Backlink Nedir? Nasıl Alınır? SEO İpuçları

Backlink, arama motoru optimizasyonu (SEO) uygulamalarında karşımıza çıkan geri bağlantılar olarak ifade edilir. Bu bağlantılar bir sayfayı veya makaleyi işaret eden bir köprü metin bağlantısıdır. Genellikle, SEO’da ”link inşası’‘ olarak adlandırılır.

Backlink Nedir?

Backlink, bir sitenin başka bir siteden aldığı harici bir bağlantı türüdür. Bu bağlantılar genellikle “gelen bağlantılar” ve “dış bağlantılar” olarak ikiye ayrılır.

  • Gelen bağlantılar: Bir başka site tarafından sizin sitenize yönlendirilen dış kaynaklı bağlantı türüdür.
  • Dış bağlantılar: Sizin tarafınızdan başka bir siteye yönlendirilen bağlantı türüdür.
Backlink geri bağlantılar

Geri bağlantılar, arama motoru optimizasyonu (SEO) için önemli bir kaynaktır. Özellikle arama motoru algoritmaları sitenizi yönlendirilen bağlantıları güven oyu olarak görür.

Google ve diğer arama motorları hem bağlantı sayısına hem de kalitesine değer verir. Bir bağlantıyı diğerinden neyin farklılaştırdığını aşağıda göreceğiz.

Ama önce, geri bağlantıların öneminden bahsedelim.

Backlinkler neden önemlidir?

Backlink (Geri bağlantılar), arama motoru optimizasyonu (SEO) için son derece önemli bir bağlantı türüdür. Özellikle her zaman güvenilir ve iyi konumlandırılmış kaynaklardan mümkün olduğunca çok sayıda geri bağlantı almayı hedeflemelisiniz.

Backlink bağlantılarının sağladığı özellikler:

  • Arama motorlarına yönlendirilen bağlantılar sitenizin saygın ve güvenilir olduğuna işaret eder.
  • Google arama sonuçlarında daha iyi bir konum elde etme şansınızı arttırır.

Backlink Türleri

Backlink çeşitleri

Dikkat etmeye değer üç backlink türü vardır. Bunlar; Organik geri bağlantılar, Manuel geri bağlantılar ve Kaliteli Backlink bağlantılarıdır.

1. Organik Backlink Nedir?

Organik geri bağlantılar, sizin tarafınızdan herhangi bir işlem yapılmasını gerektirmeyen kısaca etkileşimin olmadığı bir site sitenize link (bağlantı) gönderiyorsa bu organik bir backlinktir.

Ziyaretçiler tarafından oluşturulan geri bağlantılar.

Sitenizi ziyaret eden okuyucular veya kullanıcılar sitenizden belirli bir makalenin bahsedilmeye değer olduğunu düşündüğünde farklı sitelerde ve forumlarda bulunan benzer konu başlıklarının altına içerik linkinizi yorum olarak bırakır. Böylelikle organik bir geri bağlantı backlink sağlamış olursunuz.

2. Manuel Backlink Nedir?

Manuel geri bağlantılar, başka bir sitede bir ”misafir blog” aracılığıyla elde edilen web site sahibi tarafından oluşturulan backlink bağlantı türüdür.

Ayrıca manuel backlink bağlantısına örnek vermek gerekirse herhangi birine ihtiyaç duyulmadan bir blog da veya platformda oluşturmuş olduğunuz profillere bıraktığınız site bağlantısını örnek olarak verebiliriz.

3. Kaliteli Backlink Nedir?

Kaliteli Backlink, hem arama motorları hem de arama yapanlar tarafından oldukça güvenilen, yüksek etki alanına sahip bir web sitesinden gelen bağlantıdır.

  • Makaleler genellikle hedeflenen anahtar kelimelere odaklanarak hazırlanır 750-1000 benzersiz kelime içerir.
  • Kaliteli backlink sitenizin güvenilirliğini ve bilinirliğini arttırır.

Tüm Backlink bağlantıları eşit midir?

Tüm geri bağlantılar yukarıda da bahsettiğimiz gibi aynı değere sahip değildir. Backlink oluşturmadan önce göz önünde bulundurmanız gereken birkaç şey var.

Dofollow ve Nofollow geri bağlantıları nedir?

Dofollow ve Nofollow bağlantıları iki önemli bağlantı etiketidir.

Dofollow ve nofollow geri bağlantıları

Nofollow bağlantıları, yalnızca okuyucuların erişebileceği bir sayfa etki alanına bağlı bağlantılardır. Ayrıca SEO açısından hiçbir değeri yoktur. Temel olarak bir nofollow bağlantısı arama motoru tarayıcılarına ‘’bağlantının sitenin arama sıralamalarındaki konumunu etkilememesi gerektiğini’’ söyler.

Dofollow bağlantıları, Nofollow bağlantılarından farklı olarak sayfa sıralamanızı ve arama motorlarındaki konumunuzu etkiler. Dofollow olarak link verilen site kaliteli bir geri bildirim olarak kabul edilir.

Backlink için Alan Etkisinin önemi

Geri bağlantı aldığınız sitenin kalitesi ne kadar yüksek olursa, siteniz arama motorları algoritmaları tarafından o kadar iyi sıralanır. Bununla birlikte, spam içerikli web sitelerinden gelen bağlantılar, sıralamanızı önemli ölçüde düşürür.

Backlink bağlantıları için alaka düzeyinin önemi

Bir geri bağlantı sağlarken sitenizi ve içeriğini yansıttığından emin olmanız gerekir. Çünkü arama motorları geri bağlantıların sitenizle alakalı olup olmadığını kontrol eder ve derecelendirmesini bu bağlantılar üzerinden yapar.

Örneğin, bir karton ambalaj fabrikanız olduğunu ve bir restoran veya pizzacıdan backlink aldığınızı varsayalım. Bu bağlantı mükemmel olarak değerlendirilecektir. Ancak, backlink bağlantısı ısı yalıtımı satan bir firmadan geliyorsa çok daha düşük bir puan alacaktır.

İpucu: geri bağlantılarda iki web sitesi birbiriyle ne kadar alakalı olursa, bağlantı alaka düzeyi o kadar yüksek olur. Ayrıca, daha iyi bir sıralama elde etmenize yardımcı olur.

Bağlantı konumunun önemi

Bağlantı konumu, web sayfasına yerleştirdiğiniz linkin yerini (pozisyonunu) işaret eder. Özellikle bir bağlantı bir ziyaretçi için ne kadar görünür olursa, geri bağlantınız bir o kadar iyi olur.

Backlink Bağlantı konumu

Örneğin, bir makalenin başındaki paragrafa yerleştirilen link, web sayfasının en altına yerleştirilen bir bağlantıdan daha yüksek bir geri dönüş ve sıralama alacaktır.

Backlink Bağlantı Sayısının Önemi

Geri bağlantılar şüphesiz faydalı ve son derece önemlidir, ancak belirli bir sayfaya kaç tane eklediğimize dikkat etmemiz gerekir. Vakaların büyük çoğunluğunda, belirli bir sayfadaki sınırlı sayıda iyi düşünülmüş ve iyi yerleştirilmiş bağlantı, çok sayıda geri bağlantıdan çok daha büyük bir etkiye sahip olacaktır. Altın kural nicelik değil niteliktir.

Bağlantı metni nedir?

Bağlantı metni, bazı içeriklerde köprüyü görüntüleyen kelimelerden oluşur. Gelen (kendi sitenize) veya giden (harici bir siteye) olsun, herhangi bir bağlantı türü için kullanılabilir. Genel olarak son derece spesifik ve konuyla alakalı olmalıdır.

Satın alınan backlinkler zararlı mı?

Öncelikle backlink paketleri satın almayın! Bu stratejiyi önerenlerin söylediğinin aksine, bu iyi bir fikir değildir. Organik olarak büyümeniz ve güvenilir ortakların dikkatini çekmeniz gerekir. Aynı zamanda Başarıya ulaşmanın tek yolu budur.

Kaliteli backlink nasıl alınır?

Kaliteli bir geri bağlantı oluşturmak istiyorsanız siteleriniz için her zaman sosyal yer imi, misafir gönderisi, forum, Makale gönderimi vb. gibi yüksek DA ve PA web sitelerinden bağlantı oluşturun. Ek olarak, alakasız bir konu üzerinden geri bağlantı oluşturmamaya dikkat edin!

Backlink checkers nedir?

Türkçe karşılığı geri bağlantı denetleyici olan Backlink checkers sitenizi işaret eden geri bağlantıları bulmanıza yardımcı olan bir çeşit yazılım programıdır. Aynı zamanda, geri bağlantı denetleyicisi, rakiplerinize bağlantı veren siteleri tanımlayabilmeniz için tam bağlantı URL’sini ve bağlantı metnini gösterir.

İlgili bağlantı: Ücretsiz Geri Bağlantı Denetleyici Araçları

Geri bağlantılar hakkında son düşünceler

Geri bağlantılar, sıralamanızı ve sitenizi iyi mevkilere taşımanıza yardımcı olacaktır. Ancak geri bağlantıları doğru bir şekilde kullandığınızda iyi bir sıralama elde edebilirsiniz. Bu süreç aylar hatta yıllar alabilir.

  • Yüksek kaliteli içerik oluşturun
  • Aktif olduğunuz niş için anlamlı içerikler hazırlayın.
  • Alanınızla ilgili siteler ile ilişki kurun.

Ancak bu şekilde hem geri bağlantı sayısını hem de organik konumlandırmayı yavaş ama emin adımlarla artırabilirsiniz.

Son olarak, Aklınıza takılan herhangi bir soru olursa aşağıdaki yorumlar kısmından bize bildirin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu