Black Hat (Siyah Şapka) SEO Nedir?

Black Hat SEO Türkçe karşılığı Siyah Şapka olan Google sıralama algoritmasını kandırmaya yönelik yapılan Yasa Dışı SEO tekniğidir.

Web site trafiğini ve Mevcut sıralama konumunuzu arttırmaya yönelik kullanılan bu çalışma tekniği mevcut sıralama da size yardımcı olsa bile neden kullanılmaması gerektiğini açıklayacağım.

Black Hat SEO Nedir?

Black Hat SEO Nedir? Google arama motorunu kandırmaya yönelik yapılan çalışmaların genelini kapsayan bir SEO tekniğidir.

Siyah şapka SEO arama sonuçlarında üst sıralarda yer almak için kullanılan zararlı bir SEO yöntemidir. Özellikle sıralamanızı iyileştirmek yerine sıralamanıza zarar verir.

Black Hat SEO İçin Kullanılan Yöntemler

Bir web sitesinin veya web sayfasının arama motoru sıralamasını yükseltmek için kullanılan, ancak arama motorlarının genel kurallarına aykırı olan çeşitli sayfa içi ve dışı uygulamalarla ilgilidir.

Black Hat SEO:

  • Kopyalanan İçerik (Var olan bir makalenin, İçeriğin kopyala yapıştır yöntemi ile kullanılması)
  • Anahtar Kelime (Google sıralaması için hedeflenen anahtar kelimenin Aşırı kullanımı)
  • Görünmez Metin (Metnin Anahtar kelime ile doldurulup yazının beyaz renk ile kaplanıp görünmemesini)
  • Köprü Sayfalar (Sıralama elde etmek için kullanılan sorgu sayfalarıdır.)
  • Sinsi Yönlendirmeler (Kullanım dışı bağlantılardan sitenize geri bağlantı sağlama)
  • Otomatik İçerik Oluşturma (Okuyucu ya yönelik olmayan Spam Anahtar kelimeler içeren metin)
  • Kötü amaçlı davranışa sahip sayfalar (Kullanıcının bir indirme işleminde istenmeyen dosyaların bulunması)
  • Bağlantı Satın Alma (Kötü bağlantılar ve ilgisiz bağlantılar)
  • Benzer Alan Adı (Ana web sitesinin kopya versiyonlarını içerir.)

Bu listenin kısa açıklamalarına aşağıdan ulaşabilirsiniz. Okumaya devam edin.

Black Hat SEO Bilinmesi Gerekenler

Birçok site sahibi istedikleri anahtar kelimede rakiplerinin önüne nasıl geçebileceği konusunda bir fikir sahibi olmayabilir. Özellikle bu tekniğin farkında olmadan yapılan sıralama (SEO) çalışmalarının ileriye yönelik iyi bir sonuç vermeyeceğini bilmeniz çok önemlidir. Eğer bu uyarıları dikkate almazsanız Google sitenizi cezalandıracaktır.

Kopyalanan içerik

Daha önce yayınlanmış bir içeriğin kopyalayıp kendi web sitenizde paylaşmanız Google yönergelerine aykırıdır. Bu strateji siyah şapka SEO ‘ya aittir.

Anahtar kelime

Yazmış olduğunuz içeriği anahtar kelime öbekleriyle doldurmak kötü bir okuyucu deneyimi sunmaktır. Ayrıca bu yöntem arama motorları için sıralama faktörü olduğu düşünülse de bu bir Siyah Şapka SEO strateji tekniğidir.

Örneğin; Ucuz Android telefon mu arıyorsunuz? Ucuz Android telefonlar arıyorsanız, web sitemiz yeni ucuz Android telefonlar sipariş etmek için en iyi yerdir. Aşağıdaki listeden ucuz Android telefonları seçebilirsiniz.

Verdiğim örneğe dikkat çekmek istiyorum arkadaşlar bir çoğumuz bir konu hakkında bilgi sahibi olmak istediğimizde bilgiden çok anahtar kelimeleri okumakla meşgul oluyoruz. Böylelikle, bu iyi bir okuyucu deneyimi olmadığı için bu yöntem Google tarafından Kanunsuz bir SEO çalışması olarak kabul edilir.

Böylelikle İçeriğinizi anahtar kelimelerle doldurmak yerine faydalı içerik yazmaya odaklanın. Çünkü arama motoru tarayıcıları sizden daha akıllı.

Görünmez Metin ve Bağlantı

Görünmez metinler, içeriğe veya web sitesine beyaz metin yazmak anlamına gelir. Bu metinler ziyaretçi (Okuyucu) tarafından görülmeyen metinlerdir.  Ancak arama motoru tarayıcıları tarafından görülen bu metinler dizine ekleniyor.

Birkaç yıl önce bu tekniği kullananlar SERP’lerde daha iyi sıralama almak için makalelerine geniş bir görünmez anahtar kelime listesi yerleştiriyorlardı. Bu teknik Siyah şapka SEO stratejisi olarak adlandırılıyordu.

Köprü Sayfalar

Köprü sayfalar; belirlenen benzer sorgularda daha iyi sıralama elde etmek için oluşturulan site ve sayfaları içerir.

Daha fazla bilgi için Google Arama Merkezi Köprü Sayfalar içeriğine göz atmanızı öneririm.

Sinsi Yönlendirmeler

Sinsi yönlendirmeler kullanım dışı bağlantılardan web site sayfalarınıza doğrudan geri bağlantı oluşturduğunuz yönlendirmeleri içerir. Bu yönlendirmeler ziyaretçinin ulaşmak istediği konu başlığından farklı bir sayfayı ziyaret etmesine yöneliktir. Ayrıca bu bir Black Hat SEO yöntemidir.

Bağlantı Satın Alma

Bilinmeyen web sitelerinden bağlantı satın alma işlemi Google sıralama faktöründe Rakiplerinizin önüne geçmenize yardımcı olduğu doğrudur. Ancak bilmeniz gereken bir husus bu yöntem Black Hat SEO tekniğidir.

Arama motorlarının alakasız bağlantıları fark etme olasılığı yüksektir. Ayrıca bir Adsense özellikli web siteniz varsa AdSense hesabınız yasaklanacaktır.

İlgili: Geri bağlantı denetleyici içeriğime bakabilirsiniz.

Siyah şapka SEO ve Beyaz şapka SEO arasındaki fark nedir?

Black hat (Siyah şapka) SEO: Yüksek sıralamalara ulaşmak ve arama motoru kurallarını çiğnemek için kullanılan teknik ve stratejileri ifade eder.

White hat (Beyaz şapka) SEO: Arama motorları tarafından belirlenen kuralları dikkate alarak yapılan arama motoru optimizasyonu (SEO) çalışmalarını temsil eder.

İlgili Makale: White Hat SEO: Kuralına Göre SEO

Black Hat (Siyah Şapka) SEO Sonuç

Black Hat SEO, Tekniği hızlı sonuç elde etmek isteyen kişiler tarafından kullanılır. Özellikle Rakiplerinizin önüne geçmek için her zaman White Hat (Beyaz Şapka) SEO stratejisini kullanın.

Son olarak, Makalede bir miktar iyileştirme olmasını istiyorsanız yorum yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu