B2C Nedir? İşletmeden Tüketiciye – İş Modeli

B2C nedir? İşletmeden tüketiciye (B2C) terimi, bir işletme ile ürün veya hizmetlerinin son kullanıcıları olan tüketiciler arasında doğrudan ürün ve hizmet satma sürecini ifade eder. Ayrıca doğrudan tüketicilere satış yapan çoğu şirket, B2C şirketleri olarak adlandırılır.

B2C Pazarlama Nasıl Çalışır?

İşletmeden Tüketiciye (B2C), ürün ve hizmetlerini doğrudan alıcısı olan tüketicilere satan bir şirketin sürecini ifade eder. Bu iş modeli genellikle imalat, konaklama, güzellik ve yemek hizmeti endüstrilerinde bulunur.

Kısaca:

 1. İşletmeden tüketiciye, orta kişi olmadan doğrudan tüketicilere ürün ve hizmet satan işletmelerin sürecini ifade eder.
 2. B2C tipik olarak tüketicilere internet üzerinden ürün ve hizmet satan çevrimiçi perakendecileri ifade eder.

B2C e-Ticaret Nedir?

Aynı zamanda, B2C e-ticaret, işletmelerin tüketicilerle satış işlemlerini kolaylaştırdığı çevrimiçi tabanlı bir iş modelini ifade eder.

Örneğin, bir giyim eşyası satın alırsanız veya çevrimiçi bir otel odası rezervasyonu yaparsanız, anında bir B2C e-ticaret işlemi gerçekleştirmiş olursunuz.

B2C Pazarlama Nedir?

İşletmeden tüketiciye pazarlama veya B2C pazarlama, bir şirketin ürünlerini ve hizmetlerini bireysel insanlara tanıttığı taktik ve stratejileri ifade eder: Müşterilerin günlük yaşamlarında kullanmaları için ürünler yaratma, reklam yapma ve satma.

B2C iş modeli Nasıl çalışır?

 • Doğrudan Satıcılar: Bu, tüketicilerin ürünleri doğrudan işletme tarafından işletilen mağazalardan veya çevrimiçi perakendecilerden satın aldığı en yaygın B2C iş modeli türüdür.
 • Çevrimiçi Aracılar: Bu modelde bir işletme, ürün/hizmet sağlayıcı ile son tüketici arasında bir bağlantı görevi görür.
 • Reklama Dayalı: Bu modelde işletme, ziyaretçileri çekmek ve sırayla tüketiciye ürün veya hizmet satan reklamları satmak için yüksek hacimli çevrimiçi trafikten yararlanır.
 • Topluluk Temeli: Bu modelde işletme, reklamcıların ürünlerini veya hizmetlerini doğrudan topluluk üyelerine pazarlamasına yardımcı olmak için ortak ilgi alanları etrafında oluşturulmuş çevrimiçi toplulukları kullanır.
 • Ücrete Dayalı: Bu modelde işletme, ürün veya hizmetlerine erişim için bir abonelik ücreti alır. Genellikle ilk dönem için ücretsiz olarak sınırlı miktarda içerik sunarlar, ancak tüm abonelik için ücret alırlar.

B2C ve B2B arasındaki fark nedir?

 • B2C, bireysel olarak satın alınması mantıklı olan ürün veya hizmetler sunarak özellikle tüketicilere hitap eder.
 • B2B, işletmeler arası anlamına gelir. B2B şirketleri özellikle diğer şirketlere ürün veya hizmet satar. 

İlgili makale: B2B Nedir? İşletmeden İşletmeye – İş modeli

B2B ve B2C Pazarlama

Pazarlama ve satış yapmak için mevcut araçlar ile potansiyel müşterilerin beklenti ve talepleri, şirketinizin B2B veya B2C satışlarına katılmasına bağlı olarak değişir. Bir iş türünde başarılı olmanızı sağlayan birçok beceri diğerine de başarıyla uygulanabilse de iki türü birbirinden ayıran birçok farklılık vardır. Ayrıca bu farklılıkları anlamak, kampanyalarınızın etkinliğini en üst düzeye çıkarmak için önemlidir.

 • Fiyatlandırma esnekliği
 • Yapısal esneklik
 • Çevrimiçi satışlar
 • Duygusal satın alma
 • Araştırma derinliği
 • Kişisel ilişkiler
 • Konvansiyonel atış

B2C’nin avantajları nelerdir?

Modern B2C, ağırlıklı olarak e-ticarete odaklanır. Birçok B2C şirketinin fiziksel bir mağazası yoktur. Bu, ek yükü azaltır ve hedef kitleyi artırır. Böylelikle, Çevrimiçi olmak, B2C şirketlerinin operasyonlarıyla ilgili büyük miktarda veriyi izlemesini de kolaylaştırır ve iş politikalarını ve stratejilerini geliştirmek için analitiği kullanır.

B2C Modellerinin Türleri

1. Ürün Bazlı B2C Modeli

Ürün bazlı B2C modelinde işletmeler tüketicilere ürün satmaktadır. İşletme bir tedarikçi olarak hareket edebilir ve bireylere kendi fiziksel veya çevrimiçi mağazaları aracılığıyla özelleştirilmiş ürünler satabilir.

2. Hizmet Tabanlı B2C Modeli

Hizmet tabanlı bir B2C modeline sahip bir şirket, tam olarak adaşı gibi işlev görür. Ayrıca tüketicilerine hizmet sunmaya yardımcı olur. Bir B2C şirketi, fiziksel ürünler satmak yerine hizmet sağlayarak gelir elde eder. Hizmete dayalı B2C’ye bir örnek, bir çim biçme işi olabilir.

Ayrıca, hizmet tabanlı B2C şirketlerinin kurulması ve çalıştırılması, ürün tabanlı B2C işletmelerine kıyasla daha kolaydır.

3. Yazılım Tabanlı B2C Modeli

Yazılım tabanlı B2C şirketleri, “ürün” veya “hizmet” tabanlı B2C modeli altına yerleştirilebilir. İkincisi tüketicilere yazılım hizmetleri sağlamakla ilgilenirken, birincisi yazılım çözümleri ve ürünleri sağlar. 

Yazılım tabanlı B2C modeli öncelikle şu bölümlere ayrılabilir:

 • “Ürün odaklı” yazılım tabanlı B2C modeli
 • “Hizmet odaklı” yazılım tabanlı B2B modeli

4. Ürün Odaklı Yazılım Tabanlı B2C iş modeli

Adobe ve Microsoft, “ürün odaklı” yazılım tabanlı B2C şirketlerinin harika örnekleridir. Özellikle tüketicilere sırasıyla medya ve belgelerin düzenlenmesi ve oluşturulması için yazılım ürünleri sağlarlar.

5. Hizmet odaklı yazılım tabanlı B2B modeli

Netflix ve Spotify, “hizmet odaklı” yazılım tabanlı B2C şirketlerinin harika örnekleridir. Her ikisi de yazılımın kullanımı yoluyla tüketicilere video ve müzik hizmetleri sağlamaya yardımcı olur.

Bu hizmetler genellikle üyelik veya abonelik tabanlıdır. 

Çevrimiçi B2C İş Modelleri

1. Reklam Tabanlı B2C Modeli

Reklam temelli B2C modeli, çevrimiçi sitelerin, web sitesi, blog veya forum gibi ziyaretçileri getirmek için içerik kullandığı ve sitede reklam görüntüleyerek gelir elde ettiği yerdir.

2. Topluluk Temelli B2C Modeli

Sosyal medya platformları, topluluk temelli modeli izleyen çevrimiçi B2C işletmelerinin harika örnekleridir. Kullanıcılar arasında çevrimiçi topluluklar oluşturmayı ve bağlantı kurmaya yardımcı olur.

3. B2C E-ticaret

B2C e-ticaret, işletmelerin tüketicilere ve bireylere mal sattığı (ve satın aldığı) yerdir. Ayrıca çevrimiçi pazar yerlerinin ve mağazaların kullanılmasıyla sağlanır. B2C e-ticaret, B2C modelinde önemli bir alandır ve iki farklı alt modele ayrılabilir.

 • Doğrudan satıcılar: Bu modelde tüketiciler, çevrimiçi perakendeciler aracılığıyla doğrudan üreticilerden mal satın alırlar. Örnek: Trendyol Çevrimiçi Mağazası.

B2C Modelinin Avantajları

1. Geniş ve Çeşitli Pazar

B2B ile karşılaştırıldığında, B2C pazarı oldukça geniş ve çeşitlidir. Özellikle B2B’deki niş için sınırlı sayıda müşteri varken, B2C şirketleri daha fazla sayıda tüketiciyi hedefleme avantajına sahiptir. Niş bir B2C pazarını hedeflemeyi hedefleseniz bile bu sayı oldukça yüksektir.

2. Daha Kolay Genişletme

Bir B2B işini genişletmek çok fazla yatırım gerektirir ve çok fazla ek yük gerektirir. Öte yandan B2C, dikey veya yatay genişleme olsun, diğer nişlere ve pazarlara genişlemek çok daha kolaydır.

3. Daha Kolay Pazarlama

Bireylere pazarlamak, diğer işletmelere göre çok daha kolaydır. B2C işletmeleri, reklam yaparken satışları kolayca artırmak, yeni müşteriler getirmek için sosyal medyayı ve içerik pazarlamasını kullanır.

4. Veri tabanlı

Yeni trendleri tahmin etmek için veri elde etmenin ve kullanmanın genellikle daha zor olduğu B2B sektörünün aksine, B2C, doğru şekilde uygulandığı takdirde veri sıkıntısı çekmez. Her birey bir veri hazinesidir ve bu veriler doğru kullanıldığında B2C şirketinin diğerlerine göre oldukça üstün olmasına yardımcı olur.

B2C Modelinin Dezavantajları

1. Yüksek Rekabet

B2C, B2B’ye kıyasla başlatılan en yaygın işletme türleri arasındadır. Bunun nedeni, bir B2C’yi başlatma ve çalıştırmada mevcut olan daha az genel giderdir. Bu, bir B2B işine kıyasla aynı ürün için aynı alanda çok fazla rekabet olduğu anlamına gelir.

2. Alt Kenar Boşlukları

B2B işinden farklı olarak, satılan ürünler ve fiyatları B2C’de çok küçüktür. Dolayısıyla, kaybedilen geliri geri kazanmanın bir yolu, nitelik yerine niceliğe odaklanmaktır. Bu, satış rakamlarının düşmesi durumunda işletmeleri yürütmek için yeterince geri kazanamama riskini artırır.

3. Aracıların varlığı

B2C sektörü, onu daha yüksek bir fiyata işaretleme ve satma eğiliminde olan aracılarla dolu. Bu, tüketicilerin amaçlanandan daha büyük bir oran ödemek zorunda kalmasına yol açar. Bunun dışında müşteriler ve işletmeler arasında bir kopukluk yaratır. Ayrıca, işletmelerin ürünlerini geliştirmek ve satışları artırmak için kullanılabilecek ilgili müşteri verilerini toplamasını da zorlaştırıyor.

4. Bölünmüş Pazar

B2C pazarı geniş ve çeşitli olmasına rağmen, aynı zamanda daha bölümlere ayrılmıştır. Bu, işletmelerin dikkate alması gereken çok sayıda segment nedeniyle hızlı karar vermeyi engeller.

Sonuç

Son olarak, B2C iş modeli nedir? sorunuzu tüm detaylarıyla cevapladık. Ayrıca B2C iş modeli hakkında aklınıza takılan herhangi bir soruda yorum yaparak bize bildirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu