bebek ve güzellik ürünlerinde ve kitaplarda %15 indirim yapılır. Cep telefonları, kameralar ve tüketici elektroniği %8 ücrete tabidir.

E-ticaret platformları, işletme sahiplerinin kısa sürede bir çevrimiçi mağaza kurmalarına yardımcı olur. Bu platform operatörleri ayrıca tüccarların ürünlerini listelemelerine ve satmalarına, envanteri yönetmelerine ve ödemeleri kabul etmelerine yardımcı olur. İşte iki popüler seçenek.

Shopify

1 milyondan fazla işletme tarafından kullanılan Shopify’da, müşterilerine eksiksiz bir hizmet paketi sunan popüler bir e-ticaret platformudur. Tüccarlar çevrimiçi bir mağaza oluşturabilir, ürünleri sosyal medyada ve pazaryerlerinde satabilir ve ürün envanterini, ödemeleri ve nakliyeyi yönetebilir. Shopify’da, aylık abonelik ücreti alır.

 • Lite planının aylık maliyeti 9 ABD dolarıdır, ancak mevcut bir web sitesiyle kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Tam platform deneyimi için Temel plana veya daha iyisine ihtiyacınız olacak.
 • Temel planın aylık maliyeti 29 ABD dolarıdır, ardından orta seviye teklifi ayda 79 ABD doları ve Gelişmiş paketi ayda 299 ABD dolarıdır.

BigCommerce

Cazip bir çevrimiçi mağaza oluşturmaktan sosyal medya pazarlamanızı yürütmeye kadar BigCommerce, çevrimiçi satış için bir başka lider platformdur. Fiyatlandırması Shopify’da ile karşılaştırılabilir.

 • Standart planın en düşük maliyetli planı ayda 29,95 dolardan geliyor. Orta düzey hizmet ayda 79,95 ABD Doları, en üst düzey plan ise 299,95 ABD Dolarıdır.
 • Tüm planların sınırsız depolama alanı, bant genişliği ve personel hesabı vardır ve işlem ücreti yoktur.

Biliyor musun? Aceleyle kurulabilecek tam özellikli bir çevrimiçi mağaza isteyen köklü tüccarlar, Marka yaratmış büyük alış veriş siteleri gibi e-ticaret platformlarına yöneliyor. 

Hangi tür ürünleri çevrimiçi satmak karlı?

Her çevrimiçi satıcının sattıkları ürünler için bir tutkusu yoktur; birçoğu bir trendden yararlanır veya popüler bir ürün için yardımcı ürünler satar.

COVID-19 salgınını ele alalım. Evde çalışan ve sağlıklarından endişe duyan insanlarla birlikte, belirli ürün kategorileri hızla artıyor.

Örneğin: Ali, “Tıbbi ürünler ve ev giyimi şu anda çok satanlar arasında” dedi. “İnsanları evlerinde rahat ettiren ürünlerde ve eşyalarda bir artış görmeye başlıyoruz.”

Ali ayrıca ev eşyalarına, özellikle de dekorasyon ürünlerine, egzersiz ekipmanı ve ekipmanına ve ev tadilatı malzemelerine olan talebin arttığını söyledi. Odun satamayabilirsiniz, ancak el sanatları için gerekli olan eşyaları satabilirsiniz.

İnternetten satış yapmanın faydaları

Günümüz pazarında, her büyüklükteki perakendeci için çevrimiçi bir varlığa sahip olmak bir gerekliliktir.

Küçük işletmelerin çevrimiçi olması kesinlikle çok önemli. Özellikle Gelişmek için, müşterilerinize nerede olurlarsa olsunlar ulaşmanız gerekir. Küçük işletmelerin daha önce hiç yapmadıkları bir şekilde küreselleşme fırsatı var.

İşletmenizi internete taşımak için başka birçok neden var. İşte yedi önemli olana bir bakış.

1. Daha ucuz başlangıç ​​maliyetleri

Fiziksel bir mağaza işleten herkes, operasyonlarla ilgili maliyetleri bilir. Kiradan kamu hizmetlerine kadar çok fazla genel gider var. İnternet üzerinden mağazanızı kurduğunuzda ev sahibi ya da elektrik faturası derdiniz olmaz. Nakit toplamak, rafları stoklamak ve operasyonları yönetmek için personel kiralamanız da gerekmez.

Elbette, bir web sitesi kurmak ve çevrimiçi ödemeleri kabul etmek için parayı harcamanız gerekir – bu ister bir e-ticaret platformu ister başka bir çözüm olsun – ancak bu genellikle gerçek zamanlı maliyetlerden çok daha ucuzdur.

2. Hareket etme veya bulunduğunuz yerde kalma özgürlüğü

Çevrimiçi ürün sattığınızda, belirli bir yerde takılıp kalmazsınız – e-ticaret operasyonunuz ülke çapında ve hatta dünyanın her yerindeki müşterilere satış yapmanıza olanak tanır. Örneğin, Indiana’daki deponuzdan sörf tahtaları satabilirsiniz – sahilde mağaza açmanız gerekmez. İhtiyacınız olan tek şey, işinizi sürdürmek için internete, e-postaya ve telefonlara erişimdir.

3. Daha fazla müşteriye ulaşın

İnternetten alışveriş yaparken herhangi bir engel yok. Bu, küçük işletme sahibine yepyeni bir müşteri grubuna ulaşmak için büyük bir fırsat sunuyor. Ürünleri uluslararası olarak göndermek daha pahalıya mal olabilir, ancak çevrimiçi satış, talebi ve dolayısıyla satışları artırabilir.

4. Ölçeklendirmek kolaydır

İnternet çeviktir ve aynı zamanda bir çevrimiçi mağazadır. E-ticaretin dijital doğası sayesinde, ürün satışlarını takip etmek, hangilerinin iyi durumda olduğuna karar vermek ve ardından gerçek zamanlı olarak ürün ekleyip çıkarmak çok kolaydır.

5. Artık mağaza saatleri yok

İnternet 7/24 açıktır, bu da her zaman iş için açık olduğunuz anlamına gelir. Siz uyurken bile siparişler gelebilir. Bu, satışlarınızı artırabilir ve kesinti olmadığı için kârınızı artırabilir.

6. Daha iyi marjlar

Fiziksel bir mağazayla ilgili tüm masraflar olmadan, ürünlerinizi çevrimiçi olarak daha düşük bir fiyata sunabilir ve yine de kar elde edebilirsiniz. Çevrimiçi satış yaptığınızda, iş yapma maliyeti daha düşük olduğu için marjlarınız artma eğilimindedir.

7. Satışları ve gönderileri takip edin

Analitik yazılım, envanter yönetimi ve lojistik araçları sayesinde online satışlarınızı takip etmek çok kolay. Bu, neyi satacağınız ve müşteri ilişkilerini nasıl geliştireceğiniz, ürünlerinizi nasıl fiyatlandıracağınız ve teslimat oranlarını nasıl takip edeceğiniz konusundaki kararınızı bilgilendirebilir ve bunların tümü verimliliği ve kârlılığı artıracaktır.

Çevrimiçi Satışa Nasıl Başlanır? İşinizi sürdürün.

Çevrimiçi Satışa Nasıl Başlanır? İşinizi sürdürün. Sonuç olarak, çevrimiçi bir iş kurmak, fiziksel bir mağazaya sahip bir iş kurmaya benzer. Yine de fikrinizi doğrulamanız, bir iş planı oluşturmanız gerekecek ve en başından vergi yükümlülüklerinizi anladığınızdan emin olmanın faydasını göreceksiniz. İşlevsel bir web sitesi oluşturmanın ve onu hedef pazarınızın önüne çıkarmanın önemini küçümsemeyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu