Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.

Anahtar Kelime Yakınlığı Nedir?

Anahtar kelime yakınlığı, bir metin içerisinde bulunan iki veya daha fazla anahtar kelimenin birbirine olan yakınlığı veya mesafesi olarak bilinir. Aynı zamanda anahtar kelime yakınlığı, Arama motoru optimizasyonu (SEO) için kullanılmaktadır.

Yazı içeriği:

  • Anahtar Kelime Yakınlığı Tanımı
  • Anahtar Kelime Yakınlığının SEO İçin Önemi
  • Anahtar Kelime Yakınlığı Türleri
  • Anahtar Kelime Yakınlığı Örnekleri

Anahtar Kelime Yakınlığı Tanımı:

iki kelime veya kelime öbeği arasındaki mesafeyi veya bir metin gövdesi içinde bulunan anahtar kelimelerin birbirine ne kadar yakın olduğunu ifade eder. 

  • Anahtar kelime yakınlığı, metinde bulunan iki anahtar kelime arasındaki mesafeyi ölçmek için kullanılır.

Anahtar Kelime Yakınlığının SEO İçin Önemi

SEO’da anahtar kelimelerin yakınlığı, bir web site içeriğini hedef anahtar kelimelerini oluşturan kelime kombinasyonları arasındaki farktır.

Arama terimlerinin kullanımını içeren anahtar kelime yakınlığının arama motoru optimizasyonu (SEO) ve pazarlama algoritmaları için nasıl geçerli olduğunu adım adım anlatacağım.

Ayrıca okuyabilirsiniz: SEO Anahtar Kelime Araştırması

Anahtar Kelime Yakınlığı Türleri Nelerdir?

İki farklı anahtar kelime yakınlığı türü bulunmaktadır.

  • Düşük yakınlık
  • Yüksek yakınlık

Bu yakınlıkların ne anlama geldiğini ve örneklerini aşağıda vermiş olduğum konu başlıklarını okumaya devam ederek öğrenebilirsiniz.

Düşük Yakınlık

Düşük anahtar kelime yakınlığı, aynı cümlede iki veya daha fazla kelimeyle ayrılmış tek tek kelimelere sahip bir anahtar kelime öbeği anlamına gelir. Özellikle düşük yakınlığa sahip olmak, SEO için anahtar kelime alaka düzeyini azaltır.

Yüksek Yakınlık

Yüksek anahtar kelime yakınlığı, tam eşleşme düzeninde olan veya aynı cümlede anahtar kelimeyi ayıran yalnızca bir kelimeye sahip bir anahtar kelime öbeğini ifade eder. Özellikle Yüksek yakınlığa sahip olmak, SEO için anahtar kelime alaka düzeyini artırır.

Anahtar Kelime Yakınlığı Örnekleri

Arama terimlerinin kullanımını içeren anahtar kelime yakınlığı okuyucuların veya tüketicilerin yapmış oldukları aramanın ilgili yazı içeriğinde veya ürün açıklamasında bulunan kelime öbeklerini içerir.

Aşağıdaki örneklerde kullanacağımız anahtar kelime öbeği “En iyi kırmızı elbise” dir.

  • En iyi kırmızı elbiseleri çevrimiçi satıyoruz: “En iyi” ve “kırmızı elbiseler” arasındaki mesafe tek kelime olduğundan, anahtar kelime yakınlığı yüksektir. (Tam eşleşme ifadesini kullandığı için kullanımı doğrudur.)
  • En iyi moda tasarımcısı kırmızı elbiseleri çevrimiçi satıyoruz: “En iyi” ve “kırmızı elbiseler” arasındaki mesafe iki kelime olduğundan, anahtar kelime yakınlığı düşüktür. (Tam eşleşme içermediği için kullanımı uygun değildir.)

Ayrıca bu kavramlar arama motoru optimizasyonunu ve içeriğin nasıl hazırlanması gerektiğini anlamanıza yardımcı olacaktır.

Son düşünceler

Bu yazıda anahtar kelimeler ile ilgili bilmeniz gereken önemli konulara değindik. Son olarak, bu yazı ile ilgili herhangi bir sorunuz varsa yorum yaparak bize iletebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu