B2B Nedir? İşletmeden İşletmeye – İş modeli

İşletmeler Arası (B2B), bir işletme ile bireysel tüketici arasında değil, iki işletme arasında ürün, hizmet veya bilgi alışverişinde bulunulmasını ifade eder. B2B işlemleri genellikle bir işletmenin tedarik zinciri bölümünde gerçekleşir.

B2B pazarlama Nedir?

B2B pazarlama, kısaca İşletmelerin birbiriyle ürün, hizmet ve bilgi alışverişinde bulunduğu iş modelidir. Bu ilişki imalatçı firma, Toptancı ve Perakendeci arasında gerçekleşir.

  • Örneğin; Bir işletme başka bir işletmenin üretimi için hammadde tedarik ettiğinde B2B iş modelini kullanmış olur.

B2B İş Modeli Örneği

İmalat malzemeleri, giysiler, araba parçaları ve yarı iletkenler B2B örnekleridir. Bu materyaller iki işletme arasındaki işlemlerin bir parçasıdır.

B2B işlemler genellikle giyim ve moda endüstrisinde de gerçekleşir. İşletmelerin ürettiği her giyim eşyası aslında diğer işletmelerin ürünlerinden oluşur.

  • Bunlara dikiş makineleri, kumaşlar, sarf malzemeleri ve hatta ürünlerin gönderildiği ambalajlar bile dahildir.

B2B e-Ticaret

Günümüzde İnternetin yaygın kullanılmasıyla birlikte B2B e-ticaret yükselişte. İnternet, işletmelerin ürün ve hizmetlere sınırsız erişimini sağlayan geniş ve zengin bir bilgi kaynağı haline geldi. Sonuç olarak, daha fazla B2B işletmesi işlerini çevrimiçi hale getiriyor.

Amazon, bir B2C ve B2B e-ticaret şirketine harika bir örnektir. Global şirket, diğer işletmelerin ürünlerini satmaları için bir platform oluştururken aynı zamanda ödeme çözümleri de sağlıyor. Bu nedenle Amazon, diğer işletmelere bir hizmet sunarak bunu bir B2B işlemi haline getiriyor.

İyi tasarlanmış ve bilgilendirici bir şirket web sitesi, B2B işlemlerinin temelini oluşturmaya yardımcı olacaktır. Şirket web siteniz, ürün ve hizmetlerinizin yanı sıra iletişim bilgilerinizi de listelemelidir. Bu şekilde, ilgilenen işletmeler, önce satış departmanıyla iletişime geçmek zorunda kalmadan ürün veya hizmetleriniz hakkında daha fazla bilgi edinebilir.

B2B Nedir? Neden Önemlidir?

B2B iş modeli İşletmeler arası marka bilinirliğinizi arttırmaya daha fazla ürün ve hizmet sağlamanıza yardımcı olur.

Sonuç

Bu yazıda B2B nedir? Kısa bir tabir ile açıklamaya çalıştım bu yazı düzenleme aşamasındadır. Daha fazla bilgi edindiğimde makaleyi en iyi şekilde düzenleyeceğim.

Son olarak, Makalede bir miktar iyileştirme olmasını istiyorsanız yorum yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu